Zahraniční tisk: Litva postaví plot na hranici s ruskou enklávou Kaliningradu

Světová média si 16. ledna všímají toho, že  Litva postaví plot na hranici s militarizovanou ruskou enklávou Kaliningradu. Chce tak zabránit pašování a zároveň posílit vnější hranice Evropské unie. Stavba plotu by měla začít na jaře.

Britská premiérka Theresa Mayová se chystá prosadit čistý a tvrdý brexit a vytvořit silné nové partnerství s Evropskou unií. Jak dále píše britský deník The Times, Velká Británie opustí jednotný trh a Evropskou celní unií, aby tak získala zpět kontrolu nad imigrací a ukončila soudní příslušnost Evropskému soudnímu dvoru. Chystané oznámení britské premiérky by však mohlo způsobit pád kurzu britské libry.

 

Co může americkému ministerstvu zahraničí přinést bývalý šéf nadnárodní ropné společnosti ExxonMobil, kritizované za porušování lidských práv, a stoupenec Ruska Rex Tillerson? ptá se americký deník US News. Pokud americký Senát schválí jeho jmenování do funkce, stane se Tillerson prvním ministrem zahraničí bez předchozí politické zkušenosti. Má takový kandidát dostatečné dovednosti, je perspektivní či důvěryhodný v kontextu současných složitých problémů mezi Izraelem a Palestinou, v Sýrii či napětí mezi Čínou a jejími sousedy? Deník také připomíná, že Tillerson vždy kladl zájmy firmy před zájmy Spojených států.

 

Podle amerického deníku USA Today Francie vzkazuje novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby nepřesouval americké velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault na konferenci v Paříži varoval, že by tento krok mohl mít velice vážné důsledky a poškodit mírové snahy na Blízkém východě. Přes 70 diplomatů na konferenci usilovalo o vytvoření míru prostřednictvím vytvoření palestinského státu. Jednání se však nezúčastnil ani Izrael ani Palestina, přestože jejich zástupci byli přizváni.

 

Litevský ministr vnitra Eimutis Misiunas dnes oznámil, že Litva postaví plot na hranici s militarizovanou ruskou enklávou Kaliningradu. Podle francouzského deníku Le Figaro jsou důvody opatření ekonomické i geopolitické. Litva chce jednak zabránit pašování a zároveň posílit vnější hranice Evropské unie. Stavba 130 km dlouhého dvoumetrového plotu by měla začít na jaře. Financovat by ji měla z velké části Evropská unie.

 

Ve Francii se o víkendu 7 levicových prezidentských kandidátů střetlo při druhém kole předvolební debaty, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Tentokrát již nebyla diskuse zdaleka tak mírná jako poprvé, kandidáti při diskusi dokonce neváhali zvýšit svůj hlas. Kritizovali zejména Manuela Vallse kvůli jeho uprchlické politice. Bývalý premiér se ocitl osamocen také ve svém negativním postoji k legalizaci konopí.

 

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel kritizoval výhrůžky nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že německé automobilky vyrábějící v Mexiku pro americký trh budou v USA čelit mimořádným dovozním clům. Podle Gabriela by takto Spojené státy poškodily vlastní automobilový průmysl. Vicekancléř zároveň odmítl Trumpovo tvrzení, že se německé automobilky chovají vůči USA neférově, když na amerických silnicích jezdí více německých aut, což však naopak neplatí. Spojené státy by měly vyrábět lepší auta, dodává Gabriel v pondělním deníku Bild.

 

Sociální síť Facebook v Německu představila filtr falešných zpráv, všímá si španělský deník El País. Jde o reakci na nátlak německé kancléřky Angely Merkelové v souvislosti s nadcházejícími volbami. Německo se tak stane první zemí, kde Facebook nástroj pro označení podezřelých zpráv, a to dokonce ještě před Spojenými státy, upozorňuje deník. Služba bude aktivována v nejbližších týdnech nejprve v testovací verzi. Pravdivost označených zpráv bude ověřovat nezávislá organizace.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

Zahraniční tisk: Litva postaví plot na hranici s ruskou enklávou Kaliningradu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.