Zahraniční tisk: Mubárak byl propuštěn z vězení; Merkelová neočekává další odchody z EU

Světová média si všímají, že byl dnes po šesti letech propuštěn z vězení bývalý egyptský prezident Husní Mubárak. Kasační soud Mubáraka na začátku března definitivně zprostil viny ze zabití demonstrantů při povstání v roce 2011. Zahraniční média dále píší o tom, že německá kancléřka Angela Merkelová po brexitu neočekává další odchody z Evropské unie. 

Irácký premiér Hajdar Abádí očekává větší podporu ze strany Spojených států, píše v americkém deníku The Washington Post. Abádí se odvolává na strategickou rámcovou dohodu USA a Iráku z roku 2008 o spolupráci. Irácký premiér proto apeluje také na mezinárodní společenství, aby splnilo závazek finanční podpory Iráku ve snaze o stabilizaci a bezpečnost Iráku. Zároveň je třeba zamezit návratu teroristických organizací, jako je Islámský stát nebo al-Káida. Irák bude podle Abádího potřebovat také podporu při obnově svého hospodářství a demokracie.

  

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu přijal šéfku francouzské extrémní pravice a kandidátku na prezidentku Marine Le Penovou, všímá si francouzský deník Le Figaro. Vladimil Putin ujistil ruská média, že Rusko v žádném případě nebude zasahovat do francouzských prezidentských voleb, nicméně si vyhrazuje právo na komunikaci se zástupci všech francouzských politických stran, jako to dělají evropské země nebo Spojené státy.

 

Bývalý egyptský prezident Husní Mubárak byl dnes po šesti letech propuštěn z vězení, píše francouzský deník Le Monde. Kasační soud Mubáraka na začátku března definitivně zprostil viny ze zabití demonstrantů při povstání v roce 2011. Osmaosmdesátiletý bývalý egyptský prezident, který Egyptu vládl železnou rukou po dobu třiceti let, byl prvním z vůdců svržených a odsouzených v rámci takzvaného „arabského jara“.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová po brexitu neočekává další odchody z Evropské unie. Uvedla to v rozhovoru pro dnešní vydání novin Passauer Neue Presse. Podle Merkelové mají jednotlivé členské státy unie různé plány o formování společné budoucnosti, ale celková cesta vpřed je jasná. Země by měly více spolupracovat, a to zejména v oblasti obrany, kontroly vnějších hranic Evropské unie, ekonomické politiky a boje s militantním islámem.

 

Mezinárodní sankce na Severní Koreu mají vážný dopad na humanitární pomoc v regionu, tvrdí zpráva Organizace spojených národů. Sankce totiž způsobují radikální pokles darů určeným na pomoc milionům severokorejských žen a dětí. Zpráva OSN, kterou cituje americký portál abcNEWS, hovoří například o vážném nedostatku potravin a podvýživě severokorejských dětí. V žebříčku indexu globálního hladu zaujímá KLDR 98. místo ze 118 zemí. Podvýživou zde trpí 10 milionů lidí, což je 41 % populace.

 

Americký generál se domnívá, že Rusko podporuje hnutí Tálibán v Afghánistánu. Informuje o tom americký magazín Newsweek, který však nezmiňuje, o jaký druh podpory se jedná. Moskva kritizuje zasahování Spojených států do války v Afghánistánu. Magazín připomíná, že bývalý Sovětský svaz přitom v oblasti vedl krvavou válku v 80. letech. Rusko obvinění z podpory afghánských povstalců popřelo s tím, že jeho snahou je pouze přivést Tálibán k jednacímu stolu.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Mubárak byl propuštěn z vězení; Merkelová neočekává další odchody z EU Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.