Zahraniční tisk: Na nedělním benefičním koncertu se vybralo 12 milionů dolarů

Světová média si všímají, že na nedělním benefičním koncertu americké zpěvačky Ariany Grande se podařilo získat více než 12 milionů dolarů na podporu obětem bombového útoku. Koncertu se zúčastnilo více než 55 tisíc diváků, a to přestože britská vláda varovala před hrozbou dalšího atentátu.

Brazilský vrchní volební soud dnes začíná řešit nesrovnalosti ve volební kampani sesazené prezidentky Dilmy Rousseffové a jejího vicepresidenta a následníka Michela Temera. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI píše, že prezident Temer je podezřelý z nelegálního financování a hrozí mu obvinění z trestného činu, kterého se měl dopustit v souvislosti s volbami. V takovém případě by musel odstoupit ze své funkce. Očekává se, že soudní proces bude trvat několik dní.

 

Italský deník Corriere della Sera dnes zveřejnil jméno třetího útočníka z Londýna. Je jím dvaadvacetiletý Yusef Zaghba marocko-italského původu. Zaghba byl v roce 2016 zadržen v Bologni, když se pokoušel přes Turecko dostat do Sýrie. Italské zpravodajské služby oznámily jeho přítomnost a časté cesty marockým i britským úřadům. Zaghba byl v březnu 2016 obviněn z mezinárodního terorismu a Itálie ho zahrnula na seznam nebezpečných osob. V současnosti měl stálé zaměstnání v jedné londýnské restauraci. Při tom udržoval kontakt se svou matkou žijící v Bologni.

 

Díky nedělnímu benefičnímu koncertu americké zpěvačky Ariany Grande se podařilo získat více než 12 milionů dolarů na podporu obětem bombového útoku. Původně se přitom odhadovalo, že koncert vynese 3 miliony dolarů. Všichni lidé zasažení teroristickým útokem by tak měli získat kompenzaci. Koncertu se zúčastnilo více než 55 tisíc diváků, a to přestože britská vláda varovala před hrozbou dalšího atentátu, dodává americký portál International Business Times.

 

Britská policie a bezpečnostní složky už nyní disponují nejmocnějšími zákony o dohledu na světě, píše americký deník The New York Times. Po nedávných útocích byla však ve Velké Británii obnovena debata o rovnováze mezi občanskými svobodami a bezpečností. Kamery jsou v Británii všude, zejména ve městech, avšak vláda má k dispozici relativně málo omezení týkajících se sběru dat o telefonech a internetu. Britská premiérka Theresa Mayová nyní slibuje zpřísnění tolerantního přístupu vůči migrantům.

 

Syrský prezident Bašár Asad přitvrzuje v boji proti opozici, píše americký deník The Wall Street Journal. Děje se tak v důsledku amerických útoků. Spojené státy právě syrskou opozici podporují. Syřané, kteří byli nuceni kvůli válečnému konfliktu opustit své domovy, se hromadí v severozápadní části země. V provincii Idlib je tak nyní dvojnásobný počet obyvatel než před občanskou válkou.

 

Britská policie zveřejnila jména dvou ze tří sobotních útočníků z Londýna. Khuram Butt a Rašid Redouane oba pochází ze čtvrti Barking na východě Londýna. První z nich byl podle britského deníku The Independent policii znám, dokonce se objevil v televizním dokumentu o džihádistech. Tajné služby však informaci o chystaném útoku neměly. Vyšetřování stále pokračuje, policie zjišťuje hlavně jejich vazby, zda je někdo podporoval či jim pomáhal, a žádá o pomoc veřejnost. Doposud bylo v souvislosti s útokem zatčeno 12 li dí – 7 žen a 5 mužů. Všichni již byli propuštěni.

 

Podle britského deníku The Independent britský ministr zahraničí Boris Johnson tvrdí, že navzdory Trumpově kritice londýnského starosty Khana není důvod ke zrušení jeho návštěvy ve Spojeném království. Amerického prezidenta odmítla kritizovat za jeho prohlášení také britská premiérka Theresa Mayová, a to přestože starosta New Yorku Bill de Blasio označil Trumpovy poznámky za neakceptovatelné.

 

Britové před volbami přestávají nakupovat, všímá si slovenský deník Pravda. Růst maloobchodních tržeb v Británii se totiž v květnu zpomalil na 0,2 % z dubnových 6,3 %. Před blížícími se parlamentními volbami nicméně ekonomika nehraje zásadní roli. Práci má totiž v Británii rekordní počet lidí a veřejný dluh je zvládnutelný. Květnový pokles růstu tržeb poukazuje na dlouhodobý trend poklesu kupní síly. Britský trh práce je v dobré kondici, houfně ho opouštějí občané Evropské unie a zaměstnavatelům klesá počet možností, jak jejich místa zaplnit.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Na nedělním benefičním koncertu se vybralo 12 milionů dolarů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Apple představil konkurenta pro Amazon Echo

    Tech ·

    Americká technologická firma Apple představila domácí chytrý reproduktor HomePod, který pomocí hlasových příkazů umí přehrávat hudbu a pomáhá řídit domácnost. Pro firm…

  2. BBC: Donald Trump kritizoval londýnského starostu

    Společnost ·

    Londýnského starostu Sadiqa Khana po teroristických útocích kritizoval americký prezident Donald Trump. Khan podle Trumpa situaci podceňoval, protože Londýňanům tvrdil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.