Zahraniční tisk: Hollande zpochybnil říjnovou návštěvu Putina; krádeže britských pasů

Světová média si všímají, že francouzský prezident  François Hollande opět zpochybnil setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který chystá svou návštěvu Paříže 19. října. Hollande odsoudil válečné zločiny páchané v Aleppu. Jeho intenzivní bombardování Rusko podporuje a v sobotu vetovalo francouzský návrh okamžitého zastavení bombardování rebelských oblastí města. Zahraniční média si dále upozorňují na zvyšující se výskyt krádeží britských pasů, jejichž cena na černém trhu stoupá. Jen v srpnu přišlo o pas 270 tisíc Britů, což jsou tři čtvrtiny ukradených britských cestovních dokladů za rok 2015.

Ruští dobrovolníci na Ukrajině chtějí vytvořit vojenské těleso, všímá si španělský deník El País. Cílem Asociace dobrovolníků v Donbasu, která má 10 tisíc členů, je rychlá pomoc Moskvě přímo v konfliktních zónách na Ukrajině. Tito dobrovolníci jsou nesourodá skupina z hlediska věku, původu i životních zkušeností. Jejich počet se snížil zejména po podpisu Minských dohod v únoru 2015. Část z dobrovolníků je i nadále finančně podporována Ruskem.

 

Americký portál International Business Times píše, že bývalý jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih vyzývá k odvetným útokům proti Saúdské Arábii za nálet na obřadní síň v jemenském hlavním městě San'á. Letecký útok si vyžádal více než 140 obětí, smutečních hostů z řad Hútíů. Sálih byl z prezidentského postu sesazen v roce 2012 po masivních protestech. Tisíce Jemenců včera demonstrovaly před sídlem OSN v San’á a požadovaly mezinárodní vyšetření incidentu.

 

Rusko na sobotní schůzce Rady bezpečnosti OSN vetovalo francouzský návrh okamžitého zastavení bombardování rebelských oblastí Aleppa Ruskem a syrskou vládou. Rusko naopak ve svém návrhu rezoluce zastavení útoků neřešilo a také tento návrh Rada zamítla. Výsledky hlasování odráží hluboké rozpory a nezdar v úsilí Rady bezpečnosti o zajištění mezinárodního míru a bezpečnosti a zejména ukončení pětiletého syrského konfliktu, během kterého zemřelo přes 300 tisíc lidí a miliony opustily své domovy, připomíná americký portál abcNews.

 

Francouzský prezident opět zpochybnil setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který chystá svou návštěvu Paříže 19. října. François Hollande odsoudil válečné zločiny páchané v Aleppu, jehož intenzivní bombardování Rusko podporuje. Rusko vetovalo francouzský návrh okamžitého zastavení palby v Aleppu, se kterým souhlasilo 11 z 15 členů Rady bezpečnosti OSN. Proti bylo Rusko a Venezuela a Čína s Angolou se zdržely hlasování, napsal francouzský deník Le Monde.

 

Zástupci náboženství ve Velké Británii požádali premiérku Theresu Mayovou, aby děti z francouzského tábora v Calais mohly odjet do Velké Británie před zrušením tábora. V takzvané Džungli nyní žije téměř 800 nezletilých děti bez doprovodu, přitom do Británie by mohla být převezena téměř polovina z nich. Některé děti mají totiž na ostrově příbuzné, další jakožto ohrožené mohou získat politický azyl. Postupu však brání nedostatek koordinace britské a francouzské vlády, dodává portál francouzské rozhlasové stanice RF I.

 

Německá policie včera v Lipsku zatkla dvaadvacetiletého syrského uprchlíka podezřelého z přípravy atentátu, všímá si francouzský portál France24. Den předtím bylo v jeho bytě v Chemnitzu (Saské Kamenici) nalezeno velké množství výbušnin. Německý deník Süddeutsche Zeitung uvedl, že mladík byl v internetovém kontaktu s takzvaným Islámským státem.

 

Francouzský deník Le Figaro upozorňuje na zvyšující se výskyt krádeží britských pasů, jejichž cena na černém trhu stoupá. Velká Británie zatím vyjednává o podmínkách brexitu a opuštění evropského jednotného trhu. V srpnu 2016 o svůj pas přišlo 270 tisíc Britů, což je více než 3/4 celkového počtu ukradených britských cestovních dokladů v roce 2015. Jejich cena na černém trhu dosáhla 3 tisíce euro a může dále růst. Tyto doklady jsou dále využívány pro nedovolenou přepravu osob a zločinnou činnost organizovaných gangů.

Zahraniční tisk: Hollande zpochybnil říjnovou návštěvu Putina; krádeže britských pasů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.