Zahraniční tisk: Letos bude vyrobeno nejméně vína za 20 let; rozhovory o Ukrajině

Zahraniční média si všímají, že světová produkce vína poklesla oproti loňsku o 5 procent. Vyrobeno letos bude 259 milionů hektolitrů vína, což je nejhorší výsledek za posledních 20 let. Světová média dále informují o jednáních Německa, Ukrajiny, Francie a Ruska, kde projednávali mírový plán na východní Ukrajině. Oblast je stále částečně pod kontrolou proruských separatistů. Ukrajinský prezident považuje příměří a odzbrojení za nutné podmínky řešení konfliktu politickou cestou.

Maďarsko oficiálně potvrdilo zadržení muže podezřelého ze spáchání zářijového bombového útoku v Budapešti, všímá si slovenský deník Pravda. Pachatel položil 24. září večer batoh obsahující nálože s hřebíky na ulici v VI. budapešťském obvodu a výbušninu na dálku odpálil. Při útoku utrpěli dva policisté těžká zranění. Maďarská policie vypsala za dopadení pachatele odměnu 32600 euro (10 milionů forintů). Případ je vyšetřován jako pokus o vícenásobnou vraždu.

 

V Saúdské Arábii byl popraven člen královské rodiny, který byl shledán vinným z vraždy, které se dopustil v hádce, píše americký deník The Washington Post. Poprava je signálem Saúdským Arabům, že zákony platí pro všechny bez výjimky. V zemi rostla nespokojenost, zvyšující se ceny ropy způsobily rušení velkorysých výhod, které kdysi Saúdští Arabové získali výměnou za převzetí absolutní moci monarchií. Mladí lidé však nyní kritizují nejen její politiku, ale také válku v sousedním Jemenu, která usiluje o obnovení pro-saúdské vlády .

 

Hlavními tématy americké prezidentské debaty byla opět Sýrie, migrace a ruský prezident Vladimir Putin. Podle francouzského deníku Le Monde republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump opětovně označil volební proces za zmanipulovaný ve prospěch demokratické kandidátky Hillary Clintonové. Anketa veřejného mínění americké televizní stanice CNN ukázala, že 52 % diváků považovalo za přesvědčivější Clintonovou a 39 % bylo opačného názoru.

 

V Paříži bude dnes dvacet ministrů zahraničí světových zemí, mimo jiné Spojených států, Turecka, zemí Golfského zálivu i evropských, debatovat o politické budoucnosti druhého největšího iráckého města Mosulu. Cílem jednání je stabilizace situace ve městě po vyhlášení vítězství nad džihádisty a zamezení politického vakua. Bitva o Mosul ještě neskončila, ale Paříž a Bagdád už připravují následné kroky. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI je prioritou zejména ochrana civilního obyvatelstva Mosulu a jeho okolí, poskytnutí humanitární pomoci a zřízení účinné správy.

 

Představitelé Německa, Ukrajiny, Francie a Ruska včera v Berlíně u kulatého stolu projednávali mírový plán na východní Ukrajině. Zdá se, že přetrvávají obavy, že takzvané Minské dohody, které měly konflikt na Ukrajině řešit politickou cestou, nejsou plněny. Podle těchto dohod z roku 2015 mělo být na východní Ukrajině uzavřeno příměří a mělo také dojít k odzbrojení. Oblast je však stále částečně pod kontrolou proruských separatistů. Ukrajinský prezident považuje příměří a odzbrojení za nutné podmínky řešení konfliktu politickou cestou, upřesňuje ruský portál Russia Today.

 

Lídři světových zemí na meetingu v Berlíně diskutovali o roli Ruska v syrském konfliktu a následně také rozhodli o prodloužení příměří v Aleppu. Tento krok má umožnit poskytnutí humanitární pomoci obyvatelům města. Klid zbraní potrvá 11 hodin, což je o 3 hodiny déle než podle původního plánu. Podle německého portálu Deutsche Welle Moskva i Damašek potvrdily, že pozastavily válečné operace. Francouzský zpravodajský portál RFI však informuje o porušování příměří

 

Světová produkce vína poklesla o 5 % oproti loňskému roku, všímá si francouzský deník Le Figaro. Vyrobeno letos bude 259 milionů hektolitrů vína, což je nejhorší výsledek za posledních 20 let. Situace je důsledkem klimatických změn. Mezinárodní organizace pro révu a víno, která zpráv zveřejnila, dále uvedla, že největším výrobcem vína na světě je opět Itálie s 48,8 miliony hektolitrů vína, následovaná Francií.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Letos bude vyrobeno nejméně vína za 20 let; rozhovory o Ukrajině Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.