Zahraniční tisk: Multikulturní stát je podle Fica nereálná představa; protesty ruských dopravců

Zahraniční média citují slovenského premiéra Roberta Fica, který tvrdí, že představa o multikulturním státě je nereálná. Nedopustí proto, aby se na Slovensku utvořila jednotná muslimská menšina. Světová média dále píší o více než měsíc trvající stávce ruských dopravců. Ti na předměstí hlavního města demonstrují proti zavedení nové silniční daně.

Slovenský premiér Robert Fico řekl, že zabrání muslimům ve vstupu na slovenské území. Chce tím jednak zamezit teroristickým útokům jako v Paříži, ale také ochránit slovenské ženy proti násilníkům podobným těm, kteří při oslavách nového roku v německém Kolíně nad Rýnem okradli a sexuálně obtěžovali více než 100 žen. Slovenský premiér uvedl, že dobrovolně nedopustí žádný krok, který by mohl vést k tomu, aby se na Slovensku utvořila jednotná muslimská menšina. Multikulturní stát je podle něj jenom nereálná představa, cituje slovenského politika portál německého rádia Deutsche Welle.

 

Někteří pachatelé silvestrovského násilí z německého Kolína nad Rýnem policii tvrdili, že jsou uprchlíci ze Sýrie, uvádí britský deník The Independent, který se odkazuje na interní zprávu německé policie. Jeden z přistěhovalců před tamními policisty dokonce prohlásil, že s ním musejí zacházet vlídně, neboť ho do země pozvala kancléřka Angela Merkelová. List připomenul, že během novoročních oslav bylo v oblasti mezi městskou katedrálou a hlavním vlakovým nádražím hlášeno více než sto trestných činů. Podle německého portálu Deutsche Welle patřila většina pachatelů k přistěhovalcům. Policisté to ale nechtěli říkat, protože se to politicky nehodilo. Několik německých deníků uvedlo, že kolínská policie kontrolovala na Silvestra v inkriminované zóně doklady více než stovky lidí.

 

Americký prezident Barack Obama řekl, že v letošní kampani před prezidentskými volbami nepodpoří žádného demokrata, který nebude souhlasit s reformou zákona o zbraních. „Všichni máme právo požadovat politiky, kteří mají odvahu postavit se zbrojařským lžím“, řekl současný prezident v rozhovoru pro deník The New York Times.

 

Stovkám tisíc lidí v obklíčených osadách Sýrie scházejí základní potraviny a hladovějí. Syrská vláda umožnila humanitárním pracovníkům přístup do tří osad na severu země, které leží na území obklíčeném protivládními jednotkami. Šíitské vesnice Fuá, Kafarjá a Madajá u hranic s Libanonem mají extrémní podmínky, ve kterých lidé umírají na podvýživu. V patnácti dalších obklíčených lokalitách podle slovenského deníku SME živoří na 400 tisíc lidí. V Sýrii celkově bydlí v nedostupných oblastech více než 4 miliony lidí. OSN i humanitární organizace podle britského deníku The Times požadují přístup k územím, která ovládají jednotky syrského prezidenta Asada, protože domorodců tam hrozí hladomor.

 

Na parkovišti nedaleko Moskvy pokračuje protest ruských dopravců, kteří nesouhlasí se zavedením nové silniční daně. Ta podle nich může některé menší soukromé firmy přivést k bankrotu. Rádio Svobodná Evropa přináší reportáž z parkoviště u obchodního domu Ikea na předměstí hlavního města, kde už více než měsíc protestují řidiči kamionů. Mnozí tady tráví i pravoslavné Vánoce.

 

Americké námořnictvo v Tichém oceánu je znepokojeno zprávami o severokorejských pumových testech. Americký viceadmirál na palubě vojenské lodi Ronald Reagan, která kotví jižně od japonského Tokia zdůraznil, že sedmá flotila je připravena kdykoli přispěchat Jižní Koreji na pomoc. Britský deník The Guardian zároveň uvádí, že Jižní Korea po zkoušce vodíkové bomby v předpokládaný den narozenin severokorejského vůdce Kim Čong Una obnovila vysílání politické propagandy namířené proti severnímu sousedovi.

 

Za zásluhy v boji budou v americké armádě odměňování také nejlepší piloti bezpilotních letounů, které svoje drony řídí z bezpečí tisíce kilometrů daleko od skutečné fronty, píše britský deník The Times. Pentagon po dlouhé debatě oznámil, že takzvané drony hrají ve válce proti Islámskému státu stále důležitější roli a to budou reflektovat i nová ocenění. Deník připomíná, že bezpilotní letouny používají Američané v Sýrii, ale také v Afghánistánu, Pákistánu nebo Somálsku.

 

Generální ředitel internetové firmy Youtube Robert Kyncl na elektronické konferenci v Las Vegas uvedl, že během následujících pěti let lidstvo zcela zásadně změní svoje divácké návyky. Předpověděl, že do konce dekády budou lidé na počítačích sledovat digitální video víc než klasické televizní vysílání. Zatímco dnes sleduje průměrný divák podle některých průzkumů televizi pět hodin denně a internetové vysílání jen hodinu a čtvrt, sledovací čas počítačů vzroste o 60 procent ročně, vysvětluje deník USA Today Kynclovo uvažování o dalším vývoji.

Zahraniční tisk: Multikulturní stát je podle Fica nereálná představa; protesty ruských dopravců Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Přehled daňových novinek pro rok 2017

    Byznys ·

    Všichni netrpělivě očekávají rok 2017. S ním mimo jiné přijdou i novinky v placení daní. Některé už jsou jisté, jiné ještě čekají na poslední fázi schvalovacího proces…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.