Zahraniční tisk: Na pekingské kuřáky dohlíží kontroloři; Německo má nejnižší porodnost na světě

Světová média 2. června informují o tom, že v Pekingu bude na dodržování zákona o zákazu kouření ve vnitřních i veřejných prostorách dohlížet tisícovka kontrolorů. Zákon začal v čínském hlavním městě  platit v pondělí. Zahraniční média také píší o tom, že porodnost v Německu klesla na nejnižší míru na světě.

Český premiér Bohuslav Sobotka se během včerejší návštěvy Vysokého Mýta ostře ohradil proti obsahu dokumentu, který odvysílala ruská státní televize, všímá si slovenský deník SME. Dokument se týkal invaze vojsk pěti zemí Varšavské smlouvy do bývalého Československa v srpnu 1968. Podle premiéra Sobotky se jednoznačně jednalo o okupaci a k invazi došlo proti vůli tehdejší československé vlády a občanů, informuje slovenský list.

 

Život kuřáků v Pekingu je od včerejška jiný, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Více než 1 000 kontrolorů bude dohlížet na dodržování zákona o zákazu kouření ve všech vnitřních i veřejných prostorách. Zákon začal  v Pekingu  platit  včera. Kontrolory čeká hodně práce – v čínském hlavním městě totiž žije 4,2 milionů kuřáků,píše švýcarský Neue Zürcher Zeitung.

 

Nedávný summit východního partnerství Evropské unie, který se konal v Rize, je možné shrnout jedním slovem: Zklamání, píše ve svém dnešním vydání ruský deník Moscow Times. Gruzie, Moldavsko a Ukrajina čelí na své cestě prohlubování a upevňování vazeb s Evropskou unií obrovskému strádání a utrpení, včetně ekonomického tlaku ze strany Ruska a hrozbě vojenské konfrontace. Přesto vůdci EU stále lpějí na formalitách, které se de facto rovnají odmítavému postoji, například nedávné odmítnutí povolení bezvízového cestování v rámci území Evropské unie pro občany Ukrajiny a Gruzie, míní ruský Moscow Times.

 

Porodnost v Německu klesla na nejnižší míru na světě, všímá si britský deník The Times. Mnoho žen totiž odkládá těhotenství a soustředí se na svou kariéru. Během posledních 5 let připadá na každých 1 000 obyvatel Německa pouhých 8,28 porodů. Británie a Francie měly porodnost o 50 procent vyšší, a to navzdory tomu, že u nich existuje celá řada ekonomicko-sociálních podobností s Německem, včetně úrovně vzdělání. Avšak je možné, že Británie bude mít v budoucnosti díky dětem narozeným migrantům vyšší počet obyvatel než Německo, konstatuje britský The Times.

 

Už za měsíc vyprší lhůta pro dokončení vyjednávání o jaderné dohodě s Íránem, píše americký deník New York Times. Mezinárodní inspektoři přitom hlásí, že během posledních 18 měsíců, během kterých vyjednávání o dohodě probíhá, došlo k navýšení zásob jaderního paliva o 20 procent. Odborníci ze západu zatím nejsou schopni jednoznačně vysvětlit, proč k nárůstu zdokumentovaném ve zprávě, kterou v pátek zveřejnila Mezinárodní agentura pro atomový rozvoj, došlo, uzavírá americký International New York Times.

Zahraniční tisk: Na pekingské kuřáky dohlíží kontroloři; Německo má nejnižší porodnost na světě Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. OPEC těžební limit nesníží, tvrdí delegáti

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ponechá podle významného delegáta OPEC z oblasti Perského zálivu na nadcházejícím zasedání současný limit těžby ropy beze změn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.