Zahraniční tisk: IS nepřinesli podle Merkelové do Německa uprchlíci; těžší život britských menšin

Světová média dne 18. srpna informují o tom, že podle německé kancléřky Angely Merkelové Islámský stát (IS) nepřinesli do Německa uprchlíci. Připustila, že extrémisté mezi utečenci na území Německa provádějí svůj nábor. Zahraniční tisk dále píše o tom, že ve Velké Británie je těžší život pro etnické menšiny. Tamní černoši mají totiž dvakrát větší šanci, že budou zavražděni a třikrát častěji jsou souzeni. 

Islámský terorismus nepřivezli do Německa uprchlíci, prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Na předvolebním shromáždění Křesťansko-demokratické unie CDU v severoněmeckém Neustrelitzu připustila, že islámští extrémisté sice mezi utečenci na území Německa provádějí svůj nábor. Problémy s džihádisty z Islámského státu ale mělo Německo už před imigrační vlnou uplynulých dvou let, jak píše dnešní slovenská Pravda.
 
Syrská policie a příslušníci ministerstva vnitra i výzvědných služeb prezidenta Bašára Asada jsou zodpovědní za smrt sedmnácti tisíc vězňů, které brutálně mučili. Vyplývá to ze zprávy humanitární organizace Amnesty International, kterou cituje webový portál německé rozhlasové stanice Deutsche Welle. Zpráva se vztahuje na období od povstání proti Asadovi z března 2011 až do roku 2015. Právě zadržení disidentů a příslušníků opozice vyprovokovalo události, jež vedly k občanské válce, která už zabila čtvrt milionu lidí a vyhnala ze země více než 4 miliony a osm set tisíc uprchlíků.
 
Při zásahu jednotky z útvaru rychlého nasazení byli v Petrohradě zabiti čtyři hledaní členové zločineckého gangu, který se zaměřoval na nelegální prodej zbraní v oblasti severního Kavkazu. K akci došlo na sídlišti zvaném Leninský prospekt. Policie nejdříve odpálila v budově dva  granáty s blíže neznámou látkou, načež do prostorů v jednom z vyšších pater paneláku vběhli ozbrojenci v protichemických oblecích. Podle deníku The Moscow Times se jednalo o policisty z oblasti Náhorního Karabachu. Úspěšný zásah souvisí zřejmě se zadržením vůdce podsvětí Chizira Lichova, který měl mít komplice právě v Petrohradě.
 
Většinu Trumpovy strategie proti terorismu už vykonává administrativa prezidenta Obamy a zbytek jeho návrhů není legální. Tak magazín The Foreign Policy charakterizuje projev republikánského kandidáta, kterým prý promarnil příležitost blýsknout se v zásadnějším vystoupení něčím konstruktivním. Několikrát si republikán navíc protiřečil – jednak začal proti dřívějším výrokům tvrdit, že nepodporoval americkou invazi do Iráku a prezidentu Baracku Obamovi vyčítal kroky, které nařídila administrativa George W. Bushe.
 
Francouzský premiér Manuel Vals sice uznává, že muslimské šaty pro ženy reprezentují útlak žen, jejich celostátní zákaz ale nepodporuje. Britský deník The Guardian upozorňuje, že francouzští politici řeší problém nošení muslimských burek a nikábů už roky. V aktuální letní kontroverzi s koupacími oděvy muslimek premiér nicméně vyjádřil podporu starostům přímořských měst, kteří je pokutují.
 
Pokud jste etnická menšina v Británii, přece jen žijete v jiném světe než většinová společnost. Britský deník The Independent otiskl studii, podle které mají tamní černoši dvakrát větší šanci, že budou zavražděni a třikrát častěji jsou souzeni. Vyplývá to ze zprávy, kterou vydala vládní Komise pro rovnost a lidská práva. Z té vyplývá, že život britských menšin se zásadně proměnil v uplynulých pěti letech.
 
Dva členové americké sportovní výpravy na olympiádě v Riu byli zadrženi na letišti před odletem do Spojených států. Dva plavci – Jack Conger a Gunner Benz, kteří byli přítomni údajného přepadení Ryana Lochteho museli odevzdat pasy a nesmějí opustit Brazílii. Jejich kolega Lochte měl být v neděli přepaden ozbrojeným lupičem, když čtveřice ještě s dalším sportovcem Jimmy Feigenem opouštěla večírek. Brazilská soudkyně oznámila, že důvodem pro jejich zadržení byli nesrovnalosti v jejich výpovědích, uvádí americký deník USA Today.
 
Řetězec Kaufland dostal na Slovensku další milionovou pokutu. Inspektoři objevili v supermarketu v Bardějově shnilé jahody a paštiku a na policích několik druhů zboží, které měly už prošlou dobu trvanlivosti. Je to letos už druhý příklad, kdy firma dostala z podobných důvodů pokutu ve výši milion eur, píše slovenský deník Aktuality.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: IS nepřinesli podle Merkelové do Německa uprchlíci; těžší život britských menšin Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.