Zahraniční tisk: Mexiko schválilo lékařské použití cannabis; Gentiloniho vláda dostala důvěru

Světová média si všímají toho, že mexický senát drtivou většinou schválil lékařské použití cannabis. Namísto původně navrhovaných 28 gramů může mít ale člověk u sebe jen 5 gramů konopí. Zahraniční média dále informují, že italský parlament vyslovil důvěru nové vládě Demokratické strany premiéra Paola Gentiloniho. Ve středu by o důvěře nového kabinetu měl hlasovat ještě senát.

Evropská unie zpřísňuje podmínky pro sociální příspěvky přistěhovalcům z jiných částí Unie. Systém návrhů chce být férovější vůči pracujícím, má zabránit takzvané „příspěvkové turistice“ uvnitř Evropské unie, a vychází z místa práce a ne bydliště. Příspěvky pro nezaměstnané z jiných zemí budou méně dostupné. Portál německého rozhlasu Deutsche Welle upozorňuje, že se do návrhu zákona zatím nedostaly příspěvky na děti, které ještě počátkem roku navrhoval bývalý britský premiér David Cameron. Celou tuhle evropskou legislativu ostatně zbrzdil brexit, jehož zastánci se zpřísnění podmínek pro mobilitu pracovní síly dovolávali. Změny pro dětské příspěvky zahraničních pracovníků Unie má prosadit další zákon.

 

Během středy se očekává začátek evakuace civilistů a povstalců z východního Aleppa. Čtyři roky bojů ukončilo včera v severosyrském městě příměří, které vyjednala turecká rozvědka a ruská armáda. Obyvatelé i protivládní bojovníci by se měli přesunout do syrské provincie Idlíb. Ukončení bojů v obklíčeném městě provázelo podle pozorovatelů OSN brutální vyřizování účtů s povstalci, které prezidentské jednotky Bašára Asada častokrát stříleli i bez polního soudu. Evakuace se týká desítek tisíc lidí, kteří se po dosažení Idlíbu budou moci přesunout dál podle vlastních přání a potřeb, uvádí britský deník The Guardian.

  

Poslanecká sněmovna italského parlamentu vyslovila podle očekávání důvěru nové vládě Demokratické strany premiéra Paola Gentiloniho. Kabinetu vyslovilo důvěru 368 poslanců, proti jich bylo 105. Italský prezident v neděli pověřil bývalého ministra zahraničí sestavením nové vlády poté, co minulý týden rezignoval premiér Matteo Renzi. Ten odstoupil kvůli tomu, že voliči v referendu odmítli jeho vládou navrhovanou ústavní reformu. Ve středu by o důvěře nového kabinetu měl hlasovat ještě senát, dodává slovenská Pravda.

 

Britský labouristický poslanec Ben Bredshaw tvrdí, že do referenda o vystoupení Británie z Evropské unie se s největší pravděpodobností vměšovala ruská vláda. Přestože pro podobná prohlášení nemá zatím opoziční poslanec žádné důkazy, opírá se podle deníku The Independent o tvrzení americké zpravodajské služby CIA. Ta obviňuje Kreml z ovlivňování prezidentských voleb ve Spojených státech.

 

Mexický senát drtivou většinou schválil lékařské použití cannabis. Krok prezidenta Enrica Niety nicméně nesplňuje očekávání širší legalizace, neboť namísto původně navrhovaných 28 gramů může mít člověk u sebe jen 5 gramů indického konopí, píše portál německého rozhlasu Deutsche Welle. Uvolnění drogové politiky má podle předpokladů v Mexiku snížit trestnou činnost, která je na konzumaci narkotik v zemi napojená. V uplynulé dekádě boje proti drogovým kartelům bylo v Mexiku zavražděno sto tisíc lidí a dalších třicet tisíc se pohřešuje.

 

Správa meixického státu Guerera vysílá více než dvě stě vojáků do oblasti Totolapan, kde občanské milice unesly matku místního narkobarona El Tequilera. Jeho gang údajně unesl několik civilistů, které podezřívá z podpory jiné narkomafie. Mexičtí občané chtějí svoje příbuzné zpátky vyměnit za gangsterovu matku, vysvětluje britský The Guardian.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Mexiko schválilo lékařské použití cannabis; Gentiloniho vláda dostala důvěru Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.