Zahraniční tisk: Merkelová chce snížit počet migrantů v zemi; debata USA a Kuby o majetku

Zahraniční média píší 14. prosince o tom, že německá kancléřka Angela Merkelová hodlá značně snížit počet uprchlíků přicházejících na území Německa. Kancléřka dosud odolávala tlaku stranických spojenců, aby byl stanoven limit pro počet migrantů. Světová média také informují o tom, že Spojené státy a Kubu čeká debata o americkém majetku, který Kuba před lety zkonfiskovala. Jedná se o jedno z nejožehavějších témat, které tyto státy čekají na cestě k plnému obnovení vztahů.  

Ještě je brzy připíjet si na výsledek klimatického summitu, píše dnes slovenský deník SME. Dvanáctidenní maraton jednání o klimatických změnách je u konce. Unavení delegáti si konečně mohli v sobotu večer sednout ke skleničce dobrého francouzského vína a přiťuknout si na úspěch. Jenže do jaké míry jde o skutečný, a nikoliv o politický úspěch, ptá se deník SME. Na hlubší analýzy si ještě budeme muset počkat, protože samotná realizace dohody je ve hvězdách, pokračuje slovenský list. Nicméně několik skutečností je jasných už dnes. Dohoda je například podstatně měkčí, než v co doufali vědci a pracovníci nevládních organizací. Kromě toho ti, kteří jsou klimatickými změnami ohroženi nejvíce, zůstali na okraji zájmu. V neposlední řadě z návrhu dohody zcela nenávratně zmizela jakákoli zmínka o lidských právech právě v souvislosti s dopady změny klimatu, konstatuje slovenský list.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová hodlá na území Německa „drasticky snížit“ počet nově příchozích migrantů, informuje dnes britský deník The Guardian. Ze strany kancléřky byly kritikům její migrační politiky otevřených dveří – a zároveň jejím spolustraníkům – v předvečer konání stranického kongresu vyslány signály týkající se kompromisu v této záležitosti. Až doposud totiž Angela Merkelová odolávala tlaku ze strany spojenců v rámci její mateřské Křesťanskodemokratické unie (CDU), aby byl stanoven limit pro počet migrantů, kteří do Německa přicházejí. V letošním roce pravděpodobně celkový počet běženců v Německu přesáhne 340 000 osob, připomíná britský The Guardian a dodává, že do Německa směřuje třetina všech uprchlíků, kteří vstoupí do Evropy.

 

Na Kubě právě začínají jedna z nejsložitějších jednání na dlouhé cestě k plnému obnovení vztahů mezi Kubou a Spojenými státy americkými, píše dnes americký deník New York Times. USA a Kuba totiž vůbec poprvé usedají za jednací stůl, aby řešily budoucnost majetku USA, který Kuba v minulosti zkonfiskovala. Už jen zmínka o možné kompenzaci za majetek a podniky, které byly zabaveny při kubánské revoluci, vyvolaly rozruch mezi tisícovkami lidí, kteří tehdy přišli o všechno – cukrovary počínaje a rodinnými domy či ropnými rafinériemi konče, připomíná americký New York Times.

 

Ve druhém kole francouzských regionálních voleb získala nejvíce hlasů středopravicová opozice, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Krajně pravicová Národní fronta Marine Le Penové, která v prvním kole voleb zvítězila, nakonec ve druhém kole zcela propadla a nezískala ani jeden region.

 

Bez ohledu na konečný výsledek regionálních voleb se Národní frontě Marine Le Penové podařilo přetvořit politický život ve Francii, míní americký deník The Washington Post. Marine Le Penová, kterou mnozí považují za evropského Donalda Trumpa, ušila svůj vzkaz na míru roztrpčeným a silně znepokojeným voličům, kteří se cítili uvíznutí v pasti francouzské upadající ekonomiky. Charismatická osobnost Marine Le Penové, která je v kontrastu s introvertní povahou francouzského prezidenta, se do vrcholné politiky dostala ještě před letošním rokem poznamenaným teroristickými útoky v Paříži a migrační krizí, připomíná americký list.

Zahraniční tisk: Merkelová chce snížit počet migrantů v zemi; debata USA a Kuby o majetku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.