Zahraniční tisk: Čína spaluje více uhlí, než přiznává; Rusko nabídne vojákům i kratší smlouvy

Zahraniční média píší 4. listopadu o tom, že Čína spaluje o 17 procent uhlí více, než oficiálně udává. Znamená to, že vyprodukuje o jednu miliardu tun oxidu uhličitého ročně víc. Tato informace pravděpodobně zkomplikuje nadcházející konferenci o klimatu, která se bude konat koncem měsíce. Světová média si dále všímají, že ruské ministerstvo obrany navrhlo zavedení kratších pracovních smluv pro vojáky bojující s terorismem mimo území Ruska. Tito vojáci by mohli mít smlouvu i jen na půl roku. Aktuálně je minimální smluvní doba 2 roky.

Čína spaluje více uhlí, než přiznává, tvrdí francouzský deník Le Monde. Čína, která je největším producentem emisí skleníkových plynů na světě, podle nedávno zveřejněných údajů spaluje dokonce o 17 procent uhlí, než oficiálně udává. Podle deníku New York Times to znamená, že Čína vyrábí ve srovnání s původními výpočty o jednu miliardu tun oxidu uhličitého ročně víc. Čínská vláda tak bude muset zvažovat, jak přispěje k omezení globálního oteplování. Nové informace pravděpodobně zkomplikují jednání v rámci konference o klimatu, která se v Paříži bude konat koncem tohoto měsíce, míní deník Le Monde.

 

Rumunský premiér Victor Ponta v souvislosti s požárem v bukurešťském hudebním klubu podal demisi, píše server francouzské rozhlasové stanice RFI. Při neštěstí minulý pátek zemřelo 32 lidí, řada dalších je v kritickém stavu. Rumunský premiér v krátkém prohlášení uvedl, že viníci požáru se vyšetřují. Kromě majitelů klubu jsou podle něj za tragédii odpovědní i další lidé. Demisi premiéra a s ním i celé vlády požadovaly v úterý desítky tisíc demonstrantů, kteří viní úřady z korupce a z nepřímé viny na požáru, uvádí RFI. Odstupující premiér přiznal, že hněv ve společnosti je oprávněný.

 

V sobotu dojde v Singapuru k průlomovému setkání čínského a tchaj-wanského prezidenta. Půjde o první schůzku prezidentů obou zemí od roku 1949, kdy byly oba národy rozděleny. Schůzka se navíc bude konat pouhé dva měsíce před tchaj-wanskými volbami. Podle deníku The Washington Post budou oba představitelé jednat o vzájemných vztazích obou zemí. Ty se zlepšily v době působení tchaj-wanského prezidenta Ma Jing-ťioua, který je v úřadě od roku 2008.

 

Řecko deportuje do Pákistánu 70 přistěhovalců, kterým byla zamítnuta žádost o azyl v Evropské unii, informuje slovenský deník SME s odvoláním na řecký list Kathimerini. Běženci dnes odletí mimořádným spojen z Athén do Islámábádu. Z bezpečnostních důvodů je bude doprovázet i 120 policistů. Návrat migrantů zpět do vlasti bude financovat Evropská unie. Řecko také převezlo prvních šest syrských a iráckých rodin do Lucemburska.

 

Územní spory v Jihočínském moři nepříznivě zasáhly do průběhu setkání ministrů obrany zemí jihovýchodní Asie, píše britský deník The Guardian. Ministři totiž tentokrát nevydali společné prohlášení, kterým bývá obvykle summit zakončen. Podle amerických delegátů zástupci zemí nesouhlasili s Čínou, která požadovala, aby byla z prohlášení vypuštěna zmínky o situaci v  Jihočínském moři. Na území v okolí Čínou uměle vybudovaných ostrovů si v Jihočínském moři dělají nároky i další asijské země.

 

Podle zprávy deníku The Moscow Times ruské ministerstvo obrany navrhlo zavedení kratších pracovních smluv pro vojáky bojující s terorismem mimo území Ruska. Ve shodě s nyní platnou legislativou mohou být vojáci zaměstnání na dobu dvou, tří nebo čtyř let kromě výjimečných situací, kdy lze smlouvu zkrátit. Nový zákon, který by mohl vstoupit v platnost v srpnu příštího roku, by umožnil i smlouvy na šest měsíců až jeden rok.

 

Průměrná délka života se v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj od roku 1970 zvýšila o 10 let. V roce 2013 se lidé v zemích OECD průměrně dožívali 80,5 roku. Průměrná délka života se však v jednotlivých zemích podle deníku Le Figaro liší. Každým rokem však roste o tři až čtyři měsíce.

Zahraniční tisk: Čína spaluje více uhlí, než přiznává; Rusko nabídne vojákům i kratší smlouvy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.