Zahraniční tisk: Mayová si bude stěžovat na americké zpravodajské úniky

Ve čtvrtek začne v Bruselu summit Severoatlantické aliance (NATO). Ten je svolán kvůli tomu, že NATO od belgické vlády slavnostně přebírá své nové bruselské sídlo, moderní komplex za více než miliardu eur. Klíčovým tématem budou ale příspěvky členských zemí a financování Aliance. Světová média také píší o tom, že britská premiérka Theresa Mayová si na  zasedání hodlá stěžovat na americké zpravodajské úniky informací z vyšetřování americkému prezidentu Donaldu Trumpovi.

Policejní jednotky v Británii i v Libyi zadržely v souvislosti s pondělním sebevražedným útokem v Manchesteru už nejméně sedm osob, mimo jiné i dva útočníkovy příbuzné. Pachatel útoku byl podle nich součástí teroristické sítě a pravděpodobnost dalšího incidentu je vysoká. Útočník Abedi pomáhal bombu sestrojit a nyní se hledají jeho komplicové, upřesňuje agentura Reuters. Podle deníku The Times vyrobili bombu odborníci.

 

Média se shodují v tom, že pondělní útok na severu Británie ovlivní i agendu začínajícího summitu NATO v Bruselu. Britská premiérka Theresa Mayová si podle deníku The Guardian hodlá stěžovat na americké zpravodajské úniky informací z vyšetřování americkému prezidentu Donaldu Trumpovi. Očekává se, že se členské státy Aliance jako Francie a Německo na dvoudenním jednání přidají k americké válce proti hnutí Islámského státu. Klíčovým tématem jsou i příspěvky členských zemí a financování Aliance, o které Trump během své prezidentské kampaně tvrdil, že je nadbytečná.

 

První twitterovou zprávu o pondělním sebevražedném útoku bezprostředně sdílelo více než 540 twitterových účtů, a pak už se informace šířila rychlostí stepního požáru. Doprovodná videa prchajícího davu pouštěla následně jako smyčky většina zpravodajských televizních kanálů i během úterý. Americký technologický časopis Wired varuje uživatele sociálních sítí před sdílením záběrů, které můžou způsobit davovou hysterii a pomáhají teroristům šířit strach.

 

Ruské zpravodajské služby přinejmenším probíraly, jak ovlivnit průběh loňských amerických prezidentských voleb. Nejméně tři američtí zpravodajci potvrdili deníku New York Times, že loni zaregistrovali jednání, na kterých Rusové diskutovali o tom, jak volby ovlivnit prostřednictvím Trumpových poradců Paula Manaforta a Michaela Flynna. Informace tehdy byla známá i Federálnímu úřadu pro vyšetřování FBI, píše deník. Rusům prý šlo hlavně o to, jak ovlivnit Trumpovy názory na Moskvu.

 

Politická krize v České republice je zažehnána výměnou ministra financí, upozorňuje portál německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle. Vysvětluje průběh sporu uvnitř české vládní koalice a upozorňuje, že favoritem podzimních parlamentních voleb je hnutí ANO vyměněného ministra Andreje Babiše.

 

V Jižní Koreji začal soud se sesazenou prezidentkou Pak Kun-hje, která čelí obvinění z korupce, zneužití pravomoci a vyzrazení státního tajemství. Výměnou za poskytování politické ochrany měla bývalá prezidentka vymáhat po jihokorejských korporacích včetně Samsungu poplatky ve výši desítek milionů dolarů. Obviněné, která vinu na přelíčení popřela, hrozí doživotní vězení. Proces může podle agentury Reuters trvat i několik měsíců, spolu s ní je obžalováno i několik vrcholných manažerů.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Mayová si bude stěžovat na americké zpravodajské úniky Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Zetor loni vyrobil nejméně traktorů od roku 2010

  Byznys ·

  Traktorový trh se potýká s krizí. Důkazem jsou i výsledky brněnské společnosti Zetor tractors. Ta loni vyrobila 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 60…

 2. Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh

  Byznys ·

  Indický trh láká nejen internetové společnosti a sociální sítě, ale i automobilový průmysl. Důkazem může být i česká automobilka Škoda Auto, která bude spolupracovat s…

 3. Kajínek je volný, opustil rýnovickou věznici

  Společnost ·

  Nejznámější český vězeň a dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl dnes propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost. Še…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.