Zahraniční tisk: Maďarské kontroly na vnějších hranicích Schengenu; Hollandovo vysvědčení

Zahraniční média si všímají, že Maďaři od pátku chystají kontroly na vnějších hranicích Schengenu. Povinná kontrola všech cestujících bude vykonávána na hranicích Maďarska s Chorvatskem, Rumunskem, Srbskem a Ukrajinou. Světová média dále píší, že François Hollande byl pro 70 procent Francouzů špatným prezidentem. Křivku preferencí se mu tak na konci funkčního období zvrátit nepodařilo

Palestinské hnutí Hamás dnes popravilo tři muže obviněné ze spolupráce s Izraelem, píše francouzský deník Le Figaro. Islamisté ovládající pásmo Gazy totiž Izrael považují za velkého nepřítele. Poprava je pravděpodobně součástí pomsty Hamásu za zavraždění jednoho z jeho velitelů, k němuž došlo 24. března. Muži nicméně nebyli odsouzeni za vraždu, ale za skutky, kterých se dopustili ještě před ní.

 

Pro 70 % Francouzů byl François Hollande špatným prezidentem. Přestože většina francouzské veřejnosti kladně hodnotí jeho sociální politiku, křivku preferencí se mu na konci funkčního období zvrátit nepodařilo. Polovina Francouzů pak považuje za pozitivní jeho kroky v boji proti terorismu, ale kritizuje jeho zahraniční politiku. Výsledky průzkumu dnes zveřejnil francouzský deník France Soir.

 

Maďaři chystají kontroly na vnějších hranicích Schengenu, a to už od tohoto pátku. Povinná kontrola všech cestujících bude vykonávána na hranicích Maďarska s Chorvatskem, Rumunskem, Srbskem a Ukrajinou, upřesňuje slovenský deník SME. Lidé proto budou muset počítat se zdržením na hranicích. Maďarská policie doposud tyto kontroly prováděla pouze příležitostně na základě analýzy rizika.

 

Japonský premiér Šinzó Abe včera odsoudil další jaderný test Severní Koreje. Raketa tentokrát dopadla do moře u východního pobřeží Japonska. Abe se také zavázal ke spolupráci proti severokorejské jaderné hrozbě se Spojenými státy a Jižní Koreou, opakované provokace ze strany Pchjongjangu nebude tolerovat. Poslední jaderný test byl podle Pchjongjangu reakcí na každoroční společné vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje, které začalo 1. března a potrvá do konce května, upřesňuje americký portál International Busin ess Times.

 

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson bude příští týden jednat v Moskvě se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, všímá si ruský portál Russia Today. Jednání šéfů americké a ruské diplomacie se bude týkat zejména Sýrie, Ukrajiny a Severní Koreje. Zatím není známo, jestli se Tillerson sejde také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba ministři se poprvé od Tillersonova nástupu do funkce setkali v polovině února na summitu G20 v Bonnu.

 

Katalánsko v červnu oznámí datum konání referenda o své nezávislosti. Portál Politico.eu dále píše, že katalánský viceprezident Oriol Junqueras varoval, že vláda španělského premiéra Mariana Rajoye se bude snažit referendu zabránit. Španělský ústavní soud měl také v úterý zablokovat část katalánského rozpočtu na rok 2017. Jedná se konkrétně o 5,8 milionů euro, které měly být použity právě pro uspořádání referenda o nezávislosti Katalánska na Španělsku.

 

Kanadská provincie New Brunswick jako první začala ženám zdarma poskytovat potratovou pilulku. Pilulka bude dostupná na základě platné kartičky pojišťovny a lékařského receptu, píše britský deník The Guardian. Ministr zdravotnictví provincie chce tímto opatřením zajistit, aby finanční důvody ženám nebránily v rozhodování. V minulosti v New Brunswicku potraty prováděly pouze dvě zařízení. Nutná byla dvě lékařská doporučení a potvrzení zdravotních důvodů umělého přerušení těhotenství.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Maďarské kontroly na vnějších hranicích Schengenu; Hollandovo vysvědčení Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. ČNB ukončila intervenční režim

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Banka tak…

  2. BBC: Unilever prodává své značky margarínů

    Společnost ·

    Unilever se chystá prodat svůj margarínový byznys, včetně značek Flora a Stork. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Podle analytiků mohou mít tyto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.