Zahraniční tisk: Maďaři budou v referendu rozhodovat o uprchlických kvótách

Zahraniční média si všímají, že Maďaři budou hlasovat o systému kvót na rozmístění uprchlíků do zemí EU v říjnovém referendu. Uspořádání referenda přijde zemi na 18 milionů dolarů. Světová média dále píší o tom, že panamský prezident Juan Carlos Varera potvrdil, že bude spolupracovat při vyšetřování aféry Panama Papers.

Dočasné příměří v syrském městě Aleppo bylo prodlouženo o 48 hodin. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI píše, že díky rusko-americkému angažmá byl klid zbraní mezi vládnoucím režimem a aleppskými povstalci prodloužen už podruhé. Ve skutečnosti lze bohužel hovořit jen o snížení násilí, protože boje pokračují s menší intenzitou. Strategické město Aleppo bylo na konci minulého týdne dobyto koalicí Fronty an-Nusrá, napojené na teroristickou organizaci Al-Káida. Ve městě byla v pondělí po čtyřech dnech výpadku postupně obnovena dodávka vody a elektřiny.

 

Maďarský parlament schválil vládní návrh uspořádání referenda o uprchlících, všímá si americký list The New York Times. Maďaři tak budou hlasovat o návrhu Evropské unie zřízení systému kvót na rozmístění uprchlíků do zemí osmadvacítky. Referendum, které se uskuteční v říjnu a Maďarsko přijde na 18 miliónů dolarů, bude platné v případě účasti alespoň poloviny oprávněných voličů. Maďarský premiér Viktor Orbán, který přijímání migrantů odmítá, k referendu řekl, že odpověď „Ne“ přispěje k nezávislosti Maďarska.

 

Americký deník USA Today píše, že filipínské prezidentské volby pravděpodobně vyhraje starosta města Davao Rodrigo Duterte. Jeho dva nejbližší soupeři v úterý už svou porážku připustili. Po sečtení volebních výsledků ve většině okrsků se jedenasedmdesátiletý Duterte dostal do čela s téměř 39 % hlasů. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI Duterte svým voličům slíbil, že Filipíny do půl roku zbaví kriminality a obchodu s omamnými látkami. Chystá se také k reformě ústavy.

 

Panamský prezident Juan Carlos Varera podle francouzského deníku Le Figaro potvrdil, že bude spolupracovat při vyšetřování aféry Panama Papers. Varera zároveň zdůraznil, že nejde o problém Panamy, ale celého světa. Jak doplňuje francouzský deník Le Monde, Panama se od roku 2018 zavázala automaticky poskytovat fiskální informace. Jedná se zejména o informace týkající se existence bankovních účtů nebo společností vlastněných zahraničními daňovými poplatníky.

 

Rakouský kancléř a předseda Sociálně demokratické strany Werner Faymann včera po volebním neúspěchu své strany odstoupil ze všech svých funkcí. Faymann byl jedním z nejdéle vládnoucích lídrů v Evropě, jeho pád však podle portálu Deutsche Welle způsobila neschopnost řešit systémové problémy. Pokud dojde k novým volbám a konzervativní rakouská lidová strana spojí s krajně pravicovou Stranou svobody, bude Rakousko první západoevropskou zemí od druhé světové války, kde budou občané volit ultrapravicovou stranu.

 

V Čechách jde na trh výrobek připomínající Hitlera, všímá si slovenský deník Pravda. Jde o kontroverzní kampaň na kefír, na jehož obalu je zobrazen motiv nacistického vůdce Adolfa Hitlera. V reklamě jsou využity slogany narážející na holokaust. Kampaň podle Pravdy šokuje o to víc, že byla nasazena v době sílícího extrémismu. Produkt by se měl objevit v polovině května, avšak pouze ve dvou obchodních řetězcích v Brně. Tvůrci kampaně přiznali, že některé obchody kontroverzní výrobek odmítly.

 

Desítky tisíc pacientů zemřely, protože lékaři zanedbali léčbu srdečního infarktu, míní britský deník The Times. Nová studie ukázala, že až třetina lidí s nejčastějším typem srdečního infarktu by nemusela umřít, kdyby lékaři dodrželi předepsanou léčbu a pacientům doporučili zdravě žít. Podle studie téměř devět z deseti pacientů nepodstoupilo všechna doporučená vyšetření. Lékaři by také podle deníku měli být zodpovědní za léčbu pacientů i za jejich zdravý životní styl.

Zahraniční tisk: Maďaři budou v referendu rozhodovat o uprchlických kvótách Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Soud poslal těžební společnost OKD do úpadku

    Byznys ·

    Krajský soud v Ostravě dnes poslal těžební společnost OKD do úpadku. Věřitelé mají dva měsíce na to, aby přihlásili své pohledávky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.