Zahraniční tisk: Merkelová ztrácí vliv; Roskosmos vyhrál u soudu nárok na 700 mil. dolarů

Zahraniční média píší 14. dubna o tom, že německá kancléřka Angela Merkelová v Německu ztrácí vliv. Dokazuje to způsob, jakým řeší stížnost na satirickou píseň proti tureckému prezidentovi. Tu označila za škodlivou a nechala tak tureckého prezidenta rozhodovat o tom, co lze považovat za hranice satiry. Světové média si dále všímají toho, že ruská vesmírná agentura Roskosmos vyhrála u francouzského soudu nárok na 700 milionů dolarů. Peníze byly ruské firmě původně zablokovány kvůli tomu, že Kreml odmítal vyplatit odškodné zahraničním akcionářům petrolejářské firmy Yukos.

Když Řecko začalo počátkem dubna deportovat uprchlíky do Turecka, jen omylem si mohli úředníci Evropské unie myslet, že to nejhorší mají za sebou. Týdeník Newsweek upozorňuje, že na vzestupu jsou další plavební trasy z Libye do Itálie. Jsou sice životu daleko nebezpečnější, ale jen za první čtvrtletí letošního roku se o ně pokusilo 19 tisíc běženců. To je na téhle cestě přes Středozemní moře o 85 procent víc než loni.

 

Německá vláda po sedmihodinovém sezení oznámila, že nová pravidla pro přijímání uprchlíků rozhodne formou zákona už koncem letošního května. Uprchlíci, kteří nebudou nové integrační legislativě vyhovovat, můžou přijít o podporu, upozorňuje portál Deutsche Welle. Opatření se snaží převážně syrské uprchlíky začlenit rychle na pracovním trhu a zkrátit původní tříletou lhůtu pro zaměstnání neevropana. Plán má vytvořit 100 000 pracovních příležitostí s velmi nízkými mzdami.

 

Dánský list Copenhagen Post postupně zjišťuje identity osob zatčených policií o Velikonocích na kodaňském letišti. Jedním ze tří zadržených byl dvacetiletý pracovník telefonické společnosti a občan dánského království, uvádí deník s tím, že zásah policie souvisel se seznamem zahraničních bojovníků Islámského státu. Zadržení pravděpodobně patřili ke 135 Dánům, kteří odešli do Sýrie a Iráku bojovat za islámistický džihád.

 

Způsob, jakým německá kancléřka Angela Merkelová řeší stížnost na satirickou píseň proti tureckému prezidentovi, svědčí o tom, že v Německu ztrácí vliv. Když připustila, že popěvek německého varietního umělce, jež Recepa Tayyipa Erdogana označuje za kozího sodomitu, je škodlivý, nechala tureckého prezidenta předem rozhodovat o tom, co se dá v Německu považovat za hranice satiry. A to by jí podle německého týdeníku Der Spiegel mohlo u německého publika stát kancléřskou funkci.

 

Dva ruské bombardéry opakovaně přelétávaly v těsné blízkosti amerického torpédoborce v mezinárodních vodách Baltského moře. Letadla SU-24 se tak počátkem týdne přiblížila k americké lodi USS Donald Cook jen 112 kilometrů od ruského Kaliningradu. Podle agentury Reuters a deníku SME tak Rusové porušili pravidla sjednaná v dobách studené války. 

 

Španělská policie zatkla v Malaze muže, který dodal zbraně teroristům, jež spáchali útok proti redakci francouzského satirického magazínu Charlie Hebdo. Tento francouzský občan ve věku sedmadvaceti let organizoval i následný útok na židovskou samoobsluhu v Paříži, upozorňuje německý zpravodajský portál Deutsche Welle.

 

Slovenské Romy pobouřili Kotlebovy hlídky ve vlacích. Strana Romské unie na Slovensku je rozhořčená způsobem domobrany, který zavedl předseda bánskobystrického kraje Marián Kotleba. Ten spočívá v nasazování hlídek do vlaků, které mají pečovat o bezpečnost cestujících. Podle slovenské Pravdy pobouřilo Romy hlavně to, že s nimi chystaný krok nikdo neprojednal.

 

Příbuzní obětí loňské letecké nehody, při které sebevražedný pilot narazil ve Francouzských Alpách do stráně, žalují jeho leteckou školu v Americe. Školící středisko v Texasu, které patří německé Lufthanse, nevěnovalo podle žaloby dostatečnou pozornost pilotově lékařskému zázemí. Britský deník The Guardian připomíná, že pilot, který svého kolegu zamkl mimo kabinu a úmyslně havaroval, způsobil na lince nízkorozpočtových Germanwings smrt 150 cestujících. 

 

U francouzského soudu vyhrála ruská vesmírná agentura Roskosmos nárok na 700 milionů dolarů. Peníze byly ruské firmě původně zablokovány francouzskými úřady recipročně kvůli tomu, že Kreml odmítal vyplatit 50 miliardové odškodné zahraničním akcionářům petrolejářské firmy Yukos, jak Moskvě v arbitrážním řízení z roku 2014 nařídil Mezinárodní soudní tribunál v Haagu. Jak uvádí moskevský deník The Moscow Times odstavené peníze ruskému podniku dlužily francouzské společnosti Eutelsat a francouszká agentura Arianna Space.

Zahraniční tisk: Merkelová ztrácí vliv; Roskosmos vyhrál u soudu nárok na 700 mil. dolarů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.