Zahraniční tisk: Juncker prosazuje vícerychlostní EU; mírová jednání v Ženevě váznou

Světová média píší o tom, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prosazuje po odchodu Velké Británie vytvoření vícerychlostní Evropské unie. Členské státy, které chtějí pokročit v integraci, by podle této vidiny neměly být ostatními státy zdržované. Zahraniční média dále informují o tom, že v Ženevě pokračují náročná mírová vyjednávání o Sýrii. Nepřinášejí však žádné velké naděje. Obě strany vzájemně nekomunikují a na programu nejsou ani přímá jednání.

Americká televizní stanice CNN píše o dobytí strategicky důležité vojenské základny v Iráku, jihozápadně od Mosulu. V bitvě zahynulo mnoho bojovníků Islámského státu a podařilo se zničit část jeho vojenské techniky. Irácká armáda nicméně stále bojuje, aby okolí základny a letiště plně zabezpečila. Mosulské letiště je nyní podle CNN pod kontrolou irácké federální policie. Portál informuje také o výbuchu automobilu na severozápadě Sýrie, při němž zahynulo téměř 60 lidí a k němuž se přihlásila teroristická skupina Islámský stát.

 

V Ženevě pokračují náročná mírová vyjednávání o Sýrii, avšak bez velkých nadějí, míní portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Organizace spojených národů včera vyzvala znepřátelené strany, aby projevily „historickou odpovědnost“ a ukončily konflikt, který zemi sužuje už 6 let. Na jednání se u jednoho stolu sešli zástupci vládnoucího režimu i opozice. Přímá vyjednávání však na programu zatím nejsou a obě strany vzájemně nekomunikují.

 

Předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penová sdělila, že do červnových parlamentních voleb nepřijde k žádnému policejnímu výslechu, píše francouzský deník Le Monde. Le Penová měla vypovídat v rámci aféry asistentek europoslanců Národní fronty. Ze zneužití důvěry je obviněna také vedoucí jejího kabinetu Catherine Grisetová. Podle francouzského deníku Le Figaro se Le Penová domnívá, že během předvolební kampaně není zajištěna neutralita a klid potřebné pro řádné vykonání spravedlnosti.

 

Česko, Německo a Itálie podporují návrh Evropské komise, podle kterého by Velká Británie před zahájením vyjednávání o svém vystoupení z Evropské unie měla zaplatit 60 miliard euro. Jak dále píše britský deník The Guardian, naděje premiérky Spojeného království Theresy Mayové na dohodu o volném obchodu s unií se snižují kvůli rostoucímu počtu zemí zastávajících tvrdou linii brexitu. Česká republika se přidala k zemím, podle nichž by Británie před svým odchodem z unie měla splatit své účty.

 

Slovenský deník SME píše, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prosazuje po odchodu Velké Británie vytvoření vícerychlostní Evropské unie. Členské státy, které chtějí pokročit v integraci, by tak neměly být ostatními státy zdržované. Podle Junckera je budoucnost unie hlavním tématem březnového summitu v Římě, kterého se účastní 27 členských států již bez Velké Británie. Do konání summitu má Evropská komise představit svoji vizi o budoucnosti unie označovanou jako bílá kniha.

 

Jihoafrický president Jacob Zuma dnes odsoudil násilí a zastrašování zaměřené proti cizincům a vyzval obyvatele protestující proti imigrantům ke zdrženlivosti, všímá si americký deník USA Today. Demonstranti se domnívají, že jim cizinci berou práci a dále zvyšují míru nezaměstnanosti, která v některých oblastech Jihoafrické republiky přesahuje 25 %. Deník dále připomíná, že v roce 2015 protesty v okolí města Durban stály život nejméně 6 lidí a v roce 2008 dokonce 60 lidí.

 

Britský deník The Times píše, že Izrael odmítl udělit vízum vysoce postavenému úředníku newyorské Human Rights Watch a organizaci obvinil z provádění palestinské propagandy pod rouškou obrany lidských práv. Izraelské ministerstvo vnitra vydalo rozhodnutí tento týden, tedy půl roku poté, co organizace požádala o pracovní povolení pro ředitele pro oblast Izrael a Palestinu Omara Shakira.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Juncker prosazuje vícerychlostní EU; mírová jednání v Ženevě váznou Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.