Zahraniční tisk: Irácká armáda otevřela u Mosulu druhou frontu; turecká stráž zabila 8 uprchlíků

Světová média informují o tom, že irácká armáda v sobotu otevřela druhou frontu ve snaze o vytlačení Islámského státu z města Mosul. Vojáci postoupili o 20 km a osvobodili dvě okupované vesnice. Zahraniční média si dále všímají, že turecká pohraniční stráž zabila skupinu uprchlíků, z nichž tři byly děti a čtyři ženy. Lidskoprávní organizace se obávají, že počet obdobných incidentů se zvýšil od loňska, kdy evropské země začaly tlačit na Turecko, aby jim pomohlo omezit migrační toky do Evropy.

Nejméně 14 lidí zahynulo a 8 bylo zraněno při dnešním sebevražedném atentátu v afghánském hlavním městě Kábulu. K útoku se podle španělského deníku El País přihlásilo prostřednictvím Twitteru radikální hnutí Tálibán. Útočník odpálil svou nálož při průjezdu autobusu převážejícím vojáky. Útok byl namířený proti afghánské vládě a jejím západním spojencům. Spojené státy připravují stažení svých jednotek z Aghánistánu.

 

Dnešní den je Světovým dnem uprchlíků, připomíná portál francouzské zpravodajské stanice RFI a informuje o humanitárních aktivitách organizace Lékaři bez hranic. Ta pomáhá desítkám tisíc eritrejských uprchlíků v táborech na severu Etiopie. Někteří z běženců v táborech žijí i několik let a tisíce dalších přicházejí každý měsíc, aby utekli před represivním režimem v Eritrei. Cílem některých uprchlíků je Evropa. Lékaři bez hranic jim poskytují mimo jiné také potřebnou psychologickou a psychiatrickou pomoc.

 

Irácká armáda v sobotu otevřela druhou frontu ve snaze o vytlačení Islámského státu z druhého největšího iráckého města Mosulu, píše ruský deník Russia Today. Protiteroristické síly a dvě ozbrojené divize s podporou koalice vedené Spojenými státy se zaměřily na přistávací plochu, jejíž získání je pro dobytí Mosulu považováno za klíčové. Vojáci postoupili o 20 km a osvobodili dvě okupované vesnice.

 

Boj o křeslo starosty Říma v sobotu vyhrála Virginia Raggiová z populistického Hnutí pěti hvězd. Podle francouzského deníku Le Figaro Raggiová obdržela 67 % hlasů, což je dvakrát tolik než její soupeř Roberto Giachetti z demokratické strany. Výsledek voleb lze interpretovat jako protest římských voličů po korupčních a mafiánských skandálech spojených s předchozí vládou levice. Raggiová chce městským institucím vrátit zákonnost a transparentnost.

 

Zrušení sankcí vůči Íránu představuje pro Turecko nové příležitosti i rizika, míní turecký deník Hürriyet Daily News s odvoláním na Turecký Výbor pro zahraniční ekonomické vztahy. Ten se domnívá, že Írán a Turecko by si pravděpodobně konkurovali zejména v energeticky náročných odvětvích, jakými jsou například výroba cementu, železa, oceli nebo keramiky. Obě země by soupeřily i na íránském nebo afghánském trhu. Výbor proto určil priority pro íránský trh.

 

Syrská observatoř lidských práv uvedla, že turecká pohraniční stráž v noci na neděli zabila osm uprchlíků ze severní Sýrie, z nichž tři byly děti a čtyři ženy. Celkový počet syrských běženců, kteří byli zastřeleni na turecké hranici od začátku letošního roku, tak dosáhl 60 lidí. Britský deník The Guardian dále píše, že Syřané ilegálně přecházejí tureckou hranici poté, co jim Jordánsko, Turecko a Libanon znemožnily zemi opustit legálně. Skupiny pro lidská práva se obávají, že počet obdobných incidentů na hranicích se zvýšil od loňska, kdy evropské země začaly tlačit na Turecko, aby jim pomohlo omezit migrační toky do Evropy.

 

Írán vyjednává se společností Boeging Company o koupi sta letadel, informuje americký deník USA Today, podle kterého chicagská pobočka společnosti informaci nepotvrdila ani nevyvrátila. Představitel íránské organizace pro civilní letectví v íránských médiích uvedl, že společnost Boeing čeká na svolení k prodeji od amerického ministerstva financí. Cena letadel zatím nebyla stanovena. Íránské letecké společnosti v současnosti používají 60 boeingů. Většina z nich však byla zakoupena před rokem 1979. Írán již vloni po schválení jaderné dohody podepsal kontrakt na nákup 118 letadel se společností Airbus. 

Zahraniční tisk: Irácká armáda otevřela u Mosulu druhou frontu; turecká stráž zabila 8 uprchlíků Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Americký Boeing prodá Íránu 100 letadel

  Byznys ·

  Írán se dohodl s americkým výrobcem letecké techniky Boeing, že od něj koupí 100 letadel. V rozhovoru s televizí CNN to o tom informoval íránský ministr dopravy Abbás …

 2. Volkswagen ukončí výrobu více než 40 modelů

  Byznys ·

  Německý automobilový koncern Volkswagen přestane v příštích letech vyrábět více než 40 modelů automobilů. S odvoláním na nejmenované zdroje to napsal německý list Hand…

 3. Pět nejutajovanějších jednotek vojenské historie

  Společnost ·

  Největší výhodou ve válce je utajení. V některých případech je dobré své elitní vojáky udržet v tajnosti před nepřítelem a veřejností. Internetový magazín Business Ins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.