Zahraniční tisk: Čína a Rusko plánují konkurovat Boeingu a Airbusu; Obama kritizoval FBI

Zahraniční média píší 3. listopadu o tom, že Čína a Rusko plánují výrobu dopravního proudového letadla. To má konkurovat letadlům západních společností Boeing a Airbus. První rusko-čínské letadlo se širokým trupem by mělo mít 280 sedadel a dolet 12 tisíc kilometrů. Světová média si dále všímají, že americký prezident Barack Obama kritizoval ředitele FBI Jamese Comneyho. Podle něj porušil běžné postup vyšetřování, když uprostřed otevřeného případu zveřejnil data prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.

Elitní jednotky irácké armády vyklízejí zaminované šachty na východě severoiráckého Mosulu a policejní sbory se k poslední irácké základně Islámského státu přibližují z jihu. Včera obsadili osadu Hamám Alíl dvacet kilometrů od města.  Také Turecko rozmístilo u hranice s Irákem tanky, a jak upozorňuje německý portál Deutsche Welle, kurdští pešmergové zůstávají podle dohody před branami města. Kvůli špatné viditelnosti a počasí nepoužívá zatím irácká armáda při mosulské operaci letadla ani drony. Jak upozorňuje agentura Reuters, vůdce Islámského státu Abú Bakr al Bagdádí slibuje irácké armádě smrtelnou porážku.

 

Německá policie v Berlíně zadržela dalšího Syřana, který je podezřelý z přípravy teroristických útoků proti dvěma letištím v hlavním městě. Sedmadvacetiletý muž, který se zřejmě hlásil k džihádistům Islámského státu, přišel do Německa roku 2015 jako uprchlík. Zadržen byl ve večerních hodinách a policie prohledávala i jeho byt ve čtvrti Schoeneberg, uvádí deník Berliner Zeitung.

 

Střední Itálii zasáhlo další zemětřesení o síle pěti stupňů Richterovy škály. Poměrně mělké otřesy, které měly epicentrum asi padesát kilometrů na jihovýchod od města Peruggia, jsou třetím zemětřesením v regionu za posledních deset dní, upozorňuje britský The Guardian. Nedělní otřesy připravily o střechu nad hlavou více než patnáct tisíc obyvatel.

 

Čína a Rusko plánují výrobu dopravního proudového letadla, které má konkurovat západním boeingům a airbusům. Na leteckém salóně v čínském městě Ču-chaj oznámili Číňané založení mezinárodního státního podniku, který bude sídlit v Šanghaji a začne s projektem ještě letos. Jak doplňuje agentura Reuters, první rusko-čínské letadlo se širokým trupem by mělo mít 280 sedadel a dolet 12 tisíc kilometrů.

 

Britské věznice přijmou více než dva a půl tisíce nových dozorců. Vězeňská správa oznámila, že počet jejích zaměstnanců od roku 2010 klesal, zatímco případů násilných trestných činů za mřížemi nápravných zařízení přibývalo. Nový projekt, který má předejít vzpourám, bude stát britské daňové poplatníky více než 100 milionů liber, uvádí deník The Independent. Nová legislativa o bezletových zónách v okolí věznic má zároveň zabránit pašování drog pomocí dronů.

 

Americký prezident Barack Obama kritizoval ředitele Federální zpravodajské služby FBI za zveřejnění informací o vyšetřování emailového skandálu někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Podle prezidenta ředitel James Comey porušil běžné normy a postup vyšetřování, když uprostřed otevřeného případu zveřejnil data demokratické kandidátky do Bílého domu, uvádí deník New York Times

 

Ruská veřejnost úplně nepodporuje vojenské angažmá Moskvy v Sýrii. Podle průzkumu veřejného mínění centra Levada se stále více lidí obává, že se konflikt vymkne kontrole a přeroste ve válku proti Západu, uvádí sociolog Alexej Graždankin. 52 procent Rusů nicméně ruské zásahy v syrském Aleppu a okolí stále podporuje, dodává deník The Moscow Times.

 

Výměna závadných airbagů Takata ve více než tři sta tisících automobilech je zodpovědnost japonských automobilek. Rozhodla to americká národní agentura pro bezpečnost silničního provozu. Testy už dříve ukázaly, že jen polovina těchto airbagů v Hondách se při nehodě aktivovala, připomíná londýnská agentura Reuters.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Čína a Rusko plánují konkurovat Boeingu a Airbusu; Obama kritizoval FBI Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Jak se Airbus stal létající legendou

    Byznys ·

    Evropský výrobce letadel Airbus minulý měsíc překročil významný milník. Singapurským aerolinkám dodal své 10 000. letadlo. Je to o to impozantnější, když letos slaví j…

  2. Kolik vědy se vejde do tří minut?

    ·

    Věda potřebuje neustále nové talenty. Jednou z cest, jak pro ni mladé lidi nadchnout, je skrze její popularizaci. Prostředkem, který jde tomuto trendu naproti, jsou na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.