Zahraniční tisk: Mexiko chce posílit obchod s EU; hádky o počet lidí na inauguraci pokračují

Světová média dne 24. ledna informují o tom, že Mexiko se chce stát nezávislé na Spojených státech. Plánuje tak posílit obchodní styky s dalšími státy, mezi něž patří členské země Evropské unie. Zahraniční tisk si dále všímá nekončících dohadů o tom, kolik lidí se zúčastnilo inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Debata se rozhořela během víkendu, kdy se v mnoha médiích objevily fotografie srovnávající Trumpovu a Obamovu inauguraci.

Kolik lidí vlastně přihlíželo páteční inauguraci nového amerického prezidenta? ptá se rakouský deník Der Standard. Oficiální čísla nejsou k dispozici, ale fotografie naznačují, že se nejednalo o „největší publikum, které kdy prezidentskou inauguraci sledovalo“, jak v sobotu prohlásil mluvčí amerického prezidenta. Hádky týkající se počtu osob, které se přišly na Trumpovu inauguraci podívat, jdou do dalšího kola. Trumpova poradkyně Kellyane Conwayová v neděli ve vysílání stanice NBC obhajovala sporné tvrzení mluvčího amerického prezidenta Seana Spicera. Jím poskytnuté údaje označila za „alternativní“. Podle novináře stanice NBC však „alternativní údaje žádnými údaji nejsou a jedná se podle něj o nepravdivé informace“. Debata se rozhořela během víkendu, kdy se v mnoha médiích objevily fotografie, pomocí kterých bylo snadné srovnat množství osob přihlížejících inauguraci Donalda Trumpa a Baracka Obamy, připomíná rakouský list.
 
Americký prezident Donald Trump včera svým podpisem stvrdil, že se Spojené státy americké nepřidají k obchodní dohodě Transpacifické partnerství, všímá si britský deník The Guardian. Prezident se tak podle britského deníku snaží „zničit“ odkaz předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy. Nový americký prezident včera také podepsal exekutivní příkaz týkající se zákazu financování mezinárodních skupin, které poskytují služby související s umělým přerušením těhotenství, konstatuje britský list.
 
Mexiko se chce stát nezávislým na Spojených státech amerických, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. S nástupem Donalda Trumpa do funkce prezidenta Spojených států amerických přicházejí pro Mexiko těžké časy. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto proto hodlá posílit obchodní styky Mexika a dalších států, včetně členských zemí Evropské unie. Mexický prezident včera oznámil, že dojde k diversifikaci hospodářských vztahů jeho země a že je Mexiko otevřené celému světu. Mělo by tak například dojít k posílení vztahů s Argentinou a Brazílií, dále k modernizaci dohod o volném obchodu s Evropskou unií a měly by být uzavřeny bilaterální smlouvy s asijskými zeměmi, uzavírá švýcarský list.
  
V Turecku došlo v pondělí k zatčení muže, který měl útočit na sídlo policejního ředitelství a na kanceláře turecké vládní strany AKP, píše slovenský deník SME. Během útoků nebyl nikdo zraněn. Levicový extremista je podezřelý z dvou nedávných útoků, ke kterým došlo v Istanbulu. Turecký deník Hürriyet informoval, že zadržený byl členem zakázané ultralevicové organizace DHKP-C. Druhá osoba podezřelá ze spolupachatelství těchto činů pravděpodobně o víkendu přišla o život během přestřelky s policií, ke které došlo v západním Turecku, píše slovenský list.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Mexiko chce posílit obchod s EU; hádky o počet lidí na inauguraci pokračují Foto: Shuterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.