Zahraniční tisk: Likvidace uprchlického tábora v Calais; porušování příměří v Sýrii

Zahraniční média píší o tom, že dnes začala likvidace uprchlického tábora u Calais, kterému se přezdívá Džungle. Přístřešky na ploše 100 metrů čtverečních přijely zničit dva buldozery. Běžencům je nabízeno alternativní ubytování a humanitární pomoc. Světová média si dále všímají, že Rusko obnovilo vzdušné útoky na povstalecká území v Sýrii u Aleppa. Rusko zároveň obvinilo Turecko ze střílení na syrském území, které je pod kontrolou Kurdů.

Ruský deník The Moscow Times upozorňuje na obnovení ruských vzdušných útoků na povstalecká území v Sýrii u Aleppa, které v neděli přerušily částečné příměří. Rusko zároveň obvinilo Turecko ze střílení na syrském území, které je pod kontrolou Kurdů. 15 případů porušení příměří ze strany ozbrojenců syrského prezidenta Bašára Asada Syrská zaznamenala i opoziční vyjednávací skupina (HNC), nicméně celkově podle ní v oblasti panuje relativní klid. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle ruské tiskové agentury TASS minulý týden řekl, že Rusko bude v útocích pokračovat.

 

Francouzský deník Le Figaro si všímá kritické situace civilistů ve válkou sužované Sýrii. V důsledku nedobrovolné hladovky totiž mohou v obsazených oblastech Sýrie zemřít tisíce lidí, uvedl dnes ráno Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Raád Husajn v Ženevě. Podle něj je v současnosti syrských městech a vesnicích uvězněno více než 450 tisíc lidí, někdy i celé roky. Lidem se opakovaně nedostává potravin, léků a další humanitární pomoci. Tisíce z nich tak hrozí smrt hlady.

 

Írán bude už brzy znát výsledky pátečních parlamentních voleb, všímá si server francouzské rozhlasové stanice RFI. Podle předběžných odhadů by měli většinu ve Shromáždění expertů udržet konzervativci. Koalice reformátorů a umírněných ani konzervativci však parlamentní většinu nezískali. Íránský prezident Rúhání tak bude muset při prosazování sociálních a politických reforem počítat s rozděleným parlamentem. Íránci zvolili 230 členů parlamentů, zbývajících 30 poslanců bude zvoleno ve druhém kole voleb za dva měsíce.

 

Korejská lidově demokratická republika nechala poprvé promluvit k veřejnosti jedenadvacetiletého amerického studenta zatčeného před dvěma měsíci kvůli pokusu o krádež transparentu s politickým sloganem. Plakát údajně visel na stěně hotelu v Pchjongjangu, píše server americké stanice CNN. Student čelí dále podivným obviněním, že nepřátelský čin spáchal na popud člena tajné ohijské univerzitní organizace a zpravodajské služby CIA.

 

Francouzský správní soud v Lille ve čtvrtek schválil zrušení jižní části uprchlického tábora u Calais, píše francouzský deník Le Monde. Postupná likvidace takzvané džungle začne dnes. Dvacítku provizorních přístřešků na ploše 100 metrů čtverečních přijely zničit dva buldozery. Někteří z migrantů si však vyzvedli své věci a přestěhovali se do jiné části tábora. V místě je přítomna i stovka policistů. Běžencům je nabízeno alternativní ubytování a humanitární pomoc. Vystěhování se týká přibližně 3500 lidí, mezi nimiž je i 350 mladistvých a dětí.

 

Britští politici hájí členství své země v Evropské unii. Pokud Velká Británie vystoupí z unie, Britové budou muset přestat žít ve Francii a Španělsku, upozornil britský konzervativní politik David Lidington na ekonomická rizika hrozící po opuštění Evropské unie v deníku The Daily Telegraph. Až deset let od Brexitu může podle evropského ministra trvat, než budou uzavřeny nové obchodní dohody s osmadvacítkou a Spojené království se může dostat do deset let trvajícího ekonomického chaosu. Brexit by byl vysokým rizikem a v sázku by se dostal i přístup k jednotnému trhu, který Britové doposud považují za samozřejmé.

 

Udílení filmových cen Oskar 2016 – okouzlující a kontroverzní noc, zní titulek dnešního vydání britského deníku The Times. Každoroční filmový svátek se stal jednou z omluv všem, kteří byli letos vynecháni. Nebyli totiž nominováni žádní černošští herci. Ceremoniál moderoval Chris Rock. Svého prvního ocenění za nejlepší herecký výkon se dočkal Leonardo DiCaprio za svůj výkon ve filmu The Revenant Zmrtvýchvstání, cenu pro nejlepší herečku si odnesla Brie Larson a nejlepším režisérem se stal Mexičan Alejandro Gonzáles Iñárritu.

 

Zahraniční tisk: Likvidace uprchlického tábora v Calais; porušování příměří v Sýrii Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.