Zahraniční tisk: Křehké příměří v Sýrii se blíží ke svému konci; Ukrajina má nového premiéra

Vojáci vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada se podle zahraničních médií připravují dobýt zpět nejlidnatější syrské město Aleppo. Jelikož je rozděleno mezi vládu a povstalecké síly, skončí tím pravděpodobně křehké osmitýdenní příměří. Světová média také píší, že se dnes stal novým premiérem Ukrajiny Volodymyr Hrojsman.

Britský deník The Guardian upozorňuje na výsledky včerejších voleb v Jižní Koreje, ve kterých vládnoucí konzervativní strana Saenuri (Nový svět) utrpěla nečekanou porážku. Vláda prezidentky Pak Kun-hje tak bude se 122 z 300 křesel v Národním shromáždění při prosazování legislativních opatření na podporu stagnující ekonomiky čelit patové situaci v národním shromáždění. Opoziční strana Minjoo totiž získala o jedno křeslo víc a Lidová strana 38. Výsledky voleb ohrožují také znovuzvolení Pak Kun-hje jihokorejskou prezidentkou, míní The Guardian. Její pětiletý mandát vyprší příští rok.

 

Křehké osmitýdenní příměří v Sýrii se pravděpodobně blíží ke svému konci, domnívá se britský deník The Times. Vojáci vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada spolu s milicemi se totiž připravují dobýt zpět nejlidnatější syrské město Aleppo v severozápadní Sýrii. Aleppo, které je zdevastované neustálým leteckým bombardováním, je rozděleno mezi vládu a povstalecké síly už tři roky. Do ofenzívy jsou zapojeny i ruské jednotky.

 

Vědci potvrdili, že virus zika může skutečně způsobit vrozené vady novorozenců, píše americký deník The New York Times. Rozsáhlé studie totiž ukázaly, že virus přenášený komáry způsobuje u dětí infikovaných matek mikrocefalii a poškození mozku. Je to vůbec poprvé, co pouhé komáří kousnutí může mít tak fatální důsledky. Zpráva by nicméně mohla zvýšit povědomí lidí o riziku cestování do postižených oblastí Latinské Ameriky. Deník zároveň varuje, že se virus může v létě objevit také v Portoriku a v jižních oblastech Spojených států.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro v bytě Salaha Abdeslama, zadrženého v souvislosti s loňskými teroristickými útoky v Paříži, policie objevila dokumenty o centru jaderného výzkumu v Juliersu na západě Německa u belgické hranice. Jedná se o články z internetu nebo fotografie ředitele Wolfganga Marquardta. V místě se nachází zejména sklad jaderného odpadu, jehož však ředitelství nebylo o nebezpečí teroristických útoků informováno.

 

Zdravotní stav ukrajinské pilotky Nadji Savčenkové, která po svém odsouzení 5. dubna zahájila protestní hladovku a nepřijímá ani vodu, se prudce zhoršuje. Lékaři se podle ruského deníku The Moscow Times dokonce obávají její smrti. Savčenková byla v březnu v Rusku sporně odsouzena na 22 let vězení za napomáhání zabití dvou ruských novinářů na východní Ukrajině. Prostřednictvím hladovky usiluje o předání do své vlasti. Savčenková by na Ukrajině byla pravděpodobně z vězení propuštěna.

 

Ukrajina má ode dneška nového premiéra, kterým je Volodymyr Hrojsman, píše francouzský týdeník Le Point. Blíží se tak konec politické krize na Ukrajině a západní mocnosti mohou zemi, která se dostala do ekonomické krize kvůli ozbrojenému konfliktu s proruskými separatisty, poskytnout podporu. Hrojsman nahradil Arsenije Jaceňuka, kritizovaného za pomalé tempo reforem a korupční skandály, a ve svých osmatřiceti letech se stal historicky nejmladším ukrajinským premiérem.

 

Server britské stanice BBC zveřejnil údaj, kolik Rusko stojí ochrana Vladimira Iljiče Lenina před rozkladem. Tělu bývalého vůdce Sovětského svazu zesnulého v roce 1924, které je po mnoho let atrakcí moskevského Rudého náměstí, bylo už implantováno několik umělých částí. Na procesech, které udržují jeho přirozený „živý“ vzhled, se podílí stovky vědců. Tělo musí například každý rok a půl absolvovat chemickou koupel, která ho pokryje vrstvou balzamovacích tekutin. Tato procedura vyjde ruskou vládu ročně na 175 tisíc euro.

Zahraniční tisk: Křehké příměří v Sýrii se blíží ke svému konci; Ukrajina má nového premiéra Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Amazon představil už osmou verzi čtečky Kindle

    Byznys ·

    Největší světový internetový prodejce Amazon ve středu představil nejnovější verzi své čtečky elektronických knih Kindle. Osmá generace s názvem Kindle Oasis je tenčí …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.