Zahraniční tisk: Jaceňuk ohlásil svou rezignaci; původním cílem teroristů z Bruselu byla Francie

Zahraniční média 11. dubna píší o rezignaci ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka. Své včerejší rozhodnutí odůvodnil hlubokou politickou krizí v zemi. Světová média si dále všímají, že původním cílem atentátníků z Bruselu měla být opět Francie. Podle belgických úřadů chtěli teroristé zaútočit například velký kancelářský objekt La Défence v Paříži.

I vy budete rozhodovat o tom, kdo se stane příštím vůdcem OSN, píše slovenský deník SME. Organizace spojených národů si v letošním roce bude vybírat svého nového generálního tajemníka. Potřebujeme nejlepšího možného kandidáta a při jeho výběru může pomoci i veřejnost. Říká se, že zastávat post generálního tajemníka OSN je ta nejnáročnější práce na světě. V souvislosti s tím, jakou agendu bude muset budoucí generální tajemník od 1. ledna příštího roku převzít, není až tak složité říci proč: děsivé konflikty na Blízkém východě, v Africe a Evropě, násilný extremismus, diskriminace žen, extrémní chudoba, globální migrace a celá řada dalších problémů. Během sedmdesáti let své existence OSN i navzdory všem svým nedostatkům dokázala, že je schopná všechny podobné výzvy zvládnout. A právě kvůli zabezpečení příslušné kontinuity si tak OSN musí zvolit toho nejlepšího možného vůdce, konstatuje slovenský list.

 

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk včera oznámil svou rezignaci, informuje rakouský deník Der Standard. Své rozhodnutí odůvodnil hlubokou politickou krizí v zemi. Tato krize, kterou rozpoutal mocenský boj mezi premiérem Jaceňukem a ukrajinským prezidentem Porošenkem, trvá již několik měsíců. Jejím vrcholem bylo únorové hlasování o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Jaceňuka. Mezinárodní měnový fond kvůli stávající krizi v zemi pozastavil svůj úvěrový program, připomíná rakouský list.

 

Podle oficiálních informací zemřelo při explozi a požáru během oslav hinduistického nového roku v indickém státě Kerala přibližně 100 osob, píše dnes britský deník The Guardian. Obrovský požár vznikl během ohňostroje, kdy začalo hořet pyrotechnické skladiště. Podle informací poskytnutých místními úředníky většina z doposud přibližně jednoho sta obětí katastrofy uvízla v chrámu, kde se oslavy konaly. Dalších více než 380 osob bylo zraněno, konstatuje britský The Guardian.

 

Podle sdělení belgického federálního prokurátora byla původním cílem atentátníků z Bruselu opět Francie, informuje mezinárodní deník International New York Times. Útočníci však byli zaskočeni rychlostí vyšetřování předchozích útoků v Paříži, a tak se ve spěchu rozhodli, že zaútočí v Bruselu. Cílem plánovaného útoku měl být například velký kancelářský a komerční objekt La Défence, který se nachází severozápadně od Paříže.

 

Na pozadí problémů britského premiéra Davida Camerona se brexit zdá pravděpodobnější, míní ve svém dnešním vydání německý deník Süddeutsche Zeitung. Chování britského premiéra v souvislosti s aférou Panama Papers poškozuje jeho důvěryhodnost. Na nejrůznější aféry a skandály není nikdy vhodná doba, ale offshorová kalamita Davida Camerona postihla Evropu ve skutečně mimořádně nevhodném okamžiku. Do referenda, ve kterém budou Britové rozhodovat o tom, zda setrvají v Evropské unii či nikoliv, totiž zbývají necelé dva měsíce, připomíná německý list.

 

Americký prezident Barack Obama se v souvislosti s e-mailovou aférou postavil za svou bývalou ministryni zahraničních věcí Hillary Clintonovou, která se v současné době uchází o post příštího prezidenta Spojených států amerických, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Clintonová podle něj jednala nedbale, když posílala služební e-maily s určitým stupněm utajení přes soukromý a nedostatečně zabezpečený server, neohrozila tím však bezpečnost země. Barack Obama  to včera prohlásil při rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Americký prezident také uvedl, že se během vyšetřování této aféry k osobě Clintonové přistupovalo stejně jako k jakémukoliv jinému občanovi USA a že jakékoliv ovlivňování vyšetřování ze strany vlády je vyloučené, uzavírá švýcarský list.

Zahraniční tisk: Jaceňuk ohlásil svou rezignaci; původním cílem teroristů z Bruselu byla Francie Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.