Zahraniční tisk: Jižní Korea je připravena zabít Kim Čong-una, pokud pocítí jaderné ohrožení

Zahraniční média si všímají, že Jihokorejské elitní jednotky jsou připravené zabít severokorejského vůdce Kim Čong-una, pokud Jižní Korea z jeho strany pocítí bezprostřední ohrožení jadernými zbraněmi. Země zintenzivnila rétoriku proti KLDR po zatím nejsilnější jaderné zkoušce, kterou Severní Korea provedla 9. září. Světová média si dále všímají úspěšného vyjednávání mezi Indií a Francií. Indie nakoupí od Francie 36 bojových letadel typu Rafale

Policie v americkém městě Charlotte v Severní Karolíně odmítla poskytnout video natočené během zásahu, při kterém byl zabit Afroameričan Keith Lamont Scott. Policie tvrdí, že Scott byl ozbrojen. V Charlotte již třetí den probíhají demonstrace, při včerejších střetech byl jeden z účastníků demonstrace postřelen. Úřady vyhlásily výjimečný stav a zákaz vycházení od půlnoci do 6 hodin ráno, píše americký deník The Washington Post.

 

Schůzka podpůrné skupiny pro Sýrii, jejímiž členy je 23 zemí a organizací různým způsobem zapojených do konfliktu nebyla úspěšná. Příměří, které iniciovalo Rusko a Spojené státy před více než týdnem, nebylo obnoveno. Zatímco diplomati jednali v New Yorku, v Aleppu pokračovaly bombové útoky. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI světová diplomacie při řešení krize selhala a Rusko s Amerikou se dále vzájemně obviňují z odpovědnosti za přerušení klidu zbraní. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault se domnívá, že vyjednávání by nadále neměla být pouze rusko-americkou záležitostí.

 

Jihokorejské elitní jednotky jsou připravené zabít severokorejského vůdce Kim Čong-una, pokud Jižní Korea pocítí bezprostřední ohrožení jadernými zbraněmi svého severního souseda, všímá si americký zpravodajský portál CNN. Jihokorejský ministr obrany uvedl, že jeho země použije zbraně ke zneškodnění nepřátelských objektů a odstranění vůdce. Jižní Korea zintenzivnila svou rétoriku proti KLDR v souvislosti s nedávným oznámením Pchjongjangu o úspěšném testu jaderné hlavice 9. září.

 

Britský ministr zahraničí Boris Johnson předpověděl, že Velká Británie opustí Evropskou unii na konci roku 2018, což je dříve než podle maximální lhůty dané Lisabonskou smlouvou. Podle britského deníku The Independent se však proti Johnsonovi postavila vláda, která tvrdí, že o spuštění článku 50 Lisabonské smlouvy rozhodne premiérka Theresa Mayová a dojde k němu nejdříve koncem letošího roku. Zbývající čas Británie využije k přípravám na jednání.

 

Rok a půl trvající vyjednávání Indie a Francie byla úspěšná. Indie nakoupí od Francie 36 bojových letadel typu Rafale. Při slavnostním ceremoniálu bilaterální dohodu včera v Novém Dillí podepsal francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian a jeho indický protějšek Manohar Parrikar. Událost svědčí o rostoucím mezinárodním obchodním úspěchu francouzské společnosti Dassault Aviation. V roce 2015 si totiž 24 strojů tohoto typu objednal Egypt i Katar, dodává francouzský deník Le Figaro.

 

Francouzský deník Le Monde informuje o včerejším pokračování diskuse o potratech v polském parlamentu. Zatímco konzervativci požadují téměř úplný zákaz umělého přerušení těhotenství, jejich liberální odpůrci tvrdí, že každé dítě i nemocné či počaté za traumatických okolností má právo na to, aby se narodilo. Pokud Parlament přijme návrh tohoto zákona, který liberálové označují za barbarský a nelidský, ocitne se řada Polek ve vězení kvůli rozhodnutí o svém životě a těle. Projekt podle liberálů ohrožuje občanské svobody.

 

Slovenský deník SME dodává, že Polky jezdí kvůli interrupci na Slovensko, zejména do soukromé kliniky v Levicích. Přestože mají všechny nemocnice ze zákona povinnost hlásit slovenskému Národnímu centru zdravotnických informací počet vykonaných interrupcí, v případě Polek nehlásí téměř nic. Zatímco rok od roku počet případů umělých přerušení těhotenství na Slovensku statisticky klesá, u cizinek tak zůstává velikou neznámou, uzavírá deník Sme.

Zahraniční tisk: Jižní Korea je připravena zabít Kim Čong-una, pokud pocítí jaderné ohrožení Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.