Zahraniční tisk: Macron neztrácí čas; tichý triumf Merkelové

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron neztrácí čas, píší světová média. Po včerejším inauguračním ceremoniálu se vydal na návštěvu do vojenské nemocnice a dnes má v plánu cestu za německou kancléřkou Angelou Merkelovou. V souvislosti s ní si zase zahraniční média všímají jejího „tichého triumfu“ ve spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko. Zde porážka německých sociálních demokratů navrátila křesťanským demokratům kancléřky Merkelové jejich náskok.

Čínská zeď nepomůže a ví to už i Donald Trump, píše slovenský deník SME. Pokud nechce Peking během jednoho roku přijít o celou svou zásobu dolarů, kterou za posledních 15 let rapidního růstu nakumuloval, bude se muset podvolit tržnímu tlaku. Začátkem tohoto roku klesly čínské devizové rezervy poprvé po šesti letech pod magickou hranici tří miliard amerických dolarů. Intervence čínské centrální banky na devizovém trhu vždy přitahovaly pozornost. Donald Trump ve své volební kampani hlásal, že po nástupu do funkce prezidenta USA označí Čínu za měnového manipulátora a zavede na čínskou produkci čtyřicetiprocentní clo. I když většinu v americkém Kongresu i Senátu tvoří republikáni, tak to se čtyřicetiprocentním clem dopadlo podobně jako s „hadriánovým valem“ na hranici s Mexikem. Navzdory populární představě o podhodnocené čínské měně strávila čínská centrální banka poslední tři roky intervencemi ve prospěch posilnění čínské měny. Číňani tak na trh ve snaze podpořit čínský juan vpouštěli v průměru 30 miliard amerických dolarů měsíčně, připomíná slovenský list.

 

O tichém triumfu německé kancléřky Angely Merkelové píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Porážka německých sociálních demokratů ve spolkové zemi Severní Porýní – Vestfálsko navrátila křesťanským demokratům kancléřky Angely Merkelové jejich náskok. Vítězné tažení populismu v Evropě se zdá být přerušeno. Týden po jasné porážce pravicového extremismu ve Francii nastalo „odčarování“ oslavovaného údajného politického spasitele německých sociálních demokratů Martina Schulze. Co se přízně německých voličů týče, mají většinou největší prioritu tato témata: bezpečnost, pracovní místa a sociální spravedlnost. V otázce bezpečnosti se německé kancléřce v souvislosti s uprchlickou krizí díky ostré změně kurzu podařilo zastavit dramatickou ztrátu důvěry u voličů, míní švýcarský list.

 

Nový francouzský prezident během včerejší slavnostní inaugurace slíbil, že Francii navrátí ztracenou sebedůvěru, všímá si britský deník The Guardian. Během včerejších inauguračních oslav Emmanuela Macrona, nejmladšího z poválečných francouzských prezidentů, hrál cíleně velkou roli vojenský podtón všech ceremonií. Ve svém prvním projevu ve funkci prezidenta Francie Emmanuel Macron v Elysejském paláci prohlásil, že svět i Evropa potřebují silnou Francii a že je zapotřebí i nové Evropy, která bude efektivnější, demokratičtější a političtější, uzavírá britský list.

 

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron neztrácí čas, informuje americký deník New York Times. Po včerejším inauguračním ceremoniálu se francouzský prezident vydal na návštěvu do vojenské nemocnice nedaleko Paříže a dnes má v plánu cestu do Berlína, kde se má setkat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Německo je nejdůležitějším evropským spojencem Francie. Prezident Macron by dnes měl také oznámit, kdo byl vybrán na post nového předsedy francouzské vlády, a během první poloviny tohoto týdne by měli být známi i další členové nové francouzské vlády, píše americký list.

 

Podle českého prezidenta Zemana by novináři měli být likvidováni, informuje rakouský deník Der Standard. Český prezident Miloš Zeman se během návštěvy Číny snažil zapůsobit na ruského prezidenta Vladimira Putina pomocí poněkud svérázného vtipkovaní. Dvaasedmdesátiletý český prezident před tiskovou konferencí u příležitosti summitu „Hedvábná stezka“ svému ruskému protějšku řekl, že je tam podle něj příliš mnoho novinářů a že by se měli likvidovat. Zprávu včera přinesla česká veřejnoprávní televize. Prezident Putin odpověděl, že není třeba novináře likvidovat, že stačí redukovat jejich počet. Podle Indexu světové svobody tisku organizace Reportéři bez hranic se Rusko nachází na 148. místě, zatímco Česká republika na místě 23. Podle agentury ČTK pozval Vladimir Putin Miloše Zemana v listopadu na oficiální návštěvu Ruska, uzavírá rakouský list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Macron neztrácí čas; tichý triumf Merkelové Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. USA si stojí za svým, volný obchod si nepřejí

    Společnost ·

    Odsoudit protekcionismus a přihlásit se k volnému obchodu se ministrům financí a šéfům centrálních bank skupiny ekonomicky nejvyspělejších států G7 na dvoudenní schůzc…

  2. Microsoft už nebojuje proti Linuxu, jde mu naproti

    Tech ·

    Softwarová firma Microsoft oznámila, že tři verze svobodného a otevřeného počítačového operačního systému Linux - Ubtuntu, Suse a Fedora - budou k mání na Windows Stor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.