Zahraniční tisk: Kanada dnes na jednání s EU nepřijede; střední Itálii zasáhla další zemětřesení

Světová média dne 27. října informují o tom, že kanadská delegace se ve čtvrtek nezúčastní schůze v Bruselu, v rámci které měla být podepsána dohoda o volném obchodu s Evropskou unií CETA. Belgickým politikům se totiž nepodařilo dosáhnout shody ohledně chystané smlouvy. Zahraniční tisk dále píše o tom, že v noci postihla střední Itálii tři zemětřesení. Politici mluví o apokalyptických rozměrech.

Kanadská delegace ve čtvrtek nepojede do Bruselu podepsat dohodu o volném obchodu s Evropskou unií CETA. Belgickým politikům se ve středu nepodařilo dosáhnout shody ohledně chystané smlouvy. Dohodu musí schválit všech osmadvacet zemí Unie, a i když s ní  federální belgická vláda souhlasí, některé belgické regiony jsou stále proti. Zejména Valonsko na jihu země tvrdí, že dohoda poškodí jeho zemědělství, připomíná portál německého rozhlasu Deutsche Welle. Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval, že podobné neshody poškozují kredit Evropské unie. To je prý ostuda zejména ve vztahu s Kanadou, která je podle něj nejevropštější a nejpřátelštější zemí mimo starý kontinent.
 
V noci na dnešek postihla střední Itálii tři zemětřesení, kvůli kterým někteří lidé opustili Řím i další města v okolí. Přestože italští politici mluví o apokalyptických rozměrech tragédie, zatím se uvádějí pouze škody na zbořených domech a počty raněných osob v řádu jednotek. Podle šéfa italské civilní obrany Fabrizia Curcia leželo epicentrum otřesů ve městě Visso asi 170 kilometrů severovýchodně od hlavního města, uvádí Deutsche Welle.
 
Džihádisté Islámského státu popravují nedaleko severoiráckého Mosulu desítky lidí. Většina zavražděných patřila podle představitele oblastní rady k bývalým iráckým policistům nebo vojákům, kteří žili na území okupovaném hnutím Islámský stát. Džihádisté svezli vězně do Hamám Alílu, asi patnáct kilometrů jižně od Mosulu a postříleli je, řekl představitel irácké správy v kurdském regionu londýnské agentuře Reuters. Irácké speciální jednotky, které patří k ofenzivě proti Islámskému státu,  údajně evakuují místní osady, aby dalším popravám zabránily.
 
Humanitární koordinátor Organizace spojených národů (OSN) Stephen O´Brien ostře kritizoval Radu bezpečnosti OSN a zejména Rusko za to, že nedokážou zabránit dalšímu vraždění civilistů v obklíčeném syrském městě Aleppo. Britský diplomat delegáty vyzval, aby si představili, že patří ke čtvrt milionu lidí, kteří nemají jak utéct. Smutnou záležitost označil za hanbu jedné generace. Ruský zástupce Vitalij Čurkin, který bývá spolu s představiteli Sýrie za bombardování města nejčastěji obviňován, se ale proti kritice ostře ohradil. Vyzval britského humanitárního koordinátora, aby si svoje informace schoval pro román, který jednou možná napíše, uvádí britský deník The Guardian.
 
Ruský prezident Vladimir Putin navštívil Krym, aby v Jaltě na konferenci Všeruské lidové fronty, která od roku 2011 podporuje unii s Moskvou, přednesl projev jednoty. Podle ruského deníku The Moscow Times vyjádřil především solidaritu místním obyvatelům, kterým ukrajinští dodavatelé energie několikrát vypnuli proud. To podle Kremlu hraničí se zločinem proti lidskosti. Putin obyvatele ujistil, že i když stavbu mostu spojujícího Krym s ruskou pevninou zbrzdily americké sankce, do prosince 2018 prý bude most hotový.
 
Spojené státy se v hlasování OSN proti embargu vůči Kubě vůbec poprvé zdržely hlasování. Uplynulých pětadvacet let pokaždé hlasovaly proti této rezoluci. Ke změně postoje Ameriky přispělo úplné obnovení diplomatických vztahů mezi Washingtonem a Havanou. Zasloužil se o to i současný demokratický prezident Barack Obama, který usiluje o zrušení přetrvávajícího embarga. Proti zrušení se však zasazují Republikáni, kteří mají v americkém Kongresu většinu, vysvětluje slovenský deník Pravda.
 
Dalších šest sportovců přišlo o medaile z letních olympijských her v Pekingu 2008. Většina jich pocházela ze zemí bývalého sovětského svazu jako stříbrní zápasníci z Uzbekistánu a Kazachstánu nebo vzpěrači z Ukrajiny a Běloruska. Mezinárodní olympijský výbor dodatečně diskvalifikoval také atlety Kuby nebo Španělska. Dopingové vzorky se archivují na deset let a dají se dodatečně analyzovat pokročilejšími metodami. Jak uvádí slovenský deník Pravda, olympijská medialová revize už odhalila devadesát osm hříšníků, kteří měli v těle zakákazané látky v Pekingu 2008 nebo Londýně 2012.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Kanada dnes na jednání s EU nepřijede; střední Itálii zasáhla další zemětřesení Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.