Zahraniční tisk: Kalifornie zvýšila věkovou hranici pro kouření; Rolling Stones proti Trumpovi

Světová média si všímají, že v americkém státě Kalifornie se zvýšil věk, od kdy může mládež kouřit, na 21 let. Podle tamních poslanců může toto opatření snížit u lidí narozených mezi lety 2000 a 2019 počet předčasných úmrtí o téměř čtvrt miliónu. Zahraniční média také informují o tom, že rocková skupina Rolling Stones odmítá, aby republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump používal během své kampaně jejich písně.

Po dvou týdnech tvrdých bojů a díky velikému úsilí Organizace spojených národů Rusko a Spojené státy konečně uzavřely dohodu o příměří v syrském městě Aleppo. Podle Syrské observatoře lidských práv v posledních dvou týdnech zuřících bojů ve městě zahynulo téměř 300 civilistů a stovky lidí byly zraněny. Názorové rozdíly mezi Moskvou a Washingtonem však přetrvávají, míní portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Zatímco Spojené státy zvýšení napětí dávají za vinu syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, Rusko naopak viní syrské rebely. To není dobré znamení pro brzké obnovení mírových vyjednávání OSN o Sýrii.

 

Neshody mezi turecký premiér Ahmetem Davutogluem a prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem včera po několika měsících vyústily v otevřený střet. Budoucnost Davutogla jako premiéra je nejistá, míní britský deník The Guardian. Pokud Davutoglu na dnešní schůzce výkonného výboru vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje oznámí, že v nadcházejícím kongresu nebude kandidovat na předsedu strany. Zároveň však bude muset odstoupit i z funkce předsedy vlády, kterou vykonává od srpna 2014.

 

Miliardář Donald Trump versus Hillary Clintonová je otřesná volba, míní britský deník Daily Telegraph, podle kterého je pozoruhodné, že politická situace v zemi tolik úspěšné v oblasti podnikání, vědy a umění je tak špatná. 318 miliónů amerických voličů by mělo mít právo zvolit vhodného prezidenta. Je zde však pouze nudná levicová kandidátka Hillary Clintonová, poznamenaná skandály z poslední doby a jejíž levicová politika podle deníku může zničit, co zbylo z americké výjimečnosti. Proti ní pak stojí Donald Trump, demagog, který se specializuje na podněcování nenávisti a hrozí obchodní válkou.

 

Francouzský deník Le Figaro píše, že členové americké rockové skupiny Rolling Stones odmítají, aby republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump během své kampaně používal jejich písně. Trumpovi prý nikdy souhlas s používáním svých písní nevydali. Stejnou stížnost podali i další muzikanti. Miliardář Donald Trump si je po svém trumfu v úterních primárkách v Indianě a po odstoupení ostatních republikánských kandidátů svým vítězstvím téměř jist.

 

Americký ministr obrany Ash Carter včera řekl, že boj proti Islámskému státu v Iráku není zdaleka u konce, a to navzdory nedávným vítězstvím. Carter hovořil u příležitosti schůzky zástupců 11 zemí, které se účastní vojenského tažení proti této teroristické organizaci. Carter také vyjádřil lítost nad smrtí amerického vojáka, který zemřel při útoku na kurdské Pešmergy, které Spojené státy podporují. Jde o třetí americkou oběť v Iráku od poloviny roku 2014, kdy se Spojené státy zapojily do boje proti Islámskému státu v Iráku, píše britský deník Epoch Times.

 

Poslanci v americkém státě Kalifornie schválili zákon zvyšující věk, od kdy může mládež kouřit, na 21 let. Podle amerického portálu CNN zákon omezuje také prodej elektronických cigaret a vymezuje místa, kde je kouření povoleno. Kalifornský guvernér Jerry Brown řekl, že zákon má chránit životy lidí, snížit vysoké náklady na zdravotní péči. Podle studie amerického lékařského ústavu by totiž zvýšení minimálního věku pro prodej cigaret na 21 let v celé zemi mohlo u lidí narozených mezi lety 2000 a 2019 snížit počet předčasných úmrtí o téměř čtvrt miliónu a případy úmrtí na rakovinu plic o 50 tisíc.

 

Budoucí slovenští čtyřicátníci budou muset zvládnout těžkou práci za pásem a noční práci i ve věku 64 let, píše slovenský deník Pravda. V jejich případě důchodová reforma zvýší věk odchodu do penze z nynějších 62 na 65 let. Aktuálně Slováci, kteří tvrdé pracovní tempo nevydrží a skončí na úřadech práce, musí kvůli neplacení důchodových odvodů počítat s výrazným snížením penze v řádu desítek až stovek eur. Slovenské ministerstvo práce však zvažuje, že těžce pracujícím lidem umožní dřívější odchod do důchodu. Důchodový věk na Slovensku pomalu poroste od příštího roku.

Zahraniční tisk: Kalifornie zvýšila věkovou hranici pro kouření; Rolling Stones proti Trumpovi Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.