Zahraniční tisk: Juncker představil zásadní směry EU; válečné zločiny v Sýrii při evakuaci Aleppa

Světová média dne 2. března informují o tom, že předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představil několik zásadních směrů, kterými by se měla ubírat Evropská unie bez Velké Británie. Zahraniční tisk si dále všímá, že Organizace spojených národů označila násilnou evakuaci východního Aleppa v Sýrii za válečný zločin. Vyšetřováním také potvrdila, že podzimní útok vládních spojenců na humanitární konvoj byl cílený.

Rakouští lidovci navrhují snížit zahraničním pracovníkům z Evropské unie přídavky na děti, které nežijí v Rakousku, píše slovenská Pravda. Snížení ze 150 na 95 eur měsíčně by se mělo týkat především lidí ze Slovenska, Maďarska, Polska a Rumunska. Podle rakouského statistického úřadu pracuje v zemi na padesát tisíc Slováků, není ovšem známo, kolik z nich pobírá v Rakousku přídavky na dítě. Podobné opatření zvažuje i Německo.
 
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představil několik zásadních směrů, kterými by se měla ubírat evropská sedmadvacítka bez Velké Británie. Mezi navrhovanými variantami je omezení bloku na jednotný trh, více rychlostní Evropa, která umožní spojencům postupovat bez souhlasu dalších zemí, i federativnější Evropa, uvádí německý portál Deutsche Welle. Tyto možnosti mají být předmětem jednání evropského summitu v Římě poslední týden v březnu. Juncker připustil, že Evropská unie nesplnila některé sliby jako snížení nezaměstnanosti, ale na adresu populistů ve svém projevu vzkázal, že Brusel není zodpovědný za problémy jednotlivých zemí.
 
Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions nepřiznal, že před svým nástupem do funkce dvakrát jednal s Rusy, tvrdí americký deník Washington Post. Ještě jako senátor státu Alabama se měl loni v červenci a září během prezidentské kampaně ve své kanceláři setkat s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. To však při přijímacích bezpečnostních prověrkách podle listu popřel. Agentura Reuters upozorňuje, že kvůli podobné schůzce s Kisljakem už v uplynulém měsíci odstoupil prezidentův bezpečnostní poradce Michael Flynn. Ten měl s ruským velvyslancem v USA jednat o sankcích proti Moskvě.
 
Organizace spojených národů označila násilnou evakuaci východního Aleppa v Sýrii za válečný zločin. Vyšetřování OSN potvrzuje, že podzimní útok vládních spojenců na humanitární konvoj OSN s pomocí pro civilisty v obklíčeném městě byl cílený. OSN zároveň obvinila Damašek z opakovaného použití zakázaných chemických zbraní, uvádí britský deník The Guardian.
 
Krajský soud v americkém státě Georgia odsoudil k odnětí svobody dvojici, která předloni ohrožovala černošskou oslavu dětských narozenin. Oslavu pod širým nebem v městě Douglasville v létě 2015 narušila skupina rasistů s jižanskými vlajkami a brokovnicemi, stříleli do vzduchu, mířili na účastníky party, vyhrožovali jim a nadávali. Dva hlavní iniciátoři si za rasově motivované násilí mají odsedět třináct a šest let, uvádí deník New York Times.
 
Před návštěvou ruského prezidenta Vladimira Putina v sibiřském Krasnojarsku dovážejí nákladní automobily do města čistý sníh. Podle portálu newsru.com, který se odvolává na místní tisk a sociální sítě, začalo tento týden uklízení ulic a nad Krasnojarskem zmizel smog, podobně jako při nedávném ekonomickém fóru, kterému předsedal ruský premiér Dmitrij Medvěděv.  
 
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Juncker představil zásadní směry EU; válečné zločiny v Sýrii při evakuaci Aleppa Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.