Zahraniční tisk: Konec Islámského státu se blíží; Kaczynski eskaluje své protesty proti Tuskovi

Světová média píší, že militantní skupina Islámský stát (IS) se v současnosti nachází na pokraji bankrotu a má potíže s placením svých bojovníků. IS ztratil v Iráku ropná naleziště na severu země, a tím také zdroje svého financování. Zahraniční média si dále všímají, že Jaroslaw Kaczynski pokračuje v honu na Donalda Tuska. Kaczynksi se snaží Tuskovo znovuzvolení do čela Evropské rady právně zpochybnit a prosadit jiného kandidáta.

Britská premiérka Theresa Mayová dnes aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy a zahájila tak dva roky trvající proces vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Britský deník The Times v této souvislosti píše o nejvýznamnější politické změně od dob druhé světové války. Mayová Britům po brexitu slíbila „skvělou budoucnost“. Dopis, kterým Evropskou radu informuje o britském záměru vystoupit z unie, podepsala včera krátce po půl páté odpoledne.

 

Bývalý francouzský premiér Manuel Valls v prvním kole nadcházejících prezidentských voleb podpoří centristického kandidáta Emmanuela Macrona. Podle slovenského deníku Pravda však Valls současně uvedl, že toto rozhodnutí není projevem spojenectví, ale zodpovědnosti. Valls totiž Macrona podpoří vzhledem k morálnímu kolapsu kandidatury Françoise Fillona, krizi levice a nízkým preferencím dalšího kandidáta Benoîta Hamona. Samotný Valls vyšel z druhého kola primárek vládnoucí Socialistické strany jako poražený, dodává Pravda.

 

Skotský parlament podpořil návrh premiérky Nicoly Sturgeonové požádat Londýn o uspořádání nového referenda o nezávislosti Skotska, píše ruský portál Russia Today. Hlasování by se mělo konat v období mezi podzimem 2018 a jarem 2019, Sturgeonová však potřebuje pro svůj návrh získat ještě podporu britského parlamentu. Skotsko chce podle jejích slov mít svou budoucnost ve svých rukách.

 

Od chvíle, kdy byl Donald Tusk znovu zvolen předsedou Evropské rady navzdory názoru Polska, Tuskův největší sok Jaroslaw Kaczynski eskaluje své protesty. Německý portál Deutsche Welle píše, že Tusk jakožto bývalý polský premiér nyní čelí obvinění z diplomatické zrady, které se měl dopustit v souvislosti s pádem letadla s polskou delegací v roce 2010 u Smolensku v Rusku. Kaczynksi poukazuje na vážné nedostatky ve vyšetřování tragédie ve spolupráci s Ruskem a snaží se Tuskovo zvolení právně zpochybnit a prosadit jiného kandidáta.

 

Podle britského deníku Independent bude moci Severní Irsko po brexitu zůstat v Evropské unii, pokud se znovu sjednotí s Irskem. Důvodem je, že Irsko už je členem osmadvacítky. Naproti tomu Skotsko bude muset s členstvím v unii počkat i v případě, že se jeho obyvatelé v referendu vysloví pro nezávislost na Velké Británii. Jak dále píše Independent, jestliže výzkumy veřejného mínění ukáží, že by Irové v referendu sjednocení Irska podpořili, musí britská vláda všelidové hlasování uspořádat.

 

Konec Islámského státu se blíží, docházejí mu totiž peníze. Tato teroristická organizace získávala značné finanční prostředky díky pašování ropy z ropných polí či vybírání daní od obyvatel okupovaného území. Po útocích Spojených států a Iráku a úspěších ofenzívy však IS ztratil v Iráku své pozice, zejména ropná naleziště na severu země, a tím také zdroje svého financování. Podle amerického deníku International Business Times se Islámský stát v současnosti nachází na pokraji bankrotu a má potíže s placením svých bojovníků.

 

Francouzský deník Le Figaro dnes informuje, že Evropská komise zamítla návrh sloučení londýnské a frankfurtské burzy. Tiskové prohlášení toto rozhodnutí zdůvodňuje tím, že sloučení Deutsche Börse a London Stock Exchange by výrazně snížilo konkurenci. Transakce o hodnotě 29 miliard euro se zkomplikovala zejména po odhlasování brexitu, vysvětluje tisková agentura Reuters. Mimo jiné také proto, že německá strana prosazovala, aby sídlo nově vzniklého subjektu bylo ve Frankfurtu nad Mohanem.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Konec Islámského státu se blíží; Kaczynski eskaluje své protesty proti Tuskovi Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: Bob Dylan konečně převezme Nobelovu cenu

    Společnost ·

    Americký písničkář Bob Dylan po čtyřech měsících od slavnostního ceremoniálu konečně převezme Nobelovu cenu za literaturu. Podle švédské akademie věd se tak stane tent…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.