Zahraniční tisk: Janukovyč chystá svůj politický návrat; uprchlíci v Řecku zahájili hladovku

Světová média si všímají, že bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se chystá na svůj politický návrat. Podle jeho mluvčího Janukovyč nikdy oficiálně nerezignoval a jeho odvolání bylo protiústavní. Zahraniční média píší 2. března také o tom, že uprchlíci na řecko-makedonské hranici zahájili hladovku. Po zablokování hranice na makedonské straně zůstává v Řecku asi dvacet tisíc lidí a další dva tisíce běženců dorazí k řeckým břehům každý den.

Nejvyšší velitel jednotek NATO v Evropě obvinil Rusko z toho, že bombarduje Sýrii především proto, aby vlnou prchajících běženců oslabilo Evropu. Čtyřhvězdičkový generál Philip Breedlove uvádí, že půlroční letecká kampaň je společnou taktikou Moskvy a syrského prezidenta Bašára Assada. Přestože se v Sýrii už čtyři dny víceméně udržuje příměří, německý portál Deutsche Welle upozorňuje, že ve válce zemřelo za pět let více než 270 tisíc lidí.

 

Uprchlíci, kteří uvízli na řecko-makedonské hranici, zahájili hladovku. Londýnský deník The Times upozorňuje, že po zablokování hranice zůstává u severořeckého Idomeni dvacet tisíc lidí a další dva tisíce běženců dorazí k řeckým břehům každý den. Pokud Evropa nenajde pro makedonskou blokádu řešení, ocitne se do konce měsíce v Řecku dvě stě tisíc přistěhovalců, varují humanitární pracovníci v regionu.

 

Předseda Evropské rady Donald Tusk pokračuje v návštěvě sedmi evropských zemí, které se nacházejí na takzvané balkánské přistěhovalecké stezce. Na cestě mezi Vídní a Istanbulem se před klíčovým evropským summitem k imigraci snaží zajistit konsenzus společné politiky vůči běžencům a jedná s nejvyššími politickými představiteli. Také německá kancléřka Angela Merkelová je v každodenním kontaktu s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem a vyslovila naději, že návrat ke kontrolám schengenského prostoru bude obnoven co nejrychleji. Slovenský deník Pravda upozorňuje, že krizový imigrační summit Evropy s Tureckem začíná 7. března.

 

Delegáti republikánské i demokratické strany dál odevzdávají hlasy svým kandidátům na prezidenta v jedenácti státech USA. V klíčovém dni přezdívaném “volební superúterý” se stovky delegátů ještě nerozhodly a některé hlasy na Aljašce se odevzdávají až v pět hodin ráno místního času. Jak podotýká německý portál Deutsche Welle, před červencovými sjezdy a nominacemi si republikánský kandidát potřebuje zajistit 1 237, demokratický zas 2 383 delegátských hlasů. Dosavadní součty potvrzují, že největšími favority na souboj do Bílého domu zůstávají Donald Trump a Hillary Clintonová.

 

Přestože je role náboženské víry v amerických prezidentských volbách pořád nesrovnatelně větší než v evropských demokraciích, průzkum veřejného mínění z uplynulých týdnů ukazuje na její oslabení. Týdeník The Economist referuje o údajích prestižního výzkumného institutu Pew Research Center, ze kterého vyplývá, že zatímco před devíti lety by ateistu nevolilo 63 procent Američanů, letos by to nepřicházelo v úvahu jen u 51 procenta voličů. Podobně se mění i počet voličů, kteří se nehlásí k žádné církvi– z 16 na 23 procent.

 

Čínské státní firmy se chystají do dvou až tří let propustit šest milionů lidí. Podle agentury Reuters se jedná o prioritní a nejrozsáhlejší úsporný program Pekingu za uplynulých dvacet let. Vláda která zdůrazňuje stabilitu a chce se vyhnout i nepokojům kvůli nezaměstnanosti, počítá jen v ocelářském průmyslu a těžbě uhlí s investicemi ve výši 23 miliard dolarů. Projekt, avizovaný poprvé premiérem loni v prosinci se týká takzvaných státních „zombie podniků“, jejichž výroba už se nevyplatí. Kvůli obavám z nezaměstnanosti se ale zaměstnancům dál za prodělečný provoz vyplácejí mzdy.

 

Někdejší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč chystá svůj politický návrat. Jak uvedl jeho mluvčí pro ruskou agenturu Tass, prezident, který uprchl ze země během protivládních protestů v únoru 2014, oficiálně nikdy nerezignoval a jeho odvolání bylo protiústavní. Ruský deník The Moscow Times dodává, že mezinárodní zatykač, který byl na Janukovyče vypsán Interpolem, už neplatí, protože byl uznán jako politicky motivovaný.

 

Americká společnost Facebook se ohradila proti zatčení svého viceprezidenta pro oblast Latinské Ameriky Diega Dzogana v Brazílii. Tamní policie zadržela argentinského manažera poté, co odmítl úřadům zpřístupnit facebooková data v softwarové aplikaci, kterou údajně v Brazílii používají obchodníci s drogami. Už v prosinci brazilské úřady ze stejných důvodů sociální síť na dva dny vypnuly, podotýká slovenský deník SME.

 

Přestože americký zakladatel kavárenského řetězce Starbucks Howard Schulz vždy tvrdil, že se před třiceti lety inspiroval výletem do Itálie, teprve nyní jeho firma oznámila, že otevře svou první pobočku v Itálii. První reakce tradičních konzumentů kávy v Itálii, které shrnuje americký portál Wired, jsou ale velmi rozporuplné. Někteří ho považují za americkou kulturní invazi srovnatelnou s příchodem řetězce rychlých občerstvení McDonald's jiní s apokalypsou.

Zahraniční tisk: Janukovyč chystá svůj politický návrat; uprchlíci v Řecku zahájili hladovku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.