Zahraniční tisk: Jednání o řeckém úsporném opatření; Kauza Alexandera Navalného

Světová média píší 20. února o přetrvávajícím neústupném postoji řecké vlády ohledně úsporných opatření země. Podle médií tento postoj nahrává vyloučení Řecka z eurozóny. Zahraniční servery se také věnují kauze ruského opozičníka Alexandra Navalného, který má strávit dva týdny ve vězení. 

Řeckým politikům ubývá možností, jak se dohodnout se se zbytkem Evropy. Před jednáním v Bruselu totiž vyloučili, že by přistoupili na úsporná opatření, která žádají věřitelé zemí Evropské měnové unie. Řecký ministr financí Janis Varufakis potvrdil, že na dnešní schůzce s ministry financí zemí eurozóny nebude vyjednávat o navýšení primárního přebytku řeckého rozpočtu z jednoho a půl na čtyři a půl procenta. Postoj levicového hnutí Syrizya podle britského deníku Daily Telegraph nahrává vyloučení Řecka z eurozóny. Agentura Reuters upozorňuje, že Německo, které je klíčovým věřitelem Řecka, včera odmítlo řecký návrh na půlroční prodloužení záchranného programu. I podle deníku Wall Street Journal Německo na strukturálních reformách podle vyjádření viceministra financí ještě několik hodin před zahájením dnešních jednání trvalo.

Ruský opozičník a bloger Alexandr Navalný má strávit 15 dní ve vězení za to,  že v prostorách metra vyzýval lidi, aby se účastnili protistátní demonstrace, píše dnešní vydání slovenského deníku Pravda. Navalný u moskevského soudu prohlásil, že je odsouzený jen proto, aby se plánované protistátní demonstrace prvního března nemohl sám účastnit. Kvůli dřívějším podmíněným trestům za zpronevěru se tento oponent Vladimira Putina nemůže ucházet ve volbách v roce 2018 o post prezidenta.

Turečtí poslanci se už podruhé tento týden poprali při projednávání návrhu zákona o zvýšení policejních pravomocí proti demonstrantům, píše britský deník The Guardian. Jeden z opozičních legislativců byl sražen v budově parlamentu ze schodů, celkem pět poslanců muselo být ošetřeno lékařem.

Pařížská primátorka Anne Hidalgová, která se účastní protiteroristické konference v americkém Washingtonu, zdůraznila, že židé a muslimové jsou součástí francouzského velkoměsta i přes nedávné teroristické útoky islámistů, uvádí deník USA Today. Francouzská společnost by podle ní měla muslimům nabídnout větší možnosti ve vzdělávání. Nemůže po nich ale žádat větší integraci, protože už jsou francouzskými občany, uvádí deník.

Rusko prodalo americké dluhopisy za dvacet dva miliard dolarů, jen aby zpomalilo svůj vlastní ekonomický pád, uvádí ruský deník The Moscow Times. Podle údajů ruského ministerstva financí vlastní momentálně země americké dluhopisy v hodnotě osmdesáti šesti miliard dolarů, což je nejnižší stav od roku 2008.

Evropská unie i Spojené státy chtějí po Izraeli viditelné kroky k uznání palestinského státu, píše izraelský deník Jerusalem Post. Od vítěze nadcházejících březnových voleb v Izraeli se očekává, že odcestuje doWashingtonu, aby umožnil jednání o nové mírové iniciativě. Evropská Unie také požaduje mírovou dohodu mezi Izraelci a Palestinci, oběma státům by potom umožnila zvláštní status přičlenění.

Ukrajinské příměří, vstoupilo v platnost už v neděli, momentálně kolabuje. Podle londýnského deníku The Times ani další francouzsko-rusko-německá jednání neodvrátí fakt, že na východě země pokračuje dělostřelecké ostřelování, které si každý den vybírá svoje oběti. Britská armáda musela navíc podle deníku čelit nové provokaci ze strany Ruska, když se minimálně jedno ruské letadlo přiblížilo vzdušnému prostoru Velké Británie v oblasti hrabství Cornwall. Rusové naopak protestovali proti porušení diplomatického protokolu poté, co britský ministr obrany varoval před destabilizací Pobaltí ze strany Ruska. Britský deník Financial Times pak ve svém dnešním vydání referuje o obvinění vůči Ukrajině, která měla na území ruských separatistů na východě země znemožnit dodávky zemního plynu.

Britský deník The Independent přináší profil čtyřiačtyřicetiletého vůdce radikálů organizace Islámský stát, Abú Bakra Al Bagdádího. Samozvaný kalíf podle informací německých historiků v irácké škole nejméně jednou propadl z angličtiny a nebyl kvůli krátkozrakosti přijat ani do armády Saddáma Husajna. Protože nebyl přijat na vysokoškolská studia práv, začal studovat teologii, kde svoje názory na islám radikalizoval.

Americký bezpečnostní magazín Foreign Policy zjišťoval reakce japonského ministra zahraničí na zavraždění dvou japonských občanů teroristy Islámského státu. Japonský ministr děkuje světu za solidaritu a upozorňuje, že Japonsko podle něj bude nadále spolupracovat s muslimy na Blízkém východě. Země navíc zdvojnásobila investice do boje proti terorismu na Blízkém východě na patnáct a půl milionu dolarů.

Slovenský deník Sme upozorňuje na nový český služební zákon, který státním úředníkům stanoví jako horní věkovou hranici pro výkon služby sedmdesát let. Zákon zřejmě přiměje českou velvyslankyni v Bratislavě a manželku bývalého českého prezidenta Livii Klausovou, aby odešla z funkce. Právní norma, která vstoupí v platnost tento měsíc, vyžaduje odchod státních úředníku starších sedmdesáti let do konce kalendářního roku. Podle deníku oslavila Klausová loni na podzim už jedenasedmdesáté narozeniny.

Zahraniční tisk: Jednání o řeckém úsporném opatření; Kauza Alexandera Navalného Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.