Zahraniční tisk: Macronova vláda přišla o první ministryni; ničivý požár v Portugalsku pokračuje

Světová média si všímají, že Francie přišla o svou první ministryni obrany. Sylvie Goulardová podala demisi kvůli odezření, že fiktivně zaměstnávala své spolustraníky jako asistenty v Evropském parlamentu. Zahraniční média si dále všímají, že rozsáhlý požár v Portugalsku stále není pod kontrolou hasičů. Incident si už vyžádal 64 lidských životů a 135 zraněných.

Portugalští hasiči stále ještě nezvládli rozsáhlý požár ve středním Portugalsku (v oblasti Pedrógão Grande), který si již vyžádal 64 lidských životů a 135 zraněných. Místní požární zdroje podle slovenského deníku Pravda informovaly, že mají pod kontrolou zasaženého 70 % území. Oheň přiživují vysoké teploty překračující 40 stupňů Celsia a nárazový vítr. Bojuje s ním tisícovka hasičů. Devět cisternových letadel poslala na pomoc Francie, Španělsko a Itálie. Požár zřejmě způsobil blesk.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes řekla, že je připravena k diskusi o francouzském návrhu reformy eurozóny, který předložil nový francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle francouzského deníku Le Figaro Merkelová připustila, že je třeba zachovat soudržnost států eurozóny a návrh společného ministra financí či společného rozpočtu eurozóny je možno zvážit za předpokladu, že budou splněny základní podmínky.

 

V centru Paříže na bulváru Champs-Élysées včera najelo auto naložené zbraněmi do policejní dodávky. Auto po nárazu explodovalo, referuje portál Politico.eu. Ozbrojený řidič, který byl francouzským bezpečnostním složkám znám, při incidentu zemřel. Podle agentury Reuters není jasné, jak muž zemřel. Nikdo jiný nebyl zraněn. Policie čin vyšetřuje jako teroristický akt a prohledala také přilehlé okolí. V místě bydliště útočníka byl nalezen sklad zbraní, dodává francouzský deník Le Figaro. Ve Francii stále platí vysoký stupeň teroristické hrozby.

 

Portál francouzské rozhlasové stanice RFI informuje o demisi francouzské ministryně ozbrojených sil Sylvie Goulardové. Ministryně své rozhodnutí opustit vládu oznámila dnes s tím, že tímto gestem chce svobodně vyjádřit svou dobrou víru ve vyšetřování zaměstnávání parlamentních asistentů. Vyšetřování je zaměřené proti její straně Demokratické hnutí.

 

Rusko v reakci na sestřelení syrského bojového letounu americkým letadlem včera pohrozilo koalici vedené Spojenými státy, že zacílí na její letectvo či drony v Sýrii, všímá si americký deník The Washington Post. Moskva odsoudila sestřelení syrského letadla americkou stíhačkou, tento čin označila za do očí bijící porušení mezinárodních zákonů. Oznámila, že ukončí dohodu o minimalizaci rizik incidentů ve vzdušném prostoru. kterou uzavřela s americkou armádou.

 

Britská protiteroristická jednotka se domnívá, že sedmačtyřicetiletý muž z waleského Cardiffu, který v noci na pondělí zaútočil na muslimy odcházející z mešity, jednal sám. Úřady tento čin považují za terorismus proti muslimům. Může jít o pomstu za několik posledních atentátů spáchaných v Británii islamistickými extrémisty. Útočník krátce po půlnoci na pondělí najel autem do skupiny chodců ve Finsbury v severním Londýně. Britská premiérka v souvislosti s útokem přislíbila zajištění zvýšení bezpečno sti u mešit, napsal americký deník The New York Times.

 

Katarský ministr zahraničí prohlásil, že dokud nebudou zrušeny sankce, nebude Katar se státy Perského zálivu vyjednávat. Katar však doposud nebyl ze strany Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Bahrajnu o vyjednávání požádán. Země Perského zálivu Katar viní z finanční podpory terorismu, Doha však veškerá obvinění popírá. Spojené arabské emiráty Katar varovaly, že izolace může trvat i několik let, pokud nepřijme požadavky, které během několika dní zveřejní, píše britský deník The Times.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Macronova vláda přišla o první ministryni; ničivý požár v Portugalsku pokračuje Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Trumpův mluvčí za sebe hledá náhradu

    Společnost ·

    Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer hledá nástupce, který by převzal jeho roli při pravidelných tiskových brífincích Bílého domu. S odvoláním na zd…

  2. BBC: Americká koalice sestřelila syrský letoun

    Společnost ·

    Koalice vedená Spojenými státy sestřelila v provincii Rakka syrský vojenský letoun. Podle Pentagonu se tak stalo poté, co syrské letadlo shodilo bomby poblíž Amerikou …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.