Zahraniční tisk: Johnson navštívil uprchlický tábor v Turecku; ázerbájdžánské referendum

Světová média píší 27. září o tom, že britský ministr zahraničí Boris Johnson včera navštívil tureckou provincii Gaizantep. Na své cestě se setkal s tureckými zastupiteli i se Syřany v uprchlických táborech. Zahraniční média dále informují o ázerbajdžánském referendu, které v pondělní podpořilo tamní ústavní změny. Voliči schválili prodloužení funkčního období prezidenta Ilhama Alijeva. Výsledky referenda kritizuje tamní opozice i Rada Evropy.

Při pondělním dvojitém bombovém útoku v Drážďanech naštěstí nebyl nikdo zraněn, všímá si francouzský portál France24. Skutečnost, že cílem výbuchů byla mešita, poukazuje na rasistické motivy činu. V době prvního výbuchu byl před mešitou imám se svou rodinou. Ke druhému výbuchu došlo o půl hodiny později v centru města v blízkosti konferenčního centra. V Drážďanech se mají příští pondělí konat oslavy 26. výročí znovusjednocení Německa.

 

Mezinárodní trestní dvůr dnes vynesl soud nad malijským džihádistou Ahmadem Al-Mahdím za zničení památek světového dědictví lidstva v Timbuktu, jehož se měl dopustit v roce 2012. Soud Al-Mahdího odsoudil k devíti letům vězení vzhledem ke přímé účasti na mnoha incidentech a k jeho roli mluvčího skupiny vzhledem k médiím. Jeho čin klasifikoval jako velmi vážný, napsal francouzský deník Le Figaro.

 

Výrazná většina Ázerbájdžánců v pondělním referendu podpořila ústavní změny, které posilují moc autokratického prezidenta Ilhama Alijeva. Hlasování se zúčastnilo 69,7 % voličů. Referendum podle slovenského deníku Pravda důrazně kritizovala opozice, obhájci lidských práv a Rada Evropy. Voliči schválili především prodloužení funkčního období prezidenta Alijeva z dosavadních pěti na sedm let.

 

Do Madáje a dalších tří obsazených syrských měst dorazila po pěti měsících dlouho očekávaná humanitární pomoc. Konvoj byl minulý týden pozdržen útokem v Aleppu, při němž zemřelo nejméně 21 lidí. Nákladní auta přivezla do Madáje potraviny, zdravotnické a hygienické potřeby. Obyvatelé Aleppa však na humanitární podporu zatím čekají. Organizace Save the Children uvedla, že 40 tisíc obyvatel Madáje je ohroženo epidemií meningitidy, upozorňuje americký portál abcNEWS.

 

Britský ministr zahraničí Boris Johnson včera navštívil tureckou provincii Gaizantep, píše turecký deník Hürriyet Daily News. Na své cestě se setkal s tureckými zastupiteli i se Syřany v uprchlických táborech. Součástí programu návštěvy lídra britské diplomacie v Turecku je také schůzka s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a s premiérem Binalim Yildirimem a s dalšími diplomaty.

 

Děti uprchlíků nedostávají dostatečné vzdělání. Podle portálu politico.eu děti migrantů v Řecku průměrně nechodí do školy rok a půl. V řeckých uprchlických táborech školní výuka neexistuje. Zhruba 3,5 milionu dětských uprchlíků na světě nechodí do školy. Od tohoto měsíce proto řecká vláda rozhodla o zápisu těchto dětí do veřejných škol. Výuka v táborech byla totiž pouze dobrovolná. Zejména mezi Syrskými dětmi se hovoří o ztracené generaci. 1,5 milionu dětí bez vzdělání začíná pracovat už v dětském věku a brzy vstupují do manželství.

 

Americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA včera zveřejnil nové informace o Jupiterově měsíci Europa získané pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu. Na Europě pravděpodobně existuje voda, tamní oceán možná obsahuje dvakrát více vody, než je v oceánech na Zemi. Naděje, že je v něm přítomen život, je proto velmi slibná, napsal belgický deník Le Soir. Pokud gejzíry na Europě skutečně existují, mohli by vědci prozkoumat oceán a organické látky, tedy život, aniž by museli překonávat ledovou krustu, dodává britský deník The Guardian.

Zahraniční tisk: Johnson navštívil uprchlický tábor v Turecku; ázerbájdžánské referendum Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Walt Disney uvažuje o koupi Twitteru

    Byznys ·

    Americká mediální firma Walt Disney Co. konzultuje s finančními poradci možnost odkoupení sociální sítě Twitter Inc. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na inform…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.