Zahraniční tisk: Je třeba splnit uprchlické kvóty, jinak podle Junckera nastane konec EU

Zahraniční média si všímají varování předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Podle něj je třeba splnit plán přerozdělení migrantů do členských zemí Evropské unie. V opačném případě by to podle něj znamenalo konec EU. Světová média dále píší o tom, že hurikán Matthew může na Haiti způsobit zvýšení výskytu cholery. Silné záplavy a zničení již tak špatné infrastruktury zvyšují riziko šíření nemoci.

Letošním laureátem Nobelovy ceny míru se dnes stal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos za vyjednání mírové dohody o ukončení 52 let trvajícího konfliktu, píše americký deník The New York Times. Kolumbijci však tuto dohodu s Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC) pět dní poté v překvapivém výsledku referenda zamítli. Rozhodnutí udělit cenu právě kolumbijskému prezidentovi by mohlo oživit naději v dosažení dohody a ukončení nejhoršího a nejdelšího konfliktu v Jižní Americe.

 

Hurikán Matthew dnes ráno zasáhl floridské pobřeží, dále se pohybuje severozápadním směrem a pomalu zeslabuje. Podle údajů amerického deníku USA Today dosahoval rychlosti až 193 km/h. Mimo dosah nejničivějších účinků se naštěstí ocitla oblast Miami a Fort Lauderdale na jihu Floridy, kde žije 4,4 milionu lidí. Na Floridě byly přes 2 miliony lidí donuceny k evakuaci. Haiti dále zvýšilo oficiální počet obětí této nejničivější bouře posledních deset let.

 

Španělský deník El País varuje, že hurikán Matthew může na Haiti způsobit zvýšení výskytu cholery. S její epidemií se totiž země potýká od ničivého zemětřesení v roce 2010. Silné záplavy a zničení již tak špatné infrastruktury nejchudší země amerického kontinentu zvyšují riziko šíření nemocí a zejména cholery. Od roku 2010 se objevilo 790 tisíc případů, z nichž 9300 bylo smrtelných. Po hurikánu již musely úřady zvýšit varování ve 12 obcích ve 4 departmentech.

 

Podle francouzského týdeníku Le Point předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes varoval členské státy Evropské unie, že je třeba splnit plán přerozdělení migrantů do členských zemí. V opačném případě by to byl konec Evropské unie, řekl doslova Juncker. Rozhodnutí přijaté demokraticky všemi zeměmi totiž některé země, zejména Maďarsko, nerespektují. Maďarský premiér Viktor Orbán v úterý oznámil, že o odhlasování zákazu přesídlení migrantů do Maďarska požádá parlament. Nedávné referendum bylo prohlášeno za neplatné kvůli nízké účasti voličů.

 

Britský deník Daily Telegraph si všímá propadu libry o 6,3% vůči americkému dolaru. Vývoj způsobily obavy z vystoupení Velké Británie z Evropské unie a tvrzení francouzského prezidenta Françoise Hollanda o nutnosti tvrdého vyjednávání evropských lídrů s Velkou Británií o podmínkách brexitu. Podle odborníků pád libry urychlily také možnosti počítačového obchodování, dodává americký deník The Wall Street Journal.

 

Francouzský premiér Manuel Valls řekl, že francouzská armáda nemůže být do nekonečna evropskou armádou. Paříž pravidelně žádá Evropu o vojenskou podporu při zásazích v Sahelu na jižním okraji Sahary a na Blízkém východě. O podporu Francie žádal také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Francouzští představitelé na konferenci o Evropě v Paříži zdůraznili nutnost posílení evropské obrany a zvýšení finančních prostředků na vojenské operace Evropské unie, napsal francouzský deník Le Figaro.

 

Návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v Turecku, která se uskuteční 10. října, by měla prohloubit bilaterální spolupráci obou zemí a normalizovat jejich vztahy, doufá turecký deník Hürriyet Daily News. Ruský prezident se na pozvání svého tureckého protějšku zúčastní 23. Světového energetického kongresu v Istanbulu. Oba prezidenti budou diskutovat také o situaci v Sýrii a nutnosti obnovení příměří, které prosazuje také Turecko.

 

 

Zahraniční tisk: Je třeba splnit uprchlické kvóty, jinak podle Junckera nastane konec EU Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.