Zahraniční tisk: Maďarsko chce globální uprchlické kvóty; turecká důvěra v EU opadá

Zahraniční média píší 30. září o tom, že Maďarsko navrhuje uprchlické kvóty pro celý svět. Na jednání v OSN prohlásil maďarský ministr zahraničí, že zodpovědnost za uprchlíky nemají pouze evropské státy, ale i velmoci, které situaci hromadné migrace z Blízkého východu a severní Afriky způsobily. Zahraniční tisk si také všímá toho, že směřování do Evropské unie se v Turecku už netěší takové přízni, jako před deseti lety. Tehdy stálo o členství v EU 70 procent obyvatel, dnes vstup země do Evropské unie podporuje jen 40 procent Turků.

Maďarsko navrhuje globální uprchlické kvóty. Maďarský ministr zahraničí na jednání v OSN uvedl, že odpovědnost za uprchlíky nemají jen evropské země, do kterých běženci utíkají, ale také velmoci a další státy, které situaci hromadné migrace z Blízkého východu a severní Afriky způsobily. Podle portálu Deutsche Welle uvedou dnes v OSN zástupci Maďarska další podrobnosti návrhu. Maďarsko, do kterého letos přišlo na tři sta tisíc migrantů, bylo v rámci Evropské unie ostře kritizováno za odmítání povinných kvót v rámci Unie.

 

Nový generální ředitel německé automobilky Volkswagen řekl, že jedenáct milionů koncernových aut s dieselovým pohonem bude potřebovat servisní prohlídku a vybavení novým softwarem. Podle analytiků to může vyjít na šest a půl miliardy dolarů. Agentura Reuters mezitím upozornila, že američtí právníci si od německé firmy vyžádali veškerou dokumentaci související s vývojem softwaru, který udával zavádějící data a po odhalení tento měsíc způsobil největší skandál v dějinách automobilky.

 

Američané jsou ochotní jednat o řešení krize v Sýrii i s Iránem, uvádí slovenský deník SME. Kromě spolupráce s Ruskem, kterému se podle listu daří vystoupit z izolace, je spolupráce s Teheránem hlavním průlomem newyorských diplomatických jednání na půdě OSN.  Americký prezident Barack Obama ovšem stále trvá na odstoupení syrského prezidenta Bašára Asada, přestože o nutnosti takového kroku nejsou přesvědčeni ani někteří spojenci USA jako Velká Británie nebo Turecko. Saúdský ministr zahraničí naopak řekl, že pokud Asad neodejde na základě diplomatického nátlaku, saúdská armáda je připravená ho odstranit silou.

 

Týdeník Der Spiegel přináší rozsáhlou analýzu Erdoganova Turecka. V zemi, kde si jeho Strana spravedlnosti a rozvoje AKP nezajistila absolutní většinu v červnových volbách, zablokoval premiér koaliční jednání a sází na nové volby v listopadu. Kdysi modernizační společenský zázrak tak v Turecku upadá. Někdejší směřování do Evropské unie už Brusel i Turci podporují jen chabě. Jestliže před deseti lety stálo o členství v EU 70 procent obyvatel Turecka, dnes to není ani 40 procent. V Turecku roste nedůvěra vůči EU a někdejší mediátor Východu a Západu se zmítá v nacionalistických sporech. Ke slovu se stále více dostávají fanatici, spiklenecké teorie a omezování svobody slova, uzavírá Der Spiegel.

 

Po tragédiích mírových jednotek OSN v Somálsku, Rwandě nebo Bosně se ducha modrých přileb snaží znovu vzkřísit americký prezident Barack Obama. Podle bezpečnostního magazínu Foreign Policy začal s hlavami padesáti států jednat o obnově jednotek, které nyní působí hlavně v Burundi, Kongu a Středoafrické republice. Spojené státy jsou však ve zvláštní pozici. Ačkoli mírovým operacím OSN přispívá nejvíc financí z celého světa – 28 procent z celkového rozpočtu – na mise vyslala jen osmdesát dva vojáků a policistů, což je například stokrát méně než Bangladéš. Mnohé země v OSN ovšem uznávají, že Spojené státy odvádí svůj kus práce prostřednictvím NATO.

 

Monarchie v Saúdské Arábii zažívá revoltu, když dva starší princové rozeslali ostatním členům rodiny dopisy vyzývající k odstranění krále Salmana a jeho dvou nástupců. Podle deníku The Times princové v dopisech tvrdí, že devětasedmdesátiletý král už je mdlého rozumu, trpí demencí a členové rodiny s ním manipulují, jak se jim zlíbí.

 

Deník Daily Telegraph upozorňuje, že nový předseda britských labouristů Jeremy Corbyn pronesl na stranické konferenci projev, jehož pasáže byly sepsány už v 80. letech. Pikantní a poněkud zahanbující pro jeho takzvanou novou politiku je podle deníku zejména skutečnost, že bývalí vůdci strany tento projev, sepsaný politickým stratégem, doposud odmítali.

 

Belgická policie vyzývá řidiče, kteří dostali elektronickou poštou příkaz k uhrazení pokuty za překročení rychlosti, aby emaily ignorovali, protože jsou falešné. Elektronické obsílky obsahovaly jen logo policie a banky, kde mají být smyšlené pokuty uhrazeny. Neobsahovaly ale poznávací značky nebo místo, kde mělo k přestupku dojít. Řada řidičů si podle portálu flandersnews.be na podvržený příkaz k placení u překvapených policistů stěžovala.

 

Americký zpravodajský expert Edward Snowden, který jako zaměstnanec Národní bezpečnostní agentury NSA zveřejnil podrobnosti o hromadném  monitorování elektronické pošty a telefonátů ve Spojených státech, začal včera z ruského exilu komunikovat na sociální síti twitter. Jak upozorňuje deník The Moscow Times, během hodiny už jeho účet začalo sledovat přes 170 tisíc lidí.

 

Zahraniční tisk: Maďarsko chce globální uprchlické kvóty; turecká důvěra v EU opadá Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nemoc se neptá, kdo zajistí rodinu. Ptejte se vy!

    Společnost ·

    Česká republika zaujímá přední příčky v počtu onkologických onemocnění. Ze statistik pojišťoven vyplývá, že každý třetí Čech onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni ze…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.