Zahraniční tisk: Izraelské parlamentní volby; Život na místech okupovaných Islámským státem

Zahraniční média se 18. března věnují výsledku izraelských parlamentních voleb, ve kterých zvítězila strana současného premiéra Benjamina Netanjahua. Přestože předvolební průzkumy předvídaly těsný výsledek s opoziční Sionistickou unií, levicová Likud jasně zvítězila. Světové servery také popisují každodenní život na území okupovaném hnutím Islámský stát (IS). 

Vztahy mezi německými a řeckými politiky se zhoršují a Německo i Evropská unie začínají naznačovat, že by odchod Řecka z eurozóny nenapáchal příliš škod, píše slovenský deník Sme. Poukazuje při tom na televizní záznam z roku 2013, kde současný řecký ministr financí Janis Varufakis vyzývá k opuštění Evropské měnové unie a říká, že by Řecko mělo ukázat Německu zdvižený prostředník, načež sám v rámci rozhovoru toto gesto použije. Další nelibost způsobil fotoesej ve francouzském magazínu Paris Match, kde se tento levicový politik nechává fotit ve svém luxusním bytě v centru Atén. Britský deník The Times pak dnes v souvislosti s Řeckem referuje o páru z německého Hamburku, který si vypočítal, jaký je jeho podíl na poválečných německých reparacích Řecku a odevzdal částku osmi set eur zadlužené zemi individuálně.

Noční sčítání hlasů v izraelských parlamentních volbách přineslo celkem zásadní obrat ve prospěch strany Likud, píše izraelský deník Jerusalem Post. Už z hlasů v pětadevadesáti procentech spočítaných obvodů vyplynulo nezpochybnitelné vítězství současného premiéra Benjamina Netanjahua. Jeho strana Likud by v takovém případě získala 30 křesel v parlamentu, zatímco na druhou nejúspěšnější stranu Sionistickou unii by zbylo jen dvacet čtyři křesel.  Včerejší hlavní zprávy přitom ještě referovaly o velmi vyrovnaném a patovém výsledku voleb. Ve svém vítězném projevu už vůdce Likudu prohlásil, že bude usilovat o stabilnější Izraelský stát.

Evropské neshody ohledně protiruských sankcí mohou tento týden na summitu Evropské unie v Bruselu způsobit, že celé embargo přestane platit, píše londýnský deník The Times. Británie navrhovala hlasovat o prodloužení sankcí, nicméně návrh neprošel, takže s největší pravděpodobností se rozhodování o dalším obchodním postupu vůči Moskvě ještě odloží.

V Bělehradě včera stávkovaly tisíce učitelů, kterým srbská vláda snížila platy. V zemi stávkují pedagogové čtyř set padesáti škol, kteří v rámci protestu zkrátili vyučovací hodiny na 30 minut. Průměrný měsíční plat srbského učitele je asi 250 eur, píše deník Pravda. Premiér Alexandr Vučica požadavky učitelů uznává, nicméně vysvětluje, že vláda snížila platy ve státním sektoru, protože to byla jedna z podmínek Mezinárodního měnového fondu. Ten se minulý měsíc rozhodl poskytnout Srbsku tříletý úvěr na 1,2 miliardy eur.

Posílat zbraně není žádná strategie, tvrdí americký generál v Evropě o diskutované dodávce zbraní pro ukrajinskou armádu. Krátkodobě by takový krok Ukrajině podle Bena Hodgese sice pomohl, mnohem účinnější by ale podle něj bylo, kdyby Spojené státy vyvinuly diplomatické úsilí na ochranu ukrajinské suverenity a nedopustily spory uvnitř Severoatlantické aliance. Je možná účinné přinutit Rusy k dalším finančním nákladům, ale není to dobrá politika, prohlásil generál pro magazín Foreign Policy.

Jak se žije lidem na území okupovaném džihádisty Islámského státu ztišťoval reportér deníku The Independent. Podle uprchlíků z iráckého města Hit vybírají islámisté daně od provozovatelů obchodů i státních zaměstnanců, ve školách zakazují některé předměty a mění osnovy. Lidé v zemědělských oblastech sice mají jídlo, ale ne všichni obyvatalé vydělávají peníze, aby si mohli potraviny koupit. V obsazených rafinériích se vyrábí nekvalitní nafta, takže některá auta nejezdí. Islámský stát je podle reportéra paranoidní ohledně mobilních telefonů, jejichž prostřednictvím by se mohla nepříteli odhalit poloha jeho velitelů. Proto v některých případech ničí vysílače mobilních operátorů.

Sýrie tvrdí, že se jí v provincii Latakia na severu země podařilo sestřelit americký bezpilotní letoun typu Predátor. Americká strana potvrdila, že ztratila kontakt s jedím ze svých neozbrojených monitorovacích letounů v oblasti. Podle britského deníku The Guardian se jedná o první podobný případ od loňského léta, kdy Spojené státy v oblasti zahájily nálety proti jednotkám bojovníků Islámského státu. Většina deníků zdůrazňuje, že příčina ztráty letounu je zatím nepotvrzená.

Americký deník USA Today referoval o incidentu, při kterém ve státě Idaho spadlo na zem početné hejno stěhovavých sněžných hus. Úhyn se týkal kolem dvou tisíc ptáků a podle deníku ho mohla způsobit ptačí cholera, která dokáže zabít opeřence i v letu, protože jim způsobuje motorické potíže. Hejno bílých ptáků s typicky černým zakončením křídel táhlo z Mexika a jihozápadu USA hnízdit na pobřeží Aljašky.

Kontroverzní britský moderátor a průvodce motoristickým pořadem Top Gear Jeremy Clarkson, jemuž byla v britské veřejnoprávní televizi BBC pozastavena činnost, se možná v květnu vrátí na obrazovky v jiném pořadu. Ředitel televize už podle britského listu Daily Telegraph zahájil vyšetřování inzultace jednoho z produkčních, kterého měl Clarkson napadnout, když dostal po natáčení jen studenou večeři. Zatímco vedení televize a část publika jeho chování pohoršilo, stovky tisíc diváků podepsaly petici žádající jeho návrat.

 

Zahraniční tisk: Izraelské parlamentní volby; Život na místech okupovaných Islámským státem Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.