Zahraniční tisk: IS ničí památky v Iráku; kandidatura Clintonové na prezidentku je ohrožena

Světová média 6. března píší o tom, že Islámský stát začal ničit starověké památky na území někdejší Asýrie a současného iráckého města Nimrud.  Dále se zmiňují o tom, že analyzování zveřejněné elektronické pošty Hillary Clintonové může trvat několik měsíců a je možné, že to naruší průběh její kandidatury na úřad amerického prezidenta. 

Devátého března v Evropské unii oficiálně začne proces kvantitativního uvolňování, tedy stimulační program, kterým Evropská centrální banka podpoří hospodářství Evropy více než jedním bilionem eur. Podle britského deníku The Independent, bude mít kvantitativní uvolňování na Brity následující dopady: levnější dovolené se slabším eurem, levnější evropská auta a postupné navyšování cen. Podle deníku si podobným procesem dotištění nových peněz prošla i Velká Británie nebo Spojené státy a to už před šesti lety.

Když tento týden bývalá americká první dáma a později i ministryně zahraničí Hillary Clintonová souhlasila se zveřejněním elektronické pošty z období jejího působení na ministerstvu zahraničí, nikdo si neuvědomil, že analýza její elektronické korespondence může trvat i několik měsíců, píše agentura Reuters. Tím pádem by závěry analýzy mohly narušit průběh kandidatury Clintonové na úřad amerického prezidenta. Analýza má podle deníku The Washington Times ukázat, do jaké míry Clintonová v letech 2009 až 2013, kdy byla ve funkci ministryně zahraničí, využívala služební e-mail k osobní korespondenci,  a tím případně ohrozila utajované pracovní informace.

Ideologové takzvaného Islámského státu začali podle slovenské Pravdy ničit starověké památky na obsazeném území někdejší Asýrie v dnešním iráckém městě Nimrud. Fanatici, kteří už dříve rozbili exponáty muzea v iráckém Mosulu, jsou přesvědčeni, že starověké sochy jsou modlami, které mají být podle jejich proroka zničeny. V Mosulu navíc džihádisté vypálili i knihovnu s osmi tisíci svazky. Odborníci poukazují na to, že se islamisté snaží z regionu zcela vymazat svědectví o existenci neislámských kultur a připomínají, že podobně postupovalo před patnácti lety hnutí Taliban v Afghánistánu.

Britský premiér David Cameron kritizoval Rusko a pohrozil zásadním zpřísněním protiruských sankcí, pokud se fronta v bojích v Ukrajině ještě posune. V rozhovoru pro Wall Street Journal britský premiér prohlásil, že Putinovo Rusko porušilo veškeré diplomatické zásady a nemůže očekávat, že se bude i nadále těšit z přístupu k mezinárodnímu obchodu a trhům. Jakýkoli další postup ruských a proruských vojáků na Ukrajině musí být podle britského premiéra potrestán. Cameron zároveň v rozhovoru připomněl referendum o britském setrvání v Evropské unii, plánované na rok 2017.

U středoslovenského Zvolenu začalo společné vojenské cvičení amerických a slovenských speciálních jednotek, při kterém se prověřuje zejména taktický postup v boji proti teroristům a pašerákům. Ve vojenském prostoru Lešť operuje sto amerických a zhruba padesát slovenských vojáků a dále také několik vrtulníků typu Black Hawk, které nacvičují například převozy zbraní hromadného ničení. Manévry potrvají podle deníku Sme do 13. března.

Spojené státy jsou znepokojené přístupem Kypru, který podle Američanů vážně porušil západní jednotu, když tento týden uzavřel s Ruskem dohodu o přístupu k jeho přístavům. Podle dohody by ve strategicky důležité části Středomoří mohly kotvit ruské vojenské lodě. Ty by tak podle deníku The Times využívaly zázemí běžné pro spojenecké loďstvo. Přestože kyperský prezident Nikos Anastasiadis před rokem a půl v kampani tvrdil, že bude usilovat o členství země v Severoatlantické alianci, teď zřejmě za ústupky při splácení miliardových dluhů Rusku změnil přístup Kypru, který už na svém území hostí vojenské základny Velké Británie.

S blížícím se prvním výročím ruského záboru ukrajinského polostrova Krym se začíná bilancovat. Například deník The Moscow Times uvádí, že kromě ruské černomořské flotily, která nyní bez nájmu sídlí v přístavu Sevastopol, se mohou ze současného stavu radovat i ruští dobyvatelé vesmíru. Rusko totiž na Krymu provozuje radary a vysílače monitorující přelety mezinárodní vesmírné stanice. Málo obydlený Krym má výhodu nerušeného pozorování a umožňuje ruským výzkumníkům monitorovat víc přeletů, pro jejichž pozorování by jinak museli stavět novou základnu v Soči nebo v Novorosijsku, píší Moscow Times.

Na začátku soudního procesu, který má vyměřit Džocharu Carnajevovi trest za pumový atentát při loňském ročníku bostonského maratonu, vypovídají první svědci. Rebecca Gregoryová, která se v davu snažila zachránit pětiletého syna zatímco sama přišla při explozí o levou nohu, popisuje na stránkách deníku USA Today atentátníka jako zbabělce, který se jí nedokázal v soudní síni ani podívat do obličeje. Žalobce uvedl, že bratry Carnajevovy vedly k činu zištné důvody, protože svatou válku proti lidu Spojených států vedou v přesvědčení, že se dostanou do nebe.

Americký herec a zkušený pilot Harrison Ford havaroval se svým letounem a je v nemocnici. Po selhání motoru jeho stroje nad Kalifornií se Ford podle deníku The Guardian neúspěšně pokusil doletět na nejbližší letiště. Nakonec nouzově přistál na golfovém hřišti nedaleko města Santa Monica. Dvaasedmdesátiletý herec utrpěl zranění. Podle některých zdrojů šlo o zlomeniny, jinde se uvádí jen povrchová zranění.

Zahraniční tisk: IS ničí památky v Iráku; kandidatura Clintonové na prezidentku je ohrožena Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nezaměstnanost ve Francii vzrostla na 10,4 procenta

    Společnost ·

    Nezaměstnanost ve Francii v loňském čtvrtém čtvrtletí loni vzrostla na 10,4 procenta, oproti předchozímu čtvrtletí tak vstoupla podle dnešní zprávy francouzského stati…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.