Zahraniční tisk: Japonsko zvažuje svolat národní radu bezpečnosti

Světová média píší o tom, že Japonsko zvažuje svolání národní rady bezpečnosti. Japonský premiér Šinzó Abe tak reaguje na vypálení severokorejských raket, které dopadly do japonské výlučné ekonomické zóny. KLDR podle něj postoupila na další stupeň hrozby. Zahraniční média dále informují o tom, že francouzský prezident Francois Hollande vyzval Evropskou unii k revizi bezpečnosti a obvinil Rusko ze zasahování do světové politiky.

Francouzský deník Le Figaro píše, že Alain Juppé ve volbách francouzského prezidenta kandidovat nebude. Bývalý francouzský premiér měl nahradit Françoise Fillona, který čelí skandálu s fiktivním zaměstnáváním. Alain Juppé svou kandidaturu podmínil odstoupením Françoise Fillona, který však na své účasti v prezidentských volbách „zatvrzele“ trvá, dodává portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

 

Japonský premiér Šinzó Abe oznámil, že Severní Korea dnes vypálila čtyři rakety. Tři z nich dopadly do japonské výlučné ekonomické zóny, všímá si francouzský magazín Courrier International. Podle japonského premiéra jde o jasný důkaz, že Severní Korea postoupila na další stupeň hrozby a zvažuje proto svolání národní rady bezpečnosti. Opakované jaderné testy považuje za provokaci a bezostyšné porušování rezolucí Rady bezpečnosti Organizace spojených národů, které nelze tolerovat.

 

Francouzský prezident dnes v rozhovoru zveřejněném v několika evropských denících vyzval Evropskou unii k revizi zejména v oblasti bezpečnosti a obvinil Rusko ze zasahování do světové politiky. Podle francouzského portálu France 24 François Hollande zejména tvrdí, že Rusko používá různé způsoby k ovlivnění veřejného mínění. Kreml podle něj chce zasahovat do politiky zemí bývalého Sovětského svazu, jako je případ Ukrajiny. Chce se také podílet na řešení světových konfliktů ve svůj prospěch. Tak je tomu v případě Sýrie.

 

Na západě Iráku pokračuje bitva o největší irácké město Mosul, které je momentálně pod nadvládou Islámského státu. Část města na východním břehu řeky Tigris již byla oficiálně osvobozena. Přesto se zde dále sporadicky ozývá střelba. Pětačtyřicet tisíc lidí, kteří byli nuceni město opustit, žije v táborech okolo města. Jak píše francouzský deník Le Monde, situaci ve městě, válečné operace i náladu obyvatel více než rok monitoruje historik, který si říká Mosul Eye. Ten nyní prostřednictvím svého twitterového účtu žádá mezinárodní komunitu o finanční podporu při rekonstrukci mosulské knihovny, zničené Islámským státem.

 

Turecko kritizuje Spojené státy za kritickou zprávu o situaci v oblasti lidských práv. Podle tureckého deníku Hürriyet Daily News Spojené státy odsoudily opatření Turecka po nezdařeném pokusu o puč vloni v červenci. Podle Turecka zpráva obsahuje nepřijatelná obvinění, překroucení a výklady, které neodráží skutečnost. Turecko se totiž cítí ohroženo terorismem a boj proti teroristickým organizacím, zejména FETÖ, PKK nebo Islámskému státu, považuje za legitimní.

 

Tisíce imigrantů tvrdí, že po svém zadržení ve Spojených státech byli nuceni pracovat bez nároku na odměnu, píše americký deník The Washington Post s tím, že jde o porušení federálního zákona proti otroctví. Žaloba proti jedné největší amerických vězeňských firem podaná v roce 2014 by se mohla týkat i 60 tisíc přistěhovalců. Původních devět žalobců tvrdí, že ve věznici v Denveru za odmítnutí práce za odměnu 1 dolaru či zcela zdarma hrozila samovazba.

 

Americký president Donald Trump chce nechat prošetřit neprokázaná obvinění, že jeho předchůdce Barack Obama nechával nahrávat telefonní hovory. Zmiňuje se o tom americký deník The New York Times. Trump včera požádal Kongres o vyšetření, zda Obama před prezidentskými volbami v roce 2016 zneužil pravomoci federálních úřadů. Vyšetřování by mělo být provedeno v rámci prozkoumávání ruského vměšování do voleb. Barack Obama veškerá obvinění označil za nepravdivá.

 

Syrský pilot, jehož letadlo v sobotu havarovalo v Turecku, tvrdí, že byl sestřelen cestou na místo útoku v severosyrské provincii Idlib. Ruský portál Russia Today dále píše, že pilot byl nalezen tureckým záchranným týmem a ošetřen v nemocnici v oblasti Hatay. Šestapadesátiletý muž uvedl, že jeho MIG23 odstartoval ze syrského města Latakia.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Japonsko zvažuje svolat národní radu bezpečnosti Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Kuba nezvládá uspokojit poptávku po doutnících

  Byznys ·

  Kuba má problémy s dodávkami některých prémiových značek doutníků kvůli nízké úrodě v minulosti a rostoucí poptávce. Jev zvaný El Niño způsobil nadměrné deště a nevhod…

 2. Boom biopotravin utichá, loni trh stagnoval

  Byznys ·

  Trh s biopotravinami a produkty ekologického zemědělství, které se prodávají v maloobchodu, loni podle agentury Nielsen téměř stagnoval. Vzrostl totiž pouze o 0,4 proc…

 3. Trump obvinil Obamu z odposlechů jeho kanceláře

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump obvinil svého předchůdce v nejvyšším úřadu Baracka Obamu, že během loňské volební kampaně nařídil odposlechy v Trumpově kanceláři. Trum…

 4. Film Masaryk získal rekordních 12 Českých lvů

  ·

  Životopisné drama Masaryk režiséra Julia Ševčíka ovládlo sobotní udílení Českých lvů v pražském Rudolfinu. Tvůrci filmu obdrželi ocenění ve 12 kategoriích. Snímek tak …

 5. Rada, kterou by Bill Gates dal svému 19letému já

  Společnost ·

  Úspěch by měl být synonymem někoho, kdo je nejbohatším mužem na světě. Přesto v pondělí dostal zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates v rámci „AMA“ (Ask me anythi…

 6. Fed by mohl zvýšit úroky už tento měsíc

  Byznys ·

  Centrální banka USA (Fed) by mohla zvýšit úrokové sazby ještě tento měsíc, pokud se zvýší údaje o zaměstnanosti a inflaci. Uvedla to guvernérka Fedu Janet Yellenová. J…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.