Zahraniční tisk: KLDR je schopna kdykoli provést raketový test; Ohrožení svobody médií v Evropě

Světová média dne 16. ledna informují o tom, že Severní Korea je kdykoli a kdekoli provést test raket dlouhého doletu, které jsou schopné nést jaderné hlavice. Zahraniční tisk dále informuje o tom, že Rada Evropy vyjádřila hluboké obavy nad rostoucím násilím páchaným na novinářích v Evropě. Zejména pak na území Ruska a Turecka. 

Podle informací španělského deníku El País mexický prezident Enrique Peňa Nieto potvrdil účast na připravované schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem příští úterý ve Washingtonu. Mexický prezident se v posledních hodinách ocitl pod tlakem veřejnosti, aby jednání zrušil kvůli Trumpově rozhodnutí postavit zeď mezi oběma zeměmi, a bude muset rozhodovat o dalších krocích, jak situaci, která paradoxně Mexiko stmeluje, řešit. Peňa Nieto výstavbu zdi na americké hranici i její financování Mexikem odmítl.
 
Nový prezident Gambie Adama Barrow se v úterý odpoledne vrátí z exilu v sousedním Senegalu do gambijského hlavního města Banjulu. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI to umožňují bezpečnostní podmínky v zemi. Gambijský prezident bude muset po svém návratu do země vytvořit novou vládu a především vytvořit program na oživení ekonomiky. Portál RFI dodává, že za poslední dva týdny zmizelo ze státní pokladny 11 milionů euro.
 
Severní Korea je připravena kdykoli a kdekoli provést test raket dlouhého doletu, schopných nést jaderné hlavice, varuje americký portál International Business Times. V souvislosti se severokorejskou jadernou hrozbou chce Jižní Korea uspíšit výstavbu protiraketového štítu. Pchjongjang provedl v průběhu minulého roku dvě jaderné zkoušky. Tvrdí, že vývoj zbraní je reakcí na nepřátelskou politiku Spojených států. Severní Korea totiž od roku 2006 čelí sankcím ze strany OSN.
 
Podle ruského prezidenta Vladimira Putina jednání o Sýrii, které se konalo v kazašské Astaně, snad vytvoří dobrý základ pro obnovení a pokračování mírových rozhovorů. Ty se ve švýcarské Ženevě budou konat od 8. února. Ruský portál Russia Today dále uvádí, že účastníci jednání v Astaně se shodli na tom, že syrský problém nelze vyřešit vojenskými prostředky. Portál považuje za úspěch již fakt, že konečně došlo k setkání zástupců syrské vlády a povstalců.
 
Rada Evropy vyjádřila hluboké obavy nad rostoucím násilím páchaným na novinářích v Evropě, zejména v Rusku a Turecku. Informuje to tom turecký deník Hürriyet Daily News. Parlamentní shromáždění Rady Evropy přijalo rezoluci odsuzující „množství případů vážného ohrožení svobody médií v Evropě“ a zejména smrt 16 novinářů, kteří byli v členských státech unie zabiti od ledna roku 2015. Za obzvláště znepokojující považuje Rada Evropy situaci v Turecku a na Krymském poloostrově.
 
Ruští poslanci ve středu podle francouzského deníku Le Monde pod tlakem pravoslavné církve téměř jednomyslně schválili návrh zákona, který snižuje tresty za případy násilí páchaného v rodinném kruhu. Násilníkům tak již nebude hrozit dvouletý trest v případě násilných činů, kvůli kterým nemusela být oběť hospitalizována. Deník dále připomíná, že podle ruských obránců lidských práv a feministek v Rusku ročně zemře v důsledku domácího násilí více než 10 tisíc žen.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: KLDR je schopna kdykoli provést raketový test; Ohrožení svobody médií v Evropě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Rusko neočekává rychlé zlepšení vztahů s USA

  Společnost ·

  Rusko nemá žádné iluze, že během vlády prezidenta Donalda Trumpa dojde k rychlému tání ve vztazích mezi Ruskem a USA. Na půdě ruského parlamentu to ve středu uvedl tam…

 2. USA loni shodily více než 26 tisíc bomb

  Společnost ·

  Spojený státy loni shodily nejméně 26 171 bomb. Data vycházejí z článku zveřejněném portálem The Independent, které vypracoval Micah Zenko z Rady pro zahraniční vztahy…

 3. Zákon o střetu zájmů vstupuje v platnost

  Byznys ·

  Ve Sbírce zákonů dnes vychází novela zákona o střetu zájmů, který tím vstupuje v platnost. Část zákona, která postihuje podnikání vicepremiéra a ministra financí Andre…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.