Zahraniční tisk: KLDR Warmbiera údajně netýrala; alarmující bilance civilních obětí v Sýrii

Světová média 23. června informují o tom, že Severní Korea uvedla, že amerického studenta Otto Warmbiera netýrala. Zahraniční tisk si dále všímá toho, že uplynulý měsíc zahynulo během náletů v Sýrii 472 civilistů. 

Státy Perského zálivu v čele se Saúdskou Arábií předaly prostřednictvím Kuvajtu Kataru 13 požadavků, po jejichž splnění ukončí blokádu. Podle britského deníku The Guardian je mezi nimi mimo jiné přerušení vztahů s Íránem a některými muslimskými bratrstvy nebo ukončení vysílání televizní stanice al-Džazíra. Saúdská Arábie, Egypt, Spojené Arabské Emiráty a Bahrajn požadují také odchod tureckých vojáků z Kataru. Země přerušily diplomatické styky s Katarem začátkem tohoto měsíce a Katar viní z finanční podpory terorismu, ten však obvinění popírá.

 

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že dvě jeho válečné lodě a ponorka vypálily z východního Středomoří celkem šest raket proti Islámskému státu v Sýrii. Útoky byly zaměřené proti velitelským a řídicím centrům Islámského státu i proti jeho skladům zbraní v syrském guvernorátu Hamá. Radikálové, kteří útok přežili, byli následně při leteckém úderu zabiti. Ruský portál Russia Today dále uvedl, že v průběhu minulého týdne se islamisté pokoušeli utéct z obléhaného města Rakká.

 

Francouzský deník Le Figaro píše, že v Sýrii za uplynulý měsíc při náletech koalice zahynulo 472 civilistů. Oznámila to Syrská observatoř pro lidská práva. Tato bilance je dvakrát horší než předchozí měsíc a zároveň jde o nejvyšší počet civilních obětí od září 2014, kdy operace koalice pod vedením Spojených států proti Islámskému byly zahájeny.

 

Severní Korea v pátek potvrdila, že americký student Otto Warmbier, který v pondělí zemřel po osmnácti měsících strávených v severokorejském vězení, nebyl týrán. Rada pro národní usmíření prohlásila, že severokorejské kompetentní úřady nakládají se všemi vězni v souladu s národními zákony a mezinárodními standardy. Dvaadvacetiletý mladík, který se do Spojených států vrátil týden před svou smrtí, byl v v kómatu. Odsouzen byl na 15 let nucených prací za krádež propagandistického plakátu, upřesňuje belgický list Le Soir.

 

Jeden z bývalých parlamentních asistentů obvinil francouzské Demokratické hnutí z vytváření fiktivních pracovních míst v Evropském parlamentu. Ministr spravedlnosti François Bayrou, který ve čtvrtek rezignoval, podle něj lže. Strana skutečně zpronevěřila prostředky Evropské unie a použila je k odměňování zaměstnanců pracujících v sídle strany v Paříži. Kvůli právním rizikům asistenti měli občas odevzdat zprávu na nějaké téma nebo krátkou tiskovou zprávu jako důkaz, že práce byla provedena. Aféra stála funkci francouzského ministra spravedlnosti Françoise Bayroua nebo premiéra Édouarda Philippa, dodává francouzský portál France 24.

 

Americký federální soudce ve čtvrtek rozhodl, že 114 iráckých imigrantů, kterým hrozí deportace, může ve Spojených státech zůstat ještě nejméně dva týdny. Odpůrci vyhoštění imigrantů tvrdí, že většina z nich bude v Iráku čelit pronásledování, protože jsou křesťané. Americký deník USA Today píše, že konečné rozhodnutí v soudním řízení iráckých státních příslušníků zatčených 11. června proti imigračním a celním orgánům zatím nebylo vydáno.

 

Podle amerického portálu International Business Times Severní Korea provedla test mezikontinentální rakety. Nicméně vojenští experti soudí, že ještě několik let potrvá, než bude raketa spolehlivá. Spojené státy a další země vyjadřují hluboké znepokojení nad raketovým programem Pchjongjangu na západním pobřeží země. Portál dále připomíná slova amerického ministra obrany Jamese Mattise, podle kterého by jakékoliv vojenské řešení severokorejské krize mohlo způsobit neuvěřitelně rozsáhlou tragédii.

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: KLDR Warmbiera údajně netýrala; alarmující bilance civilních obětí v Sýrii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Francie má podle Sobotky zájem o dialog

    Společnost ·

    Francie má zájem o intenzivnější dialog se zeměmi takzvané Visegrádské skupiny (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Novinářům to po pátečním prvním jednání premi…

  2. EU prodlouží sankce proti Rusku, uvedl Tusk

    Byznys ·

    Evropská unie prodlouží hospodářské sankce uvalené na Rusko kvůli ukrajinské krizi. Rozhodnutí vrcholné schůzky oznámil na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.