Zahraniční tisk: Mírový plán pro Ukrajinu zůstává v Bílém domě; boje o západní Mosul

Světová média píší, že bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Flynn doručil před svou rezignací mírový plán pro Ukrajinu. Ten obsahuje, jak by měl prezident postupovat v otázce zrušení sankcí uvalených na Rusko. I když už Flynn v Bílém domě není, jeho mírový plán zde zůstal spolu s těmi, kteří ho podporují. Zahraniční média si dále všímají zahájení ofenzívy za účelem dobytí Mosulu. Podle OSN je v ohrožení přes půl milionu civilistů.

Jaký bude druhý měsíc Donalda Trumpa ve funkci prezidenta Spojených států amerických? ptá se slovenský deník SME. Po prvním měsíci je celá řada pozic na ministerstvu zahraničních věcí USA prázdná, protože mnoho zaměstnanců dostalo vyhazov, aniž by za ně byla zajištěna náhrada. Zahraniční politiku USA totiž v současné době provází chaos. Máme jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. Dobrá zpráva je, že jsme přežili téměř celý měsíc s Donaldem Trumpem coby prezidentem USA. Špatná zpráva je, že i když to byl necelý měsíc, zdá se, jako by to byl celý rok. A navíc to vypadá, že Donald Trump v sobotu na Floridě uspořádal něco, co Bílý dům nazývá „volební akcí“. Ano, čtete správně. Donald Trump již zahájil svou předvolební kampaň na rok 2020. A to je přesně to, co svět v tuto chvíli potřebuje – další americkou předvolební kampaň, uzavírá slovenský list.

 

Podle amerického senátora Johna McCaina zachází současný americký prezident s médii jako diktátor, píše rakouský deník Der Standard. Podle republikánského senátora je přežití západu a jeho hodnot v ohrožení. Senátor McCain vystavil prezidenta Trumpa ostré kritice – a to nejen v rámci Mnichovské bezpečnostní konference, ale také v americké televizi. Podle amerického senátora bychom měli k problematice přežití západních hodnot přistupovat „smrtelně vážně“, konstatuje rakouský list.

 

Viceprezident Spojených států amerických Mike Pence u příležitosti své účasti na Mnichovské bezpečnostní konferenci navštívil bývalý koncentrační tábor v Dachau, informuje německý deník Süddeutsche Zeitung. Mike Pence strávil část včerejšího dopoledne spolu se svou manželkou Karen a nejstarší dcerou Charlotte návštěvou památníku v Dachau, jejíž součástí byl i hovor s lidmi, kteří přežili holokaust. Jedním z nich byl Ernst Grube, který své dětství strávil v koncentračním táboře Terezín v České republice. Další z přeživších Abba Naor měl na viceprezidenta na závěr jejich setkání prosbu: Aby v Izraeli uzavřel mír a aby zapůsobil na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, všímá si německý list.

 

Mírový plán pro Ukrajinu zůstává v Bílém domě, všímá si americký deník New York Times. Týden předtím, než Michael Flynn rezignoval na funkci Trumpova poradce prezidenta USA pro otázky národní bezpečnosti, byl do jeho kanceláře osobně doručen zapečetěný dokument nastiňující způsob, jak by měl prezident Trump postupovat v otázce zrušení sankcí uvalených na Rusko. Michael Flynn již ale funkci nejvyššího bezpečnostního poradce nevykonává, protože byl přistižen při lži týkající se jeho diskuze o těchto sankcích s ruským velvyslancem. Jenže mírový plán pro Rusko a Ukrajinu v Bílém domě zůstal, a to spolu s těmi, kteří ho podporují, konstatuje americký list.  

 

Irácké jednotky zahájily dlouho očekávanou ofenzívu za účelem dobytí Mosulu, píše britský deník The Guardian. Podle včerejšího prohlášení Organizace spojených národů jsou v souvislosti se zahájením bojů o západní Mosul extrémnímu riziku vystaveni také civilisté. V západní části Mosulu se jich totiž nachází přibližně 650 000. A právě těm hrozí nedostatek pohonných hmot, potravin, pitné vody a dodávek elektrické energie. Existují obavy, že extremisté během bojů použijí chemické zbraně, uzavírá britský list.

 

Ve Francii se o víkendu konaly protesty proti korupci v politice, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Protestní akce se včera konaly nejen v Paříži, ale také v dalších francouzských městech. V hlavním městě Francie se včera podle policejních údajů shromáždilo přibližně 700 demonstrantů, konstatuje švýcarský list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Mírový plán pro Ukrajinu zůstává v Bílém domě; boje o západní Mosul Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

  Byznys ·

  O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

 2. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

 3. Nachází se pod Novým Zélandem další kontinent?

  ·

  K existujícím šesti světadílům by mohl přibýt další – Zélandie. Zatím zůstává celý ukryt pod vodami jižního Pacifiku, píše BBC. Není však žádnou neznámou. Jeho nejvyšš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.