Zahraniční tisk: K útokům v Jakartě se přihlásil IS; policie zatkla kvůli útokům v Istanbulu 7 lidí

Na stránky zahraničních deníků se dostávají zejména teroristické útoky posledních dní. K dnešním výbuchům v Jakartě, při kterém zemřelo 7 mrtvých včetně pěti atentátníků, se už přihlásila organizace Islámský stát (IS). V souvislosti s úterním sebevražedným útokem v Istanbulu pak turecká policie zatkla už sedm lidí. Atentátník pocházel ze Sýrie a byl na seznamu nebezpečných osob. Obavy z dalších teroristických útoků sužuje i další evropská města. Londýn se v reakci na to chystá zvýšit počet ozbrojených policistů v ulicích o třetinu.

Nejméně tři výbuchy, přestřelky s policií a 7 mrtvých včetně pěti atentátníků, to je bilance dnešních útoků v centru indonéského hlavního města Jakartě. Ozbrojenci útočili v kině, v jehož budově se nachází i kavárna Starbucks, a také nedaleko budovy OSN. Mezi mrtvými je podle britského deníku The Guardian pět útočníků a dva Nizozemci. K útokům se už přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Podle policie chtěli útočníci pravděpodobně napodobit listopadové teroristické útoky v Paříži, při nichž zemřelo 130 lidí.

 

Londýn není jediným britským městem, kde hrozí teroristické útoky, varuje britský deník The Daily Telegraph, ochranu potřebují také ostatní města. Britské hlavní město se chystá zvýšit počet ozbrojených policistů v ulicích o třetinu. Policejní síly v ulicích a jejich financování je však podle expertů třeba zvýšit i v ostatních městech. O místě útoku totiž rozhodují teroristé. V současné době v Londýně slouží dva tisíce ozbrojených policistů, zatímco ve zbytku velké Británie je to pouze šest tisíc.

 

V souvislosti s úterním sebevražedným útokem v historické části Istanbulu turecká policie zatkla už sedm lidí, informuje slovenský deník Pravda. Útočník se do Turecka dostal jako uprchlík ze Sýrie a byl na seznamu nebezpečných osob. Vyšetřovatelé zjistili, že pachatelův bratr vykonal před několika měsíci v Sýrii sebevražedný útok namířený proti vojákům vládnoucího režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

 

Americký prezident Barack Obama podle informací ruského deníku The Moscow Times telefonicky jednal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o konfliktu na Ukrajině, zvýšeném napětí na Blízkém východě a válce v Sýrii. Jedním z témat rozhovoru byl i úspěšný test vodíkové bomby v Severní Koreji. Prezidenti se shodli na společném postupu boje proti terorismu a na nutnosti zmírnění napětí mezi Sadúdskou Arábií a Íránem, uzavírá The Moscow Times.

 

Evropská komise včera rozhodla o zahájení opatření na záchranu právního státu a evropských hodnot v Polsku, píše server francouzské rozhlasové stanice RFI. Tento krok přichází pouhé tři týdny poté, co polský parlament přijal kontroverzní zákon o Ústavním soudu. Evropská komise bude zatím po polské vládě požadovat vysvětlení, na jehož základě pak učiní další kroky. Výhrady Evropské unie se týkají zmíněné reformy Ústavního soudu, jmenování pěti soudců a úprav zákona o médiích, podle něhož nově jmenuje ředitele veřejných mediálních organizací ministr financí.

 

Americký prezident Barack Obama schválil zvýšení objemu financí určených na pomoc uprchlíkům. Ze speciálního fondu Kongresu vyčlenil na tuto oblast 70 milionů dolarů, uvádí americký deník USA Today. Jedná se o největší podporu za posledních 20 let. Touto subvencí Obamova vláda reaguje na nejhorší uprchlickou krizi od druhé světové války. Americký ministr zahraničí John Kerry řekl, že podpora je určena zejména rodinám ze Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu.

 

Cena akcií francouzské automobilky Renault dnes krátce po poledni klesla ve srovnání se včerejším koncem obchodování o více než 20 procent. Stalo se tak poté, co vyšlo najevo, že společnost byla vyšetřována kvůli podezření z manipulací s emisními testy. Podle informací deníku Le Monde může mít aféra souvislost se skandálem automobilky Volkswagen. Firma Renault už v prosinci oznámila, že investuje 50 milionů eur do snížení rozdílů mezi emisemi svých vozů za schvalovacích podmínek a v reálných situacích.

 

Kolumbijská policie zajistila 4 tuny kokainu v hodnotě 120 milionů dolarů. Část zásilky se podle francouzského deníku Le Figaro nacházela už v Dominikánské republice, kde s podporou kolumbijských zpravodajských služeb a dominikánských i amerických úřadů policie zadržela 845 kilogramů koky původem z Venezuely, z níž se droga vyrábí. Zásilka byla určena především pro trh ve Spojených státech.

Zahraniční tisk: K útokům v Jakartě se přihlásil IS; policie zatkla kvůli útokům v Istanbulu 7 lidí Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.