Zahraniční tisk: Kritika církve sílí, nereaguje totiž na nebezpečí viru zika; Haiti nemá prezidenta

Světová média dne 8. února informují o tom, že kritika církve sílí, protože nereaguje na nebezpečí, které přináší šíření viru zika. Média si dále všímají toho, že Haiti nemá prezidenta. Dosavadní prezident Michel Martelly totiž ukončil svůj mandát a vzhledem k odloženým volbám nemohl předat funkci svému nástupci.

Haiti nemá prezidenta, dosavadní prezident Michel Martelly totiž ukončil svůj mandát a vzhledem k odloženým volbám nemohl předat funkci svému nástupci. Ve svém posledním projevu Martelly vyjádřil lítost nad situací v zemi a zejména nad zpožděním prezidentských voleb a vyzval Haiťany, aby i nadále věřili ve změnu. Martelly svůj úřad symbolicky předal předsedovi národního shromáždění, informuje server francouzské rozhlasové stanice RFI.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes kvůli syrské uprchlické krizi navštíví Turecko, všímá si turecký deník Hürriyet Daily News. Oficiální program Merkelové v Ankaře zahrnuje schůzku s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem, na které budou oba představitelé jednat zejména o realizaci akčního plánu Turecka a Evropské unie dohodnutého na konci listopadu loňského roku. Evropská unie Turecku poskytne dotaci ve výši 3 miliard eur výměnou za zastavení přílivu nelegálních migrantů cestujících do členských zemí osmadvacítky. Angela Merkelová se na své návštěvě setká také s tureckým prezidentem Recepem Tayypem Erdoganem.

 

Francouzský týdeník Le Point informuje, že turecký prezident Recep Tayyp Erdogan je připraven otevřít hranici Turecka a Sýrie. Cílem opatření je umožnit desítkám tisícům Syřanů uprchnout ze syrského města Aleppo, které obléhají vojáci režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Podle informací humanitární organizace Lékaři bez hranic je kritická zejména situace žen a dětí, které utíkají před válkou na sever Sýrie. Erdogan nicméně neoznámil, kdy hranice otevře. Turecko od začátku občanské války v Sýrii přijalo už 2,7 milionu uprchlíků, a dosáhlo tak hranice své kapacity přijímání běženců. Britský deník The Times dokonce odhaduje počet běženců na tureckých hranicích na 100 tisíc.

 

Agenti ruských Federálních bezpečnostních služeb zatkli sedm příslušníků extrémistické organizace Islámský stát podezřelých z plánování útoků v Moskě, Petrohradu a Sverdlovské oblasti. Slovenský deník SME uvedl, že vyšetřovatelé při domovní prohlídce objevili i laboratoř na výrobu výbušnin a literaturu s extrémistickým obsahem. Podle belgického deníku Le Soir byli mezi zadrženými Rusové a občané zemí střední Asie. Po splnění mise měli odejít bojovat do Sýrie proti armádě prezidenta Bašára Asada. Zpravodajské služby uvedly, že zadržené osoby cestovaly přes Turecko.

 

Kritika církve sílí, protože nereaguje na nebezpečí viru zika, všímá si slovenský deník SME. Některé země Latinské Ameriky dokonce ženám doporučují v příštích dvou letech neotěhotnět. Přestože virus přenášený komáry zřejmě způsobuje zaostávání mozku novorozenců, církev zatím stále odmítá povolit používání antikoncepce a potrat. Virus zika má už na svědomí tisíce dětí, které se narodily s malými hlavami a mozky. V této situaci je třeba upřednostnit právo žen rozhodovat o svém těhotenství, řekl generální ředitel Mezinárodní federace plánovaného rodičovství Tewodros Melesse v deníku The Guardian.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Kritika církve sílí, nereaguje totiž na nebezpečí viru zika; Haiti nemá prezidenta Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. ČSOB vyvolala arbitráž s ČNB o 20 miliard korun

    Byznys ·

    Československá obchodní banka (ČSOB) vyvolala arbitrážní řízení s Českou národní bankou (ČNB) o 20 miliard korun. Důvodem je právě probíhající soudní spor ČSOB se spol…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.