Zahraniční tisk: Mexiko vydalo Guzmana do USA; Německo vysílá vojáky do Litvy

Zahraniční média si všímají, že mexické úřady vydaly bývalého narkobarona Joaquina El Chapo Guzmana Američanům. Ten předloni už podruhé uprchl z věznice a v lednu 2016 byl znovu dopaden. Světová média dále informují o tom, že na pět set německých vojáků se v bavorském Oberviechtachu rozloučilo s Německem a začne sloužit v Litvě. Mají zde pomáhat hlídat hranici s Ruskem.

Donalda Trumpa dnes čeká prezidentská inaugurace. Vítěz amerických voleb přicestoval do Washingtonu, kde pronesl slavnostní projev před Lincolnovým památníkem. Očekává se, že po převzetí úřadu vydá několik exekutivních nařízení, která nepodléhají schválení Kongresu. Podle poradců Bílého domu ještě o víkendu nařídí stavbu protiimigrační zdi na hranici s Mexikem a omezí vstup do USA pro občany některých zemí. V hlavním městě USA jsou zvýšená bezpečnostní opatření kvůli očekávaným hromadným demonstracím příznivců a odpůrců nového prezidenta, uvádí britský deník The Guardian.

 

Na pět set vojáků pancéřové divize bundeswehru se v bavorském Oberviechtachu rozloučilo s Německem a začne sloužit v Litvě. První stovka vojáků zahájí po intenzivním výcviku baltskou misi během několika týdnů. Vojáci NATO mají s tanky a obrněnými transportéry pomáhat hlídat hranici s Ruskem jen sto kilometrů od Kaliningradu, píše portál Deutsche Welle.

 

Bývalý šéf Irské republikánské armády a poslanec severoirského parlamentu Martin McGuinness oznámil, že v politice končí a nepovede nacionalistickou stranu Sinn Feinn do březnových voleb. Šestašedesátiletý místopředseda parlamentu a někdejší vůdce teroristického odporu proti britské správě Severního Irska zdůvodnil svůj odchod vážným onemocněním, uvádí deník Telegraph.

 

Kosovský ministr zahraničí požádal Evropskou unii, aby naléhala na Srbsko a pomohla udržet sousedské vztahy mezi Prištinou a Bělehradem. Napjatou atmosféru mezi Kosovskou republikou a Srbskem narušil incident, při kterém kosovská policie nevpustila do země vlak z Bělehradu pomalovaný srbskými národními barvami a nápisem „Kosovo je Srbsko“. Bělehrad neuznává nezávislost své bývalé provincie, která vyhlásila roku 2008 samostatnost, připomíná slovenská Pravda.

 

Mexické úřady vydaly bývalého narkobarona Američanům. Za pašování drog a další zločiny odsouzený Joaquin El Chapo Guzman předloni už podruhé uprchl z věznice a byl v lednu 2016 znovu dopaden, vysvětluje německý portál Deutsche Welle.

 

Sdružení západoafrických armád o sedmi tisících vojácích překročilo hranice Gambie. Jednotky, které mají vítězi prezidentských voleb Adamu Barrowovi pomoci v nástupu do funkce, však zastavily svůj postup na hlavní město. Dávají poslední šanci na vyjednávání bývalému prezidentovi Yahyaovi Jammemu, který odmítá předat vládu, píše agentura Reuters.

 

Devatenáctiletý Syřan Anas Modamani, který si první měsíc v Německu jako čerstvý uprchlík vyfotil na pouliční slavnosti selfie s kancléřkou Angelou Merkelovou, podal žalobu na sociální síť Facebook. Modamani tvrdí, že fotka mu jako jinak integrovanému běženci kazí život, protože je pořád používaná v nenávistných diskusích na sociálních sítích. Německý týdeník Der Spiegel připomíná, že jeho fotka se objevila i na ročence magazínu Stern a Modamani byl častým hostem v několika diskusních pořadech.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Mexiko vydalo Guzmana do USA; Německo vysílá vojáky do Litvy Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trumpova inaugurace má být skromná

    Společnost ·

    Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, b…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.