Zahraniční tisk: Lidé se bouří proti rozsudku ohledně Lagardeové; první soudní proces s pučisty

Zahraniční média si všímají, že 200 tisíc lidí se staví proti rozsudku francouzského Vrchního soudu z minulého týdne proti ředitelce Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové. Na internetu podepsali petici, která požaduje spravedlivé vyšetření aféry. Světová média dále informují o zahájení prvního soudního procesu s tureckými pučisty. Před soudem stanulo 30 policistů, kteří měli odmítnou bránit tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Rumunský prezident Klaus Iohannis zamítl jmenování muslimky premiérkou. Podle britského deníku The Guardian měl pravděpodobně na jeho rozhodnutí vliv spíše syrský původ jejího manžela než její vyznání. Sám prezident však důvod neupřesnil. Sociálnědemokratická strana, jejíž členkou navrhovaná premiérka je, vyhrála letos v prosinci volby s 45 % hlasů. Její předseda se nicméně pozice premiéra vzdal, protože si odpykává dvouletý podmíněný trest za podvod v minulých volbách.

 

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zrušil jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou, všímá si britský deník The Times. Učinil tak na protest proti podpoře Velké Británie rezoluce Rady bezpečnosti OSN týkající se osidlování palestinských území Izraelem. Premiéři se měli setkat za měsíc ve švýcarském Davosu během Světového ekonomického fóra. Mluvčí izraelského premiéra nicméně popřel, že by setkání bylo vůbec naplánováno.

 

Nový americký zákon o povoleních pro národní obranu, který nedávno schválil prezident Barack Obama, představuje podle ruského portálu Russia Today hrozbu pro ruské vojáky v Sýrii. Zákon totiž otevřeně připouští možnost dodávání více zbraní, včetně přenosných systémů protivzdušné obrany, které by následně mohly brzy skončit v rukou teroristů. Moskva toto rozhodnutí vnímá jako „nepřátelské“ a domnívá se, že se odstupující Obamova administrativa snaží vytvářet problémy pro Donalda Trumpa, komplikovat jeho vztahy na mezinárodní scéně a donutit ho přijmout protiruskou politiku.

 

Včera byl v Turecku v Istanbulu zahájen první soudní proces s účastníky nevydařeného státního převratu 15. července. Před soudem stanulo 30 policistů, kteří měli odmítnou bránit tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI dále upozorňuje, že se jedná o zatím největší soudní proces v souvislosti s nezdařeným pučem. Od července bylo v Turecku zatčeno 41 tisíc lidí.

 

Rozsudek francouzského Vrchního soudu z minulého týdne proti ředitelce Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeové šokoval více než 200 tisíc lidí. Ti svoji nespokojenost vyjádřili podpisem petice na internetu. Petice požaduje spravedlivé vyšetření aféry a poukazují na to, že rozsudek je nepřípustný a nebezpečný pro zachování sociálního klidu. Lagardeová byla prohlášena vinnou z nedbalosti, od trestu však byla osvobozena, připomíná francouzský deník France Soir.

 

Francouzský deník Le Figaro píše, že italský ministr sportu Luca Lotti čelí podezření z korupce. Lotti měl pochybit při zadávání veřejných zakázek prostřednictvím státní agentury Consip. Veškerá obvinění však popřel. Úkolem agentury je podpora státní správy v oblasti finančních, účetních a IT služeb. Italský ministr sportu je vyšetřován v souvislosti s případem korupce spojené se smlouvou o hodnotě zhruba 2,5 miliardy euro.

 

V souvislosti s kauzou s jedovatým alkoholem na Sibiři bylo v Rusku obviněno sedm osob. V Irkutské oblasti na následky toxického, nelegálně vyrobeného alkoholu tento měsíc zemřelo již 77 lidí. Byl vyrobený z přípravku do koupele s vůní bobulových plodů, avšak místo etanolu obsahoval velké množství smrtelně jedovatého metanolu. Načerno vyráběný alkohol se v Rusku často prodává levně a označený podezřelým, zavádějícím způsobem, podotýká slovenský deník SME.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Lidé se bouří proti rozsudku ohledně Lagardeové; první soudní proces s pučisty Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020

  Tech ·

  Čína se snaží o svůj vlastní vesmírný závod. Tamní vesmírná agentura na úterní tiskové konferenci nastínila své cíle v oblasti poznávání vesmíru. Podle něj chce na odv…

 2. Rusko přiznalo státem podporovaný doping

  Společnost ·

  Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové a…

 3. Gazprom chce urovnat spor s Bruselem

  Byznys ·

  Plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, pomocí nichž má v úmyslu urovnat spor pojící se k údajným monopolním praktikám firmy. Informovala o tom ru…

 4. Rusko letos vyvezlo zbraně za 336 miliard korun

  Byznys ·

  Vývoz zbraní uskutečněný divizí ruské státní exportní firmy Rosoboronexport za letošní rok zřejmě stoupne na 13 miliard dolarů (336,1 miliardy Kč) z loňských 12,7 mili…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.