Zahraniční tisk: Japonsko zavedlo sankce proti KLDR; OSN obnoví rozhovory s Ruskem

Světová média dne 10. února informují o tom, že Japonsko dnes oznámilo zavedení nových sankcí namířených proti Severní Koreji. Zahraniční tisk dále píše o tom, že generální tajemník OSN Jens Stoltenberg uvedl, že aliance obnoví rozhovory s Ruskem s cílem zamezit nové studene válce.  

Japonsko dnes oznámilo zavedení nových sankcí proti Severní Koreji poté, co Korea v neděli porušila několik rezolucí OSN a vyslala do vesmíru další raketu. V rámci opatření Japonsko podle francouzského deníku Le Figaro zakázalo přístup severokorejských plavidel do svých přístavů. Severní Korea v neděli oznámila úspěšný pokus o umístění satelitu na oběžnou dráhu pomocí rakety. Mezinárodní společenství však tento čin označilo za test balistické střely, jehož cílem je vyvinout zbraň schopnou zasáhnout území Spojených států.

 

Britský deník The Times píše o včerejším triumfálním vítězství miliardáře Donalda Trumpa v primárních volbách na prezidenta Spojených států ve státě New Hampshire. Zdá se, že bývalá hvězda televizní reality show, která nemá politické zkušenosti, získá dostatečný počet hlasů, aby se stala nejmocnějším mužem planety, míní The Times. Trump totiž ve včerejších volbách s rekordní účastí získal 33 procent hlasů voličů. Sám Donald Trump svým voličům vzkázal, že bude „nejlepším prezidentem, kterého kdy Bůh stvořil“.

 

Generální tajemník OSN Jens Stoltenberg včera uvedl, že aliance obnoví rozhovory s Ruskem s cílem zamezit nové studené válce, všímá si ruský deník The Moscow Times s odvoláním na tiskovou agenturu RIA Novosti. S narážkou na ruskou expanzi a změny evropských hranic však Stoltenberg dále řekl, že Rusko je připraveno k zastrašení svých evropských sousedů použít sílu. Podle Stoltenberga je důležité, aby byly plně implementovány minské dohody o ukončení konfliktu na východní Ukrajině.

 

Čína ohlásila první případ nákazy virem zika. Jak píše slovenská Pravda, infikovaný 34letý muž se nedávno vrátil z Venezuely. Čínská národní komise pro zdraví a plánování rodičovství však uvedla, že pravděpodobnost rozšíření viru v nejlidnatější zemi světa je mimořádně nízká vzhledem k zimním teplotám a malé aktivitě komárů, kteří virus přenáší. Virus se rychle šíří právě v latinskoamerických zemích a je nebezpečný zejména pro těhotné ženy kvůli podezření, že způsobuje vývojovou poruchu mozku. Přímý přenos z člověka na člověka zatím nebyl podle slovenského listu Pravda potvrzen. Kvůli hrozícímu rozšíření viru do Afriky a Asie Světová zdravotnická organizace minulý týden vyhlásila stav nouze.

 

Server francouzské rozhlasové stanice RFI se zamýšlí nad ruským vojenským angažmá v syrské občanské válce, které ovlivňuje situaci v Sýrii na úkor opozice proti vládnoucímu režimu prezidenta Bašára Asada. Podle diplomatů tak Asadův režim nemůže padnout silou. Ruská strategie však ovlivňuje i země podporující syrskou opozici. V Evropě sílí obavy z rostoucího počtu uprchlíků, Turecko je znepokojeno postupem Kurdů v severní Sýrii a Saúdská Arábie se obává posílení pozice Íránu. Oslabení „umírněné“ syrské opozice však může zároveň posílit roli teroristického Islámského státu. Američtí diplomaté nicméně účast Ruska na ukončení konfliktu považují za zásadní.

 

Od listopadových teroristických útoků Paříž zaznamenala citelné snížení počtu zahraničních návštěvníků, píše francouzský týdeník Le Point. Přitom v roce 2014 francouzské hlavní město navštívilo 19 milionů turistů. Počet hotelových rezervací klesl o 20 procent. Chybí zejména čínští, japonští nebo ruští turisté, kteří přestože nejsou nejpočetnějšími návštěvníky, utrácejí v městě nad Seinou nejvíce peněz. Aby přilákaly čínské turisty, francouzské úřady zkrátily dobu nutnou k udělení víz skupinám čínských turistů a ujistily čínské cestovní kanceláře o bezpečnostních opatřeních zavedených po listopadových útocích.

 

Zimbabwe podle viceprezidenta Emmersona Mnangagwy potřebuje finanční pomoc 1,6 miliard dolarů v boji proti suchu a hladomoru, informuje americký server International Business Times. Množství srážek je totiž nedostatečné k uspokojení základních potřeb domácností, zemědělství a volně žijících zvířat. Zimbabwe, které bývalo označováno za „obilinicí Afriky“ nyní trpí chudobou a hladem v důsledku klimatického jevu El Niňo. Podle informací zimbabwské vlády téměř více než čtvrtina lidí v zemi trpí nedostatkem potravin a tento počet pravděpodobně poroste.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Japonsko zavedlo sankce proti KLDR; OSN obnoví rozhovory s Ruskem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.