Zahraniční tisk: Merkelová se obává ovlivnění německých voleb Ruskem; Erdogan žaluje opozici

Německá kancléřka Angela Merkelová varuje před tím, že Rusko se prostřednictvím hackerů a dezinformační kampaně pokusí ovlivnit parlamentní volby v Německu. Informují o tom zahraniční média. Německé volby se uskuteční příští rok v září. Světová média dále píší o tom, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zažaloval lídra opozice Kemala Kiliçdaroglua ze závažné urážky na cti. Té se měl on a jeho strana dopustit v nedělním prohlášení, které označilo prezidenta a vládnoucí stranu za hlavní ohrožení turecké demokracie

Francouzští vyšetřovatelé zveřejnili jména hlavního organizátora březnových teroristických útoků proti Paříži a také listopadového útoku v Bruselu. Je jím dvaatřicetiletý belgický Maročan Usama Atar, který se hlásí k Islámskému státu a koordinoval útoky z území Sýrie, kde se zřejmě stále nachází, cituje vyšetřovatele deník Le Monde. Atar je údajně bratranec dvou atentátnických bratůr z Bruselu, kde na letišti a v metru zemřelo dvaadvacet lidí. Tento víkend to bude rok, co v Paříži zahynulo 130 obětí. Podle vyšetřovatelů identifikoval Atara jeho spolupracovník zadržený v Rakousku.

 

Rusko brzy obnoví letecké útoky  proti syrskému Aleppu. Tentokrát budou bojové letouny ruské armády startovat z letadlové lodi Admirál Kuzněcov, která kotví na východě Středozemního moře. Podle prohlášení ruské agentury Interfax se nálety zaměří na povstalce ve východní části města, kteří v Aleppu zahájili protiofenzívu proti vládním jednotkám, jež kontrolují západní část obklíčeného města. Jak připomíná portál německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle, ruskou letadlovou loď provází několik dalších plavidel, ze kterých se dají odpalovat i rakety a které spolu s s Kuzněcovem ještě v říjnu kotvily v Barentsovu moři na severu Ruska.

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zažaloval lídra opozice Kemala Kiliçdaroglua ze závažné urážky na cti. Té se měla Republikánská lidová strana dopustit v nedělním prohlášení, které označuje prezidenta a vládnoucí stranu za hlavní ohrožení turecké demokracie, uvádí slovenský deník Pravda. Podle žalovaného prohlášení podporuje prezident Kurdskou stranu pracujících i teroristické hnutí Islámský stát.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová varuje, že Rusko se prostřednictvím hackerů a dezinformační kampaně pokusí ovlivnit parlamentní volby v Německu, které se konají příští rok v září. Její obvinění následuje poté, co někteří analytici obvinili Moskvu z vměšování se do prezidentských voleb ve Spojených státech. Merkelová svou kandidaturu ještě nepotvrdila, ale všeobecně se očekává, že se bude ucházet o další obnovení mandátu, připomíná Deutsche Welle.

 

Česká republika se rozhodla otevřít muzeum holocaustu v bývalé továrně Oskara Schindlera v Brněnci u Svitav. Britský deník The Guardian a agentura AFP se odvolávají na prohlášení českého ministerstva kultury a nadaci, která chce památník otevřít v roce 2019. List připomíná, že osud továrníka Oskara Schindlera a dvanácti set židů, které za války zaměstnal na území protektorátu a v Polsku, připomíná román Schindlerova Archa a hlavně film Stephena Spieleberga)Schindlerův seznam z roku 1993.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Merkelová se obává ovlivnění německých voleb Ruskem; Erdogan žaluje opozici Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.