Zahraniční tisk: Libra se po Trumpově konferenci opět propadá; oddálení syrských rozhovorů

Světová média si všímají, že britská libra se opět propadla na své 31leté minimum proti dolaru. Stalo se tak po první konferenci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Investoři se chtějí dozvědět více o jeho politice. Zahraniční média dále píší o tom, že intenzivní vzdušné útoky vládních vojsk na severu Sýrie přispívají k oddálení mírových rozhovorů v této zemi. V zemi má přitom od konce prosince panovat příměří.

Nový americký prezident Donald Trump v reakci na dokumenty tajných služeb předložené jemu a Baracku Obamovi, které obsahují zprávu, že ruští špioni o něm nasbírali  kompromitující materiál, existenci takové dokumentace popřel. Jak uvádí britský deník The Times, dokumenty zatím zkoumá americký Federální vyšetřovací úřad a údajně obsahuje chyby a jeho autentičnost není ověřena.

 

Zprávu o údajně kompromitujících materiálech na prezidenta USA Donalda Trumpa a jeho vztazích s Ruskem vypracoval bývalý agent britské tajné služby MI6 Christropher David Steele, který byl v 90. letech vyslaný do Moskvy, píše slovenský deník SME. Steele však zatím před médii své autorství nepotvrdil. Také mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov včera popřel, že by Rusko sbíralo kompromitující materiály na Donalda Trumpa či jeho protikandidátku Hillary Clintonovou.

 

Spojené státy by se měly přestat dívat na Rusko jako na neustálého protivníka, řekl Rex Tillerson, nově jmenovaný ministr zahraničí ve vládě Donalda Trumpa. Podle Tillersona chce Rusko hlavně určit svou roli v globálním světovém pořádku. Rusko je zde, nelze ho přehlédnout a je nutné s ním jednat. Ruský portál Russia Today dále napsal, že podle Tillersona Washington potřebuje s Moskvou zahájit otevřený dialog, a to zejména v otázce islámského radikalismu.

 

Francouzský prezident François Hollande dnes vyzval k urychlenému obnovení vyjednávání o konfliktu v Sýrii. To by se mělo uskutečnit pod záštitou OSN za účasti všech zúčastněných stran kromě extrémistických skupin, a to v časovém rámci stanoveném již v roce 2012. Ve stejném roce byly určeny i podmínky jednání. Hollande chce do jednání o Sýrii zapojit i regionální partnery, zejména Írán, dodává francouzský deník Le Figaro.

 

Intenzivní vzdušné útoky vládních vojsk na severu Sýrie však přispívají k oddálení mírových rozhovorů v této zemi, které měly být zahájeny 23. ledna. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI dokonce připomíná, že v zemi bylo již před dvěma týdny 30. prosince vyhlášeno příměří. Hlavní fronta se nicméně i nadále odehrává ve strategické oblasti Wadi Barada u Damašku a na severu v provinciích Alep a Idlib. Příměří v Sýrii vyhlásilo Rusko, které je spojencem vládnoucího režimu, a Turecko, které naopak podporuje povstalecké skupiny.

 

Německá automobilka Volkswagen uznala vinu ve skandálu s dieselovými motory ve Spojených státech. Jak upřesňuje francouzský portál France24, koncern se v této souvislosti zavázal zaplatit další pokutu Spojeným státům ve výši 4,3 miliard dolarů, aby případ mohl být uzavřen. Automobilka sice unikne soudnímu procesu, ale celková částka, kterou musela zaplatit, se vyšplhala na 21,8 miliard dolarů. Volkswagen v roce 2015 přiznal, že 11 milionů svých vozidel po celém světě vybavil softwarem snižujícím reálnou hodnotu emisí škodlivých plynů při emisních kontrolách.

 

Libra se opět propadla na své 31leté minimum proti dolaru. Stalo se tak po první konferenci nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Investoři se chtějí dozvědět více o Trumpově politice, míní britský deník Independent. Někteří makléři se domnívají, že Trumpův nástup přinese spíš růst a omezí riziko hospodářské recese, což bude pro americkou ekonomiku pozitivní. Britská libra se potýká s nejistotou v důsledku brexitu.

 

 

Zdroj: Zet

 

Zahraniční tisk: Libra se po Trumpově konferenci opět propadá; oddálení syrských rozhovorů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Obamovo sbohem: „Yes we can. Yes, we did“

    Společnost ·

    Dosluhující americký prezident Barack Obama po osmi letech v Bílém domě přednesl svou poslední řeč. Ta přinesla optimismus i varování. „Díky vám je Amerika téměř v kaž…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.