Zahraniční tisk: Macron chce zmírnit řecký dluh; jednání o brexitu se nejspíš dostanou do krize

Ministři financí eurozóny a zástupci Mezinárodního měnového fondu by se dnes pokusí najít kompromis v otázce zadluženého Řecka. Podle zahraničních médií chce nový francouzský prezident Emmanuel Macron zmírnit řecký dluh. Světová média dále píší o tom, že britský ministr pro brexit David Davis pohrozil Bruselu ukončením vyjednávání o odchodu Velké Británie z EU. Jednání by se podle něj mohla dostat do krize pokud Brusel neupustí od požadavku zaplacení 100 miliard euro.

Proč Polsko nechce přijímat uprchlíky? ptá se portál Politco.eu. Pravicová polská vláda se ocitá pod tlakem Evropské unie, aby konečně akceptovala žadatele o azyl. Nynější vláda totiž odmítá dohodu o přerozdělení uprchlíků mezi evropské země, kterou uzavřela předchozí vláda. Polsko také zastává názor, že by každá země měla mít nad migrací plnou kontrolu. Kromě toho výzkumy veřejného mínění v Polsku ukazují, že s přijímáním uprchlíků z Afriky a Středního východu nesouhlasí ¾ obyvatel země.

 

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron chce zmírnit řecký dluh, píše francouzský deník Le Figaro. Ministři financí eurozóny a zástupci Mezinárodního měnového fondu by se totiž dnes měli pokusit najít kompromis v otázce oddlužení a poskytnutí nové pomoci Řecku. Obě strany budou muset najít rovnováhu mezi požadavky Mezinárodního měnového fondu, který požaduje časový harmonogram a jasné podmínky, a Německem, které by dohodu vyžadovalo pouze v nutném případě.

 

Americký deník The New York Times píše, že Čína pravděpodobně popravila dvanáct spolupracovníků americké tajné služby CIA. Deník upřesňuje, že čínští agenti byli zatčeni nebo zabiti v letech 2010 až 2012. CIA a FBI následně při vyšetřování, zda se Číňanům nepodařilo infiltrovat do šifrované komunikační sítě, zjistily, že někteří američtí agenti se se svými zdroji setkávali v jisté pekingské restauraci vybavené mikrofony, jejíž číšníci také patřili mezi agenty. Záhadu se jim však vyšetřit nepodařilo.

 

Americký prezident Donald Trump zahájil svou první oficiální návštěvu v Saúdské Arábii, všímá si americký deník USA Today. Ve svém projevu na arabsko-islámsko-americkém summitu včera v Rijádu Trump vyzval lídry muslimských zemí ke spojenectví v boji proti islámskému extrémismu. Saúdská Arábie je první zastávkou Trumpovy cesty, která pokračuje do Izraele, Vatikánu a na summity v Bruselu a na Sicílii, dodává americký list.

 

Donald Trump však během své návštěvy Saúdské Arábie několikrát kritizoval Írán, že financuje zbraně, trénuje milice a podporuje syrského prezidenta Bašára Asada. Britský deník The Independent píše, že Teherán naopak amerického prezidenta varoval, že by měl v Rijádu raději diskutovat o tom, jak Saúdským Arabům zabránit v zopakování teroristických útoků z 11. září 2001. Většina tehdejších útočníků pocházela ze Saúdské Arábie a království bylo podezíráno ze spojenectví při přípravě útoků, připomíná The Independent.

 

Druhou Trumpovou zastávkou na jeho první zahraniční cestě od lednového nástupu do funkce je Izrael. Podle slovenského deníku Pravda je prezidentův přelet ze Saúdské Arábie do Izraele historicky prvním letem mezi těmito dvěma zeměmi. Saúdská Arábie totiž neuznává Izrael a oba státy mezi sebou nemají diplomatické styky. Neexistuje mezi nimi ani přímé letecké spojení a lety se vzájemně vyhýbají vzdušnému prostoru druhé země. Agentura Bloomberg se domnívá, že Trumpův přímý let ze Saúdské Arábie do Izraele zrušil symbolickou bariéru mezi nimi.

 

Britský ministr pro brexit včera varoval Brusel, že pokud neupustí od požadavku zaplacení 100 miliard euro za opuštění Evropské unie, Británie ukončí vyjednávání. David Davis v rozhovoru pro britský deník The Sunday Times řekl, že jednání by se mohla dostat do krize, protože Evropská unie odmítá projednávat obchodní dohodu, dokud Británie nezaplatí. Davis se domnívá, že ostatní členské státy budou muset změnit svůj postoj, protože mu i 1 miliarda liber připadá příliš moc. Podle premiérky Theresy Mayové by mělo být také zohledněno, co Británie již zaplatila v minulosti.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Macron chce zmírnit řecký dluh; jednání o brexitu se nejspíš dostanou do krize Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Švýcaři řekli „ne“ jaderné energii

  Společnost ·

  Švýcaři v nedělním referendu odhlasovali postupné ukončení jaderné energie, která by následně měla uvolnit cestu obnovitelným zdrojům. Více než 58 procent lidí se vyjá…

 2. KLDR informovala o úspěšném testu rakety

  Společnost ·

  Severní Korea potvrdila, že „úspěšně“ odpálila balistickou střelu středního doletu. Testu se zúčastnil i vůdce Kim Čong-un. Systém má být nyní připraven k vojenskému v…

 3. TPP bude pokračovat bez USA

  Byznys ·

  Jedenáctka zbylých zemí Transpacifického partnerství (TPP) se dohodla, že bude směřovat ke konečné dohodě o vzájemném volném obchodu bez Spojených států. Vedoucí Úřadu…

 4. KLDR znovu provokuje, odpálila další raketu

  Společnost ·

  Severní Korea dnes odpálila neidentifikovatelnou střelu. Podle tiskových agentur o tom bez dalších podrobností informovali zástupci jihokorejské armády. Raketa byla vy…

 5. Rusko skupuje americký dluh

  Byznys ·

  Rusko v poslední době skupuje stále více amerických dluhopisů. Jen v březnu koupila země americké státní dluhopisy za 13,5 miliardy dolarů. Podle americké televize CNN…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.