Zahraniční tisk: Moskva označila setkání Macrona a Putina ze „málo vřelé“; záchrana Notre Dame

Světová média se zabývají pondělní schůzkou francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva označila setkání prezidentů Macrona a Putina ze „málo vřelé“. Jiná média označila schůzku obou prezidentů za historicky důležitou. Zahraniční tisk si dále všímá špatného stavu chrámu Notre Dame v Paříži, kterému hrozí zřícení nejméně tří jeho pilířů. Kvůli záchraně se francouzská církev obrací ke Spojeným státům.

Izrael včera zkušebně z vojenské základny ve vnitrozemí vypálil raketu neuvedeného typu. Jde o první test Izraele od letošního ledna, kdy úspěšně otestoval zařízení na sestřelování raket Magic Wand, které by už brzy mohlo začít fungovat v praxi. Jak dodává ruský portál Russia Today, Izrael v současnosti využívá tři systémy vzdušné obrany a má také vlastní mezikontinentální balistickou raketu Jericho, která je schopná nést jadernou hlavici.

 

Německá policie prohledala byty a kanceláře pěti policejních důstojníků, kteří údajně zamlčeli, že věděli o minulosti útočníka z berlínského předvánočního trhu Anise Amriho, všímá si portál Politico.eu. Policie z tohoto důvodu pátrala po jejich mobilních telefonech. Portál připomíná, že tento měsíc vyšlo najevo, že Anis Amri byl známý drogový dealer a policie měla údajně dostatek důkazů k jeho uvěznění šest měsíců před prosincovým útokem, který stál život 12 lidí.

 

Francouzský portál France24 informuje o úmrtí bývalého panamského diktátora a agenta CIA Manuela Noriegy. Noriega stál v čele Panamy v letech 1983 až 1989, než byl svržen Spojenými státy a v roce 1992 odsouzen ke 40 letům vězení. Následně byl vydán do Francie, kde byl odsouzen za obchodování s drogami. Noriega zemřel v noci na dnešek ve věku 83 let.

 

Francouzský prezident Emmanuel Macron se domníval, že jeho setkání s ruským lídrem přispěje ke zlepšení vztahů Francie a Ruska. Putinova nálada při přijetí v honosném versailleském paláci však byla mrazivá, míní britský deník The Times. Podle Macrona byla návštěva vřelá jedině díky uměleckým dílům v bývalém královském paláci a zejména díky mimořádně horkému počasí. Putin ostatně využil společnou tiskovou konferenci, aby vzdal hold Macronově soupeřce v prezidentských volbách Marine Le Penové.

 

Portál francouzské rozhlasové stanice RFI informuje, že Moskva označila setkání prezidentů Macrona a Putina ze „málo vřelé“. Ruské deníky navíc uvedly, že jednání nevedlo k žádným konkrétním výsledkům. Oba státníci prý k sobě mluvili ve třetí osobě. Macron přitom jednání považuje za upřímné a přímé a francouzský tisk ocenil jeho pevnost a ovládání. Média schůzku obou prezidentů považují za historicky důležitou.

 

Americký deník The Washington Post se zabývá očekávaným podáním ruky francouzského a ruského prezidenta. Emmanuel Macron totiž před týdnem překvapil svět na svém prvním setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který je proslulý svým dlouhým a silným stiskem. Macron byl však připraven a Trumpovu ruku tiskl, i když se americký prezident dvakrát snažil uvolnit. Macron tím chtěl svému americkému protějšku ukázat, že nebude dělat malé ústupky, dokonce ani symbolické, míní deník. S Vladimirem Putinem si nicméně Macron přátelsky stiskl ruku hned dvakrát, jako by chtěl naznačit rovnováhu mezi nimi.

 

Kvůli záchraně chrámu Notre Dame v Paříži se francouzská církev obrací ke Spojeným státům, píše francouzský deník Le Monde. Slavná budova se totiž vlivem času a působením znečištění téměř rozpadá, při čemž hrozí zřícení nejméně tří jejích pilířů. Odborníci na historickou architekturu odhadují, že rekonstrukce kostelní věže by přišla na téměř 50 milionů euro. Peníze získané prostřednictvím sbírky a státní podpora na to však nestačí. Církev věří, že se jí finance podaří získat díky organizaci sbírky ve Spojených státech.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Moskva označila setkání Macrona a Putina ze „málo vřelé“; záchrana Notre Dame Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Travolta daroval své letadlo australskému muzeu

    Společnost ·

    Americký herec John Travolta se rozhodl darovat své letadlo Boeing 707 australskému muzeu. Coby pilot s ním nalétal tisíce kilometrů. Letoun však podle něj potřebuje o…

  2. BBC: KLDR odpálila třetí raketu ve třech týdnech

    Společnost ·

    Severní Korea odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service Jde o třetí úspěšný test během tří posledních týdnů. Podle poz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.