Zahraniční tisk: Japonsko obnovuje provoz jaderných reaktorů; krádež v berlínském muzeu

Zahraniční média píší o tom, že japonská justice dnes schválila znovuuvedení do provozu dvou jaderných reaktorů na západě země. Jejich činnost byla před rokem zakázána s ohledem na havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Světová média si dále všímají krádeže zlaté mince s portrétem královny Alžběty II. z Berlínského Bodeho muzea. Mince váží asi 100 kg a její nominální hodnota je milion dolarů.

Francouzský týdeník Le Point píše, že německý ministr obvinil Turecko z nepřijatelného sledování stoupenců islámského kazatele Fethullaha Güllena. Toho Ankara viní ze zorganizování nezdařeného pokusu o státní převrat vloni v červenci. Ministr vnitra regionu Dolní Sasko Boris Pistorius mimo jiné řekl, že Anakra Berlín požádala o pomoc při špehování 300 lidí a organizací považovaných za blízké Güllenovu hnutí.

 

Japonská justice dnes schválila znovuuvedení do provozu dvou jaderných reaktorů na západě země, jejichž činnost byla z bezpečnostních důvodů před rokem zakázána. Kritikové původního rozhodnutí namítali, že ignoruje národní i regionální veřejné mínění. Odstavení reaktorů a přezkoumání bezpečnostních opatření proti tsunami a revizi evakuačních plánů požadovala vloni v březnu skupina místních obyvatel s ohledem na havárii v jaderné elektrárně Fukušima, vysvětluje francouzský deník Le Figaro.

 

Britská premiérka Theresa Mayová je přesvědčena, že další hlasování o nezávislosti Skotska by uspořádáno být nemělo, alespoň ne v období do dvou let. Podle britského deníku The Times by však skotský parlament uspořádání nového referenda během příštích dvou let schválil. Theresa Mayová hlasování v tomto období považuje za nespravedlivé vůči Skotům.

 

Německá policie pátrá po zlodějích s žebříkem, kteří včera z Berlínského Bodeho muzea odcizili zlatou minci s portrétem královny Alžběty II. Zlatá kanadská mince se nazývá „Big Maple Leaf“ (Velký javorový list), je z ryzího zlata, váží asi 100 kg a její nominální hodnota je milion dolarů. Jak píše britský deník The Guardian, byla mince, jejíž průměr je 53 cm a tloušťka 3 cm, zapůjčena Bodeho muzeu v Berlíně v prosinci 2010.

 

Jihokorejský soud by měl tento čtvrtek rozhodnout, zda bude sesazená prezidentka Pak Kun-hje zatčena v souvislosti s vyšetřováním kvůli obvinění z braní úplatků a zneužívání prezidentské moci. Píše o tom britský portál Epoch Times a připomíná, že o odvolání z funkce první demokraticky zvolené prezidentky rozhodl ústavní soud tento měsíc. Pak Kun-hje je obviněna z tajné dohody se svou přítelkyní Čche Son-sil a snahy přimět velké podniky k darování peněz do dvou nadací zřízených k podpoře politických iniciativ bývalé prezidentky. Obě ženy obvinění popřely.

 

Nová studie ukázala, že kojené děti nejsou inteligentnější než nekojené, všímá si britský deník Independent. Předchozí výzkumy byly pravděpodobně ovlivněny socioekonomickými faktory. Kognitivní vývoj dětí do pěti totiž nesouvisí s tím, zda jsou kojené či krmené z láhve. Vědci to zjistili porovnáním chování, slovní zásoby a kognitivních schopností kojených a nekojených dětí ve třech a pěti letech.

 

Američtí vědci zjistili, že dvě a půl hodiny fyzického cvičení týdně stačí ke zpomalení postupu Parkinsonovy choroby. Podle francouzského deníku France Soir výzkumníci zkoumali více než 3400 pacientů v průběhu dvou let. Kvalita života lidí trpících touto neurodegenerativní chorobou, kteří se cvičení věnovali dvě a půl hodiny týdně, se zhoršovala méně výrazně než u necvičících pacientů. S cvičením tedy mohou pacienti začít kdykoli a omezit tak další zhoršování svého zdravotního stavu.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Japonsko obnovuje provoz jaderných reaktorů; krádež v berlínském muzeu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.